Kdo je to?
Kdo byla Rosalind Franklinová? Životopis Rosalind Franklinová, osobnosti, slavná žena z kategorie věda

Kdo byla Rosalind Franklinová?

Kdo byla Rosalind Franklinová? Životopis, informace, biografie, věda

Rosalind Franklinová byla biofyzička a chemička. Vědecké nadání projevovala od dětského věku, kdy pro zábavu ráda počítala matematické příklady. Studovala St Paul\'s Girls School v Londýně. Přestože to byla dívčí škola, vyučovala se tam fyzika a chemie. Rosalind vynikala nejen v přírodních vědách, ale také v jazycích nebo ve sportu. Poté šla studovat chemii na Cambridge a studium zakončila doktorátem. Vědeckou kariéru spojila s rentgenovou strukturní analýzou, což je metoda, díky které je možné určit strukturu molekul.

Rosalind se zabývala molekulární strukturou uhlí nebo virů, ale hlavně strukturou DNA. Na tomto výzkumu pracovala s Jamesem Watsonem a Francisem Crickem. Pravděpodobně rozpoznala molekulární strukturu DNA, ale byla zastíněna svými kolegy. Ocenění její práce přišlo až později a je považována za oběť Matildina efektu, který popisuje jev, kdy se úspěchy ženských vědkyň připisují jejich mužským kolegům. Spolupracovala také s Mauricem Wilkinsem. Všichni tři zmínění muži získali v roce 1962 Nobelovu cenu, ale toho se Rosalind nedožila, neboť zemřela na rakovinu vaječníku. V této době navíc její přínos ještě nebyl doceněn. Až později se ukázalo, že snímky struktury DNA pořídila už Rosalind. Kolegové však objev využili, aniž by její přínos zmínili. Dnes je přínos Rosalind Franklinové obecně uznáván. ESA po ní pojmenovala rover, který by měl v roce 2022 začít na Marsu pátrat po stopách života a americká dramatička Anna Zieglerová o ní napsala divadelní hru s názvem Snímek 51, který odkazuje na slavný snímek DNA.Kdo byla Rosalind Franklinová? Životopis Rosalind Franklinová, osobnosti, slavná žena z kategorie věda

Základní údaje o osobě Rosalind Franklinová

Národnost: britská
Datum narození: 25. července 1920
Místo narození: Notting Hill, Londýn, Anglie
Datum úmrtí: 16. dubna 1958

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Rosalind Franklinová s partnery, kolegy a kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Znáte pojem Vitráž? Vzpomněli byste si co označuje výraz Amen? Pamatujete si definici pojmu Prachovka? Znáte termín Demoverze?

Klíčová slova: věda, biografie, život, kdy se narodila Rosalind Franklinová?, zajímavosti, osobnost, wiki, věda, nežijící, popis, národnost, datum úmrtí, wikipedie, vysvětlení, Rosalind Franklinová, místo narození

Pojem Rosalind Franklinová je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Další zdroje informací

Hledat výraz Rosalind Franklinová na Google obrázcích

Najít termín Rosalind Franklinová ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat výraz Rosalind Franklinová ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít termín Rosalind Franklinová v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Najít termín Rosalind Franklinová ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Rosalind Franklinová například v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve Wikislovníku, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Jaké osobnosti, pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Biografie, životopis, kdo je to Rosalind Franklinová?

Právě jste zjistili Kdo byla Rosalind Franklinová? Kdy se narodila Rosalind Franklinová? Kde se narodila Rosalind Franklinová? Kdy zemřela Rosalind Franklinová? Rosalind Franklinová je v kategorii Věda

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Rosalind Franklinová dejme tomu například v české Wikipedii, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Rosalind Franklinová i v jiné kategorii než je věda.