Kdo je to?
Kdo byl Jeroným Pražský? Životopis Jeroným Pražský, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl Jeroným Pražský?

Kdo byl Jeroným Pražský? Životopis, informace, biografie, filozofie

Jeroným Pražský byl myslitel, teolog a pomocník Jana Husa. Narodil se na Novém Městě pražském v Řeznické ulici do majetnější rodiny, což mu umožnilo studium na pražské univerzitě. Během studia poznal Jana Husa a při následném studiu v Oxfordu se seznámil s učením Jana Viklefa, který ovlivnil jeho i Husovy reformátorské myšlenky. Studoval ještě v Paříži a v německém Heidelbergu, ale obě školy musel kvůli názorům opustit. Jeroným se vrátil do Prahy a od roku 1407 vyučoval na pražské univerzitě.
Díky dobrému původu z bohaté rodiny a širokému vzdělání měl vliv na politiku. Usiloval o to, aby měl český národ více hlasů na univerzitě a podílel se na vzniku Kutnohorského dekretu, který převahu hlasů zajistil. Reformní skupina v čele s Jeronýmem a Husem měla podporu krále Václava IV., ale když reformisté začali radikálně odmítat odpustky, které král potřeboval k financování válečných výprav, došlo k rozkolu. Václav IV. začal potlačovat studentské demonstrace a několik protestujících studentů nechal popravit.
V roce 1415 se konal kostnický koncil, který usiloval o vyřešení církevních rozporů a zabýval se rovněž Husovým učením. Jeroným Pražský na koncil tajně odcestoval, aby Husa podpořil. Ignoroval varování českých učenců a šlechticů, kteří se od počátku obávali, že je nebezpečné se koncilu účastnit. Jeroným žádal o veřejné slyšení, ale když byla reakce koncilu negativní, rozhodl se raději uprchnout zpět do Čech. U českých hranic byl zadržen a převezen zpět do Kostnice.
V těžkém žaláři onemocněl, ale po odvolání Husova učení mu bylo vězení zmírněno. Navzdory odvolání heretických názorů byl prohlášen za kacíře a odsouzen k smrti. Dostal několik nabídek, jak smrti uniknout, ale tentokrát odmítl odvolat a byl upálen na témže místě jako Hus. Po smrti obou českých mistrů se v Čechách zformovalo mohutné husitské hnutí, které Husa i Jeronýma Pražského uctívalo jako světce.Kdo byl Jeroným Pražský? Životopis Jeroným Pražský, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Hlavní data o osobě Jeroným Pražský

Národnost: česká
Datum narození: 1378
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 30. květen 1416

Sdílejte tuto stránku s osobností Jeroným Pražský s vašimi přáteli na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co označuje výraz Pneumokok? Víte, co je to Dogmatismus? Znáte pojem Herbář? Rozumíte pojmu Campari?

Klíčová slova: popis, národnost, datum narození, wiki, lexikon, místo narození, biografie, národnost, informace, osobnost, filozofie, wikipedie, kdo je Jeroným Pražský?, Kdy zemřel Jeroným Pražský, filozofie, Jeroným Pražský

Pojem Jeroným Pražský je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Pro další informace o termínu Jeroným Pražský zkuste tyto odkazy

Vyhledat termín Jeroným Pražský ve Wikipedii

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jeroným Pražský ve Wikimedia Commons

Najít slovo Jeroným Pražský ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Jeroným Pražský na Youtube

Zkusit najít Jeroným Pražský ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Jeroným Pražský například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google překladači, ve Wikislovníku, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Podívejte se také na tyto osobnosti, odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jeroným Pražský

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl Jeroným Pražský? Kdy se narodil Jeroným Pražský? Kde se narodil Jeroným Pražský? Kdy zemřel Jeroným Pražský? Jeroným Pražský se nachází v sekci Filozofie

Text vytvořen pro server Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Můžete se pokusit také najít osobnost, osobu, člověka Jeroným Pražský dejme tomu třeba v populární Wikipedii, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jeroným Pražský i v jiné kategorii než je filozofie.