Kdo je to?
Kdo byl Jindřich Šimon Baar? Životopis Jindřich Šimon Baar, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Jindřich Šimon Baar

Kdo byl Jindřich Šimon Baar? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Jindřich Šimon Baar byl český prozaik, básník, sběratel folklóru a autor pohádek i historického a národopisného obrazu Chodska. Ačkoliv již časově nepatří do realismu, téměř ve všem na něj navazuje.
Jindřich se narodil do selské rodiny na Chodsku. Základní školu vystudoval v rodném Klenčí, gymnázium pak v Domažlicích. Na gymnáziu se literárně podílel na studentských časopisech (Lípa a První vzlety). Chtěl se věnovat literatuře, a dokonce ji plánoval i studovat, avšak byl v té době ve špatné finanční situaci, a tak se nakonec rozhodl vstoupit do pražského semináře. Přes tuhý kázeňský řád dokázal seminář dokončit a v roce 1892 nastoupil na své první místo jako kaplan, a to v Přimdě. Kaplanem pak byl ještě v dalších obcích, než se stal farářem - nejprve v Kloboukách, potom v Ořechu. Kanovníkem na Vyšehradě se nestal, ačkoliv o to velice stál; důvodem jeho odmítnutí bylo to, že se literárně sblížil s Katolickou modernou, která si kladla za cíl reformovat církev. I po vzniku samostatného Československa se snažil o obnovu církve, stal se předsedou obnovené Jednoty československého duchovenstva, ovšem jejich snahy opětovně narazily na odbor vyšších duchovních. Baar byl poměrně znechucen poměry v církvi a v roce 1919 raději odešel do penze. Zbytek života strávil v rodném Klenčí, kde tvořil svá vrcholná díla. Zde také zemřel a byl i pochován.
Baarova tvorba začala studentskými verši, ale jeho stěžejní díla tkví v próze. V jeho povídkách, novelách i románech se setkáváme nejčastěji s příběhy s mravní tematikou, napravením hříšníků apod. Všechna jeho díla vynikají realistickou podrobností, popisem i vyprávěním. Prvotina Cestou křížovou vypráví příběh venkovského kaplana a o jeho potížích s reformačním úsilím. Další díla vycházejí z podobných kořenů - Farská panička, Žebračka, Stavěl, Žolinka - tam všude vystupují kněží, faráři a kaplanové, kteří se potýkají s různými obtížemi, často třeba s celibátem. Román Jan Cimbura oproti tomu vychází z autorova rodného selského prostředí, kde je tradiční selství velmi zidealizováno. Poslední z rodu Sedmerova naopak realisticky popisuje, jak pokrokové plány ztroskotávají na zištnosti. Vrcholným dílem vytvořeným právě až během penzionování je trilogie z Klenčí a Chodska, která se skládá z románů Paní komisarka, Osmačtyřicátníci a Lůsy. Měl mít ještě 4. díl - Svatba, ale ten stačil spisovatel vytvořit jen v náčrtech. Velmi zajímavým je ztvárnění Boženy Němcové v prvním dílu trilogie, jež je také spíše zidealizována, oproti veškerému realistickému popisu kolem. A konečně posledními díly, nikoliv ovšem méně povedenými, jsou pohádky, sepsané ve sbírkách Naše pohádky nebo Chodské povídky a pohádky.Kdo byl Jindřich Šimon Baar? Životopis Jindřich Šimon Baar, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Jindřich Šimon Baar

Národnost: česká
Datum narození: 7. 2. 1869
Místo narození: Klenčí pod Čerchovem
Datum úmrtí: 24. 10. 1925

Líbí se stručný životopis s osobou Jindřich Šimon Baar? Pak se podělte se známými na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Pamatujete si definici pojmu Svastika? Vzpomněli byste si na význam slova Messenger? Znáte termín Kombucha? Znáte definici termínu Panko strouhanka?

Klíčová slova: Jindřich Šimon Baar, Kdy zemřel Jindřich Šimon Baar, literatura, wikipedie, národnost, osobnosti, lexikon, literatura, kdo je Jindřich Šimon Baar?, vysvětlení, narození, kdy se narodil Jindřich Šimon Baar?, datum úmrtí, životopis, informace, kde se narodil Jindřich Šimon Baar?

Pojem Jindřich Šimon Baar je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Jiné informační zdroje o frázi Jindřich Šimon Baar

Vyhledat termín Jindřich Šimon Baar ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat videa s názvem Jindřich Šimon Baar na Youtube

Hledat slovo Jindřich Šimon Baar ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat heslo Jindřich Šimon Baar ve vyhledávači Yahoo

Hledejte bez špehování slovo Jindřich Šimon Baar ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Jindřich Šimon Baar například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google překladači, v Google obrázcích, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v projektu slovnik.cz.

Jiné zajímavé termíny, pojmy, hesla, slova, osobnosti, lidi

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jindřich Šimon Baar

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku Kdo byl Jindřich Šimon Baar? Kdy se narodil Jindřich Šimon Baar? Kde se narodil Jindřich Šimon Baar? Kdy zemřel Jindřich Šimon Baar? Jindřich Šimon Baar je v kategorii Literatura

Kategorie literatura, scénáristka žena, jindřich Šimon Baar, ilustrační obrázek

Text napsán pro Superia.cz. Neručíme za správnost a úplnost informací na Webových stránkách uvedených. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Jindřich Šimon Baar řekněme například v projektu Wikipedia, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jindřich Šimon Baar i v jiné kategorii než je literatura.