Kdo je to?
Kdo byl Jindřich Šimon Baar? Životopis Jindřich Šimon Baar, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Jindřich Šimon Baar

Kdo byl Jindřich Šimon Baar? Životopis, informace, biografie, literatura

Jindřich Šimon Baar byl český prozaik, básník, sběratel folklóru a autor pohádek i historického a národopisného obrazu Chodska. Ačkoliv již časově nepatří do realismu, téměř ve všem na něj navazuje.
Jindřich se narodil do selské rodiny na Chodsku. Základní školu vystudoval v rodném Klenčí, gymnázium pak v Domažlicích. Na gymnáziu se literárně podílel na studentských časopisech (Lípa a První vzlety). Chtěl se věnovat literatuře, a dokonce ji plánoval i studovat, avšak byl v té době ve špatné finanční situaci, a tak se nakonec rozhodl vstoupit do pražského semináře. Přes tuhý kázeňský řád dokázal seminář dokončit a v roce 1892 nastoupil na své první místo jako kaplan, a to v Přimdě. Kaplanem pak byl ještě v dalších obcích, než se stal farářem - nejprve v Kloboukách, potom v Ořechu. Kanovníkem na Vyšehradě se nestal, ačkoliv o to velice stál; důvodem jeho odmítnutí bylo to, že se literárně sblížil s Katolickou modernou, která si kladla za cíl reformovat církev. I po vzniku samostatného Československa se snažil o obnovu církve, stal se předsedou obnovené Jednoty československého duchovenstva, ovšem jejich snahy opětovně narazily na odbor vyšších duchovních. Baar byl poměrně znechucen poměry v církvi a v roce 1919 raději odešel do penze. Zbytek života strávil v rodném Klenčí, kde tvořil svá vrcholná díla. Zde také zemřel a byl i pochován.
Baarova tvorba začala studentskými verši, ale jeho stěžejní díla tkví v próze. V jeho povídkách, novelách i románech se setkáváme nejčastěji s příběhy s mravní tematikou, napravením hříšníků apod. Všechna jeho díla vynikají realistickou podrobností, popisem i vyprávěním. Prvotina Cestou křížovou vypráví příběh venkovského kaplana a o jeho potížích s reformačním úsilím. Další díla vycházejí z podobných kořenů - Farská panička, Žebračka, Stavěl, Žolinka - tam všude vystupují kněží, faráři a kaplanové, kteří se potýkají s různými obtížemi, často třeba s celibátem. Román Jan Cimbura oproti tomu vychází z autorova rodného selského prostředí, kde je tradiční selství velmi zidealizováno. Poslední z rodu Sedmerova naopak realisticky popisuje, jak pokrokové plány ztroskotávají na zištnosti. Vrcholným dílem vytvořeným právě až během penzionování je trilogie z Klenčí a Chodska, která se skládá z románů Paní komisarka, Osmačtyřicátníci a Lůsy. Měl mít ještě 4. díl - Svatba, ale ten stačil spisovatel vytvořit jen v náčrtech. Velmi zajímavým je ztvárnění Boženy Němcové v prvním dílu trilogie, jež je také spíše zidealizována, oproti veškerému realistickému popisu kolem. A konečně posledními díly, nikoliv ovšem méně povedenými, jsou pohádky, sepsané ve sbírkách Naše pohádky nebo Chodské povídky a pohádky.Kdo byl Jindřich Šimon Baar? Životopis Jindřich Šimon Baar, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Jindřich Šimon Baar

Národnost: česká
Datum narození: 7. 2. 1869
Místo narození: Klenčí pod Čerchovem
Datum úmrtí: 24. 10. 1925

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Jindřich Šimon Baar sdílet s kolegy na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Pamatujete si definici pojmu Houžev? Znáte termín Obstřik? Znáte termín Školní zralost? Víte, co je to Fasádní skoba?

Klíčová slova: kdo to je, kdy se narodil Jindřich Šimon Baar?, místo narození, wiki, osobnost, národnost, Jindřich Šimon Baar, kdo je Jindřich Šimon Baar?, lexikon, národnost, Kdy zemřel Jindřich Šimon Baar, wikipedie, literatura, literatura, nežijící, zajímavosti

Pojem Jindřich Šimon Baar je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Hledat frázi Jindřich Šimon Baar v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jindřich Šimon Baar ve Wikimedia Commons

Hledejte bez špehování slovo Jindřich Šimon Baar ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Jindřich Šimon Baar na Youtube

Zkusit najít heslo Jindřich Šimon Baar na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Jindřich Šimon Baar například ve vyhledávači Seznam.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, v metavyhledávači Info.com, ve fulltextu Yahoo.com nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučené pojmy, slova, osobnosti, odborné termíny a výrazy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jindřich Šimon Baar

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Jindřich Šimon Baar? Kdy se narodil Jindřich Šimon Baar? Kde se narodil Jindřich Šimon Baar? Kdy zemřel Jindřich Šimon Baar? Jindřich Šimon Baar je v sekci Literatura

Napsáno redaktory Superia.cz. Žádným způsobem neručíme za informace nebo obsah uvedený na těchto internetových stránkách. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Jindřich Šimon Baar např. v projektu Wikipedie, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jindřich Šimon Baar i v jiné kategorii než je literatura.