Kdo je to?
Kdo byl Jurij Gagarin? Životopis Jurij Gagarin, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Jurij Gagarin?

Kdo byl Jurij Gagarin? Životopis, informace, biografie, věda

Jurij Gagarin byl kosmonaut a první člověk, který navštívil vesmír. Vyrůstal na venkově poblíž běloruských hranic, rodiče pracovali v zemědělství jako členové tamního kolchozu. Do jeho dětství negativně zasáhla druhá světová válka, ale zároveň ho inspirovala k zájmu o leteckou techniku, protože na poli u vesnice přistálo letadlo a sovětští piloti ho vzali do kabiny. Po ukončení základní školy se vyučil slévačem a díky dobrým známkám mohl studovat průmyslovou školu v Saratovu. Rovněž tam patřil mezi nejlepší studenty a začal se intenzivně věnovat fyzice. Stal se členem aeroklubu, potvrdil si vášeň pro létání a po dostudování průmyslovky šel na vojenskou leteckou školu v Orenburgu. Díky skvělým výsledkům u závěrečných zkoušek se přidal k leteckému pluku a od roku 1957 působil u stíhací divize.
V roce 1959 začala speciální komise vybírat letce vhodné ke kosmonautickému výcviku. Gagarina cesta do vesmíru lákala a snažil se dostat do výběru. Úspěšně prošel všemi lékařskými prohlídkami a společně s dalšími vybranými letci se zúčastnil náročného výcviku. Trénink testoval nejen fyzickou sílu a znalosti, ale také odolnost v extrémních podmínkách. Budoucí kosmonauti byli v barokomoře vystaveni nedostatku kyslíku, podstupovali velké přetížení a museli vydržet vysoké teploty nebo několikadenní samotu. Gagarin prokázal největší odolnost a byl vybrán jako první volba pro let do vesmíru.
Samotný let proběhl 12. dubna 1961 v kosmické lodi Vostok 1. Pro start byl vybrán Kosmodrom Bajkonur, který se nachází na území dnešního Kazachstánu a je využíván dodnes. Gagarin let zvládl výborně, přestože se při sestupu objevilo několik technických potíží. Po úspěšném letu se stal slavným po celém světě a v Rusku obdržel čestný titul hrdina Sovětského svazu. Cestoval po zahraničí, propagoval sovětskou vědu a díky otevřené a přátelské povaze byl vítaným hostem večírků. To postupně vedlo ke ztrátě formy a k problémům s alkoholem. Navzdory tomu zůstal aktivním kosmonautem a pilotem. Když se začalo uvažovat o letu na Měsíc a Gagarin byl zařazen mezi potenciální kosmonauty, získal novou motivaci, přestal pít a začal trénovat. Souběžně s tím se pustil do rozšíření studia na Žukovského vojenské letecké inženýrské akademii. V roce 1968 začal v rámci tréninku cvičně létat. Gagarinova příprava na další mise byla tragicky přerušená nehodou letounu, během které na místě zemřel. Sovětská vláda havárii pečlivě vyšetřila, ale přesnou příčinu se zjistit nepodařilo.Kdo byl Jurij Gagarin? Životopis Jurij Gagarin, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní údaje o osobě Jurij Gagarin

Národnost: ruská
Datum narození: 9. března 1934
Místo narození: Klušino, Rusko
Datum úmrtí: 27. března 1968

Zaujala vás biografie osobnosti Jurij Gagarin? Potom se podělte s kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Víte, co je to Laminární box? Vzpomněli byste si na význam slova Kostlánka? Vzpomněli byste si na význam slova Pamflet? Znáte definici termínu Karcinom?

Klíčová slova: informace, biografie, narození, věda, lexikon, kdy se narodil Jurij Gagarin?, datum narození, wiki, národnost, wikipedie, život, kde se narodil Jurij Gagarin?, osobnost, kdo je Jurij Gagarin?, životopis, Jurij Gagarin

Pojem Jurij Gagarin je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Vyhledat heslo Jurij Gagarin ve Wikipedii

Zkusit najít termín Jurij Gagarin ve Wikislovníku

Hledat heslo Jurij Gagarin ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Jurij Gagarin ve vyhledávači Qwant

Najít výraz Jurij Gagarin v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Jurij Gagarin například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Google překladači, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr z osobností, slov odborných termínů, pojmů a hesel

Životopis, kdo je Jurij Gagarin? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Jurij Gagarin? Kdy se narodil Jurij Gagarin? Kde se narodil Jurij Gagarin? Kdy zemřel Jurij Gagarin? Jurij Gagarin se nachází v sekci Věda

Sepsáno redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Jurij Gagarin dejme tomu na stránkách Wikipedie, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jurij Gagarin i v jiné kategorii než je věda.