Kdo je to?
Kdo byl Vladimír Holan? Životopis Vladimír Holan, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Vladimír Holan

Kdo byl Vladimír Holan? Životopis, informace, biografie, literatura

Vladimír Holan byl jedním z nejvýznamnějších českých básníků a překladatelů 20. století. Proslavil se svým originálním básnickým stylem, který kombinoval tradiční verše s moderními prvky a experimentálními technikami. Jeho tvorba se vyznačuje hloubavou atmosférou, výraznou symbolikou a náboženskou tématikou.
Narodil se 21. ledna 1905 v Praze, v šesti letech se s rodiči přestěhoval do Bělé pod Bezdězem. Vystudoval gymnázium a už během studia začal psát své první básně. Po ukončení gymnázia začal pracovat jako úředník, po sedmi letech ale ze zdravotních důvodů odešel do penze. V té době se začal naplno věnovat literatuře a především poezii. Kromě psaní a překládání působil také jako redaktor v časopise či dramaturg v divadle.
Po druhé světové válce vstoupil do KSČ, když ale pochopil nové poměry, členství v komunistické straně zrušil. Bylo mu zakázáno vydávat nová díla, a to až do roku 1963. Celou dobu se ale psaní naplno věnoval, takže i přes zákaz napsal desítky básní a sbírek, které vyšly v průběhu 60. let. V roce 1968 byl pak jmenován národním umělcem. S manželkou Věrou měl Vladimír Holan dceru Kateřinu, která trpěla Downovým syndromem. Po její smrti v roce 1977 přestal Holan psát.
V první polovině 20. století patřil Holan k nejvýznamnějším představitelům avantgardního hnutí v české literatuře. Jeho první sbírka básní, Blouznivý vějíř, byla vydána v roce 1926 a od té doby vydal řadu dalších sbírek. Mezi jeho nejznámější díla patří například První testament, Zpěv tříkrálový, Záhřmotí, Noc s Hamletem, Bajaja či Sbohem?. Aktivně se věnoval také překladům básní, odhaduje se, že překládal až 120 autorů, a to z neuvěřitelných 16 jazyků, nejvíce z němčiny, francouzštiny, polštiny, ruštiny, španělštiny a čínštiny. Je považován za jednoho z nejtalentovanějších a nejoriginálnějších českých básníků 20. století. Jeho tvorba je stále často citována a interpretována.Kdo byl Vladimír Holan? Životopis Vladimír Holan, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Vladimír Holan

Národnost: česká
Datum narození: 16.9.1905
Místo narození: Praha, Česká republika
Datum úmrtí: 31.3.1980

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Vladimír Holan? s vašimi kamarády na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Víte, co je to Xoxo? Znáte termín Dvojzubák? Vzpomněli byste si na význam slova Řehole? Víte, co je to Pólo?

Klíčová slova: biografie, wiki, kde se narodil Vladimír Holan?, kdy se narodil Vladimír Holan?, nežijící, datum narození, Vladimír Holan, wikipedie, popis, kdo je Vladimír Holan?, datum úmrtí, život, vysvětlení, životopis, národnost, místo narození

Pojem Vladimír Holan je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Hledat heslo Vladimír Holan ve Wikipedii

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Vladimír Holan ve Wikimedia Commons

Zkusit najít výraz Vladimír Holan ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat videa s názvem Vladimír Holan na Youtube

Hledat termín Vladimír Holan ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Vladimír Holan například ve fulltextu Google.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Lingea slovnících.

Často hledaná hesla, osobnosti, odborné termíny, pojmy, slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Vladimír Holan

Právě nyní již víte Kdo byl Vladimír Holan? Kdy se narodil Vladimír Holan? Kde se narodil Vladimír Holan? Kdy zemřel Vladimír Holan? Vladimír Holan patří do kategorie Literatura

Napsáno redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Vladimír Holan dejme tomu např. v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete podrobnější popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Vladimír Holan i v jiné kategorii než je literatura.