Kdo je to?
Kdo byla Rosalind Franklinová? Životopis Rosalind Franklinová, osobnosti, slavná žena z kategorie věda

Kdo byla Rosalind Franklinová?

Kdo byla Rosalind Franklinová? Životopis, informace, biografie, věda

Rosalind Franklinová byla biofyzička a chemička. Vědecké nadání projevovala od dětského věku, kdy pro zábavu ráda počítala matematické příklady. Studovala St Paul\'s Girls School v Londýně. Přestože to byla dívčí škola, vyučovala se tam fyzika a chemie. Rosalind vynikala nejen v přírodních vědách, ale také v jazycích nebo ve sportu. Poté šla studovat chemii na Cambridge a studium zakončila doktorátem. Vědeckou kariéru spojila s rentgenovou strukturní analýzou, což je metoda, díky které je možné určit strukturu molekul.

Rosalind se zabývala molekulární strukturou uhlí nebo virů, ale hlavně strukturou DNA. Na tomto výzkumu pracovala s Jamesem Watsonem a Francisem Crickem. Pravděpodobně rozpoznala molekulární strukturu DNA, ale byla zastíněna svými kolegy. Ocenění její práce přišlo až později a je považována za oběť Matildina efektu, který popisuje jev, kdy se úspěchy ženských vědkyň připisují jejich mužským kolegům. Spolupracovala také s Mauricem Wilkinsem. Všichni tři zmínění muži získali v roce 1962 Nobelovu cenu, ale toho se Rosalind nedožila, neboť zemřela na rakovinu vaječníku. V této době navíc její přínos ještě nebyl doceněn. Až později se ukázalo, že snímky struktury DNA pořídila už Rosalind. Kolegové však objev využili, aniž by její přínos zmínili. Dnes je přínos Rosalind Franklinové obecně uznáván. ESA po ní pojmenovala rover, který by měl v roce 2022 začít na Marsu pátrat po stopách života a americká dramatička Anna Zieglerová o ní napsala divadelní hru s názvem Snímek 51, který odkazuje na slavný snímek DNA.Kdo byla Rosalind Franklinová? Životopis Rosalind Franklinová, osobnosti, slavná žena z kategorie věda

Základní informace o osobě Rosalind Franklinová

Národnost: britská
Datum narození: 25. července 1920
Místo narození: Notting Hill, Londýn, Anglie
Datum úmrtí: 16. dubna 1958

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Rosalind Franklinová? s kolegy na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Znáte pojem Vitráž? Pamatujete si definici pojmu Represe? Pamatujete si definici pojmu Tajga? Vzpomněli byste si co znamená slovo Děrovačka?

Klíčová slova: popis, biografie, věda, datum úmrtí, nežijící, osobnosti, lexikon, osobnost, wikipedie, datum narození, kdo je Rosalind Franklinová?, kdo to je, informace, Rosalind Franklinová, národnost, kde se narodila Rosalind Franklinová?

Pojem Rosalind Franklinová je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Vyhledat pojem Rosalind Franklinová ve Wikislovníku

Najít pojem Rosalind Franklinová ve Wikipedii

Vyhledat výraz Rosalind Franklinová ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat termín Rosalind Franklinová ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Rosalind Franklinová například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, ve videích na Youtube nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr pojmů, slov, hesel, termínů, výrazů, osobností

Stručná biografie, resp. životopis osoby Rosalind Franklinová

Právě nyní již víte Kdo byla Rosalind Franklinová? Kdy se narodila Rosalind Franklinová? Kde se narodila Rosalind Franklinová? Kdy zemřela Rosalind Franklinová? Rosalind Franklinová patří do sekce Věda

Napsáno redaktory Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Zkuste najít osobnost, osobu, člověka Rosalind Franklinová řekněme například v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Rosalind Franklinová i v jiné kategorii než je věda.