Kdo je to?
Kdo byl Karel Nový? Životopis Karel Nový, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Karel Nový

Kdo byl Karel Nový? Životopis, informace, biografie, literatura

Karel Nový, vlastním jménem Karel Novák, byl český spisovatel a novinář.
Karel se narodil do chudé rodiny, otec byl pekařem. Karel studoval na obecné škole v Benešově a potom i na tamním gymnázium. To však nedokončil, nicméně se zde seznámil s Vladislavem Vančurou, který se stal jeho blízkým přítelem. (Mimochodem dílo Vl. Vančury s názvem Pekař Jan Marhoul je částečně inspirováno osudy Karlova otce.) Karel Nový se živil po studiu mnoha krátkodobými zaměstnáními, nakonec zakotvil v Českém slově jako lokálkář (novinář píšící lokálky, tedy zprávy z místního prostředí). Za první světové války nemusel nikam narukovat, neboť téměř celé období strávil po nemocnicích a předstíral různé choroby. Po válce se vrátil do Českého slova a stal se dopisovatelem z cest - cestoval tehdy po Polsku, Německu a Francii. Kromě toho začal sympatizovat s národními socialisty a přispíval do jejich časopisu Maják, poté do Mladých proudů, nakonec založil s B. Vrbenským časopis Socialista. Levicově zaměřený byl po celou dobu působení, byl angažovaný ve sdružení Blok, spolupracoval s deníkem Národní osvobození, byl redaktorem týdeníku Domov a svět i měsíčníku Panorama. Za druhé světové války nebyl nikde zaměstnán, což zřejmě bylo příčinou jeho zatčení v roce 1944 a internace v pracovním táboře Klecina ve Slezsku. Po válce ještě nějakou dobu působil jako redaktor různých novin a časopisů (Svobodné Československo, Práce, Doba, SNDK), ale po roce 1956 se věnoval výhradně profesionálnímu psaní. Nebyl ženatý, zemřel v Praze, ale pohřben je na Starém městském hřbitově v Benešově u Prahy.
Nového dílo nese zpočátku impresionistické rysy vycházející z Šrámka, Tomana či Olbrachta. I když jeho prvními útvary byly fejetony a črty, našel se později hlavně v románech. První romány Městečko Raňkov či Samota Křešín vycházejí z realistických kronik, které můžeme vidět například u Jindřicha Šimona Baara, avšak zřetelně je v nich vidět i impresionismus, a to zejména u líčení přírody nebo lyrických pocitů postav. Z rodného Benešovska vycházejí romány Srdce ve vichru, Tváří v tvář, nebo Modrý vůz, kde můžeme viděl neiluzivní vidění mladých lidí, ovlivněných ranými láskami i tvrdou realitou války. Další romány pak vycházejí ze života v Praze, resp. na pražské periférii, kde se střetává bída a nezaměstnanost s kriminalitou a rozpadem rodinných vztahů. Ve 30. letech začíná psát romány zaměřené politicky, z nichž je patrná i ideová diskuse, kde se snaží propagovat levicové názory - Atentát, Třetí větev. Za druhé světové války našel historické téma jako jedinou jistotu, která přetrvá, a z tohoto směřování vznikl román Rytíři a lapkové. Další romány z tohoto období čerpají také náměty z rodinné soudržnosti nebo věčného koloběhu přírody (Za hlasem domova, Potulný lovec). Velmi oceňoval také dobu husitství, kterou si nicméně idealizoval a připodobňoval ji k současnému socialismu, a to v románech Česká bouře nebo Nehasnoucí ohně. Posledním románem syntetizujícím život obyvatel malého města v 19. a 20. století je pak Plamen a vítr.
Karel Nový byl za svá díla s rysy socialistického realismu oceněn titulem zasloužilý umělec (1954), dále Řádem práce (1956), za poslední román obdržel Cenu Klementa Gottwalda (1960) a téhož roku byl oceněn titulem národní umělec.Kdo byl Karel Nový? Životopis Karel Nový, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Karel Nový

Národnost: česká
Datum narození: 8. 12. 1890
Místo narození: Benešov u Prahy
Datum úmrtí: 23. 11. 1980

Sdílejte tuto stránku s osobností Karel Nový s partnery, kolegy a kamarády na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Znáte pojem Smartphone? Vzpomněli byste si co označuje výraz Rhodium? Pamatujete si definici pojmu Tamaryšek? Znáte termín Axióm?

Klíčová slova: informace, wikipedie, popis, lexikon, kdo je Karel Nový?, nežijící, wiki, kdy se narodil Karel Nový?, místo narození, literatura, narození, kdo to je, Karel Nový, kde se narodil Karel Nový?, literatura, vysvětlení

Pojem Karel Nový je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Linky na jiné informační zdroje

Hledat videa s názvem Karel Nový na Youtube

Vyhledat slovo Karel Nový ve fulltextu Seznam.cz

Najít heslo Karel Nový ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít frázi Karel Nový na Google obrázcích

Hledat termín Karel Nový ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Karel Nový například ve Wikislovníku, v Lingea slovnících, ve Wikipedii, v metavyhledávači Info.com nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Karel Nový

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl Karel Nový? Kdy se narodil Karel Nový? Kde se narodil Karel Nový? Kdy zemřel Karel Nový? Karel Nový je v kategorii Literatura

Text napsán pro Superia.cz. Neručíme za přesnost informací. Možnost chyb vyhrazena. Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Karel Nový dejme tomu např. v populární Wikipedii, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Karel Nový i v jiné kategorii než je literatura.