James Joseph Sylvester
Kdo byl James Joseph Sylvester? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, věda
James Joseph Sylvester byl anglický matematik, fyzik a profesor na oxfordské univerzitě, který významně přispěl v oblastech teorie čísel, kombinatoriky a lineární algebry. Sylvester se narodil v Londýně do rodiny židovského kupce.
Sylvester studoval od 14 let na University of London. Studium však musel předčasně ukončit, protože několikrát bodl spolužáka nožem. Následně nastoupil na Liverpool Royal Institution. V roce 1831 začal studovat na St. John’s College v Cambridge. Studium musel kvůli nemoci protáhnout o 2 roky. I tak se stal druhým nejlepším studentem matematiky v Cambridge (1837). Kvůli židovskému původu nezískal vysokoškolský titul a později ani Smith’s prize (cena byla každý rok udělována studentovi matematiky a teoretické fyziky).
V roce 1838 se Sylvester stal profesorem přírodních věd na Unviersity College v Londýně a o rok později se stal členem Royal Society (1839). V roce 1841 se přestěhoval do USA, kde získal místo profesora matematiky na University of Virginia. Univerzitu však opustil po několika měsících, protože při jedné přednášce bodl studenta ukazovátkem. Poté pobýval v New Yorku až do roku 1843, kdy byl opět kvůli svému židovskému původu odmítnut na Columbia University.
Po návratu do Anglie byl přijat roku 1844 v právnické firmě Equity and Law Life Assurance Society, kde následně působil jako výkonný ředitel. V té době se spřátelil s matematikem Arthurem Cayleyem.
Profesorem matematiky se stal až v roce 1855 na Royal Military Academy v londýnském Woolwichi, kde působil až do roku 1869.
Bakalářský a magisterský titul z Cambridge konečně obdržel roku 1872. O 4 roky později se vydal znovu do USA a stal se profesorem matematiky na John Hopkins University v Baltimoru (1876). Na univerzitě založil v roce 1878 nejstarší matematické noviny American Journal of Mathematics.
Sylvester se po 5 letech v USA vrátil zpět do Anglie, kde získal místo profesora geometrie na Oxfordské univerzitě. Vyučoval zde v letech 1883-1892.
Během svého života dal vzniknout pojmům jako matrix, graf, determinant. Mezi jeho nejznámější matematické objevy patří Sylvestrova posloupnost, Sylvestrův zákon setrvačnosti, Sylvestrovo kritérium či Sylvestrova matice.
Na jeho počest je Královskou společností udělována Sylvestrova medaile.
James Joseph Sylvester zemřel v roce 1897 ve věku 82 let.
Základní informace o osobě James Joseph Sylvester
Národnost: anglická
Datum narození: 3. 9. 1814
Místo narození: Londýn, Anglie
Datum úmrtí: 15. 3. 1897
Hledejte výraz James Joseph Sylvester v dalších zdrojích
Zkusit hledat obrázky a videa s názvem James Joseph Sylvester ve Wikimedia Commons
Zkusit najít pojem James Joseph Sylvester ve vyhledávači Yahoo
Hledat pojem James Joseph Sylvester ve fulltextu Seznam.cz
Zkusit najít pojem James Joseph Sylvester ve vyhledávači Qwant
Zkusit najít termín James Joseph Sylvester ve vyhledávači Yandex
Dál můžete zkusit hledat slovo James Joseph Sylvester například ve fulltextu Yahoo.com, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ruském vyhledávači Yandex, v evropském vyhledávači Qwant nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.
Náhodných výběr osobností, odborných pojmů, termínů a slov
Stručná biografie, resp. životopis osoby James Joseph Sylvester
Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl James Joseph Sylvester? Kdy se narodil James Joseph Sylvester? Kde se narodil James Joseph Sylvester? Kdy zemřel James Joseph Sylvester? James Joseph Sylvester je v kategorii Věda

Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz. Pečlivě jsme zkontrolovali všechny informace a údaje. Přesto však nevylučujeme, že je v textech chyba. Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka James Joseph Sylvester řekněme například v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost James Joseph Sylvester i v jiné kategorii než je věda.