Kdo je to?
Kdo byl Jeroným Pražský? Životopis Jeroným Pražský, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl Jeroným Pražský?

Kdo byl Jeroným Pražský? Životopis, informace, biografie, filozofie

Jeroným Pražský byl myslitel, teolog a pomocník Jana Husa. Narodil se na Novém Městě pražském v Řeznické ulici do majetnější rodiny, což mu umožnilo studium na pražské univerzitě. Během studia poznal Jana Husa a při následném studiu v Oxfordu se seznámil s učením Jana Viklefa, který ovlivnil jeho i Husovy reformátorské myšlenky. Studoval ještě v Paříži a v německém Heidelbergu, ale obě školy musel kvůli názorům opustit. Jeroným se vrátil do Prahy a od roku 1407 vyučoval na pražské univerzitě.
Díky dobrému původu z bohaté rodiny a širokému vzdělání měl vliv na politiku. Usiloval o to, aby měl český národ více hlasů na univerzitě a podílel se na vzniku Kutnohorského dekretu, který převahu hlasů zajistil. Reformní skupina v čele s Jeronýmem a Husem měla podporu krále Václava IV., ale když reformisté začali radikálně odmítat odpustky, které král potřeboval k financování válečných výprav, došlo k rozkolu. Václav IV. začal potlačovat studentské demonstrace a několik protestujících studentů nechal popravit.
V roce 1415 se konal kostnický koncil, který usiloval o vyřešení církevních rozporů a zabýval se rovněž Husovým učením. Jeroným Pražský na koncil tajně odcestoval, aby Husa podpořil. Ignoroval varování českých učenců a šlechticů, kteří se od počátku obávali, že je nebezpečné se koncilu účastnit. Jeroným žádal o veřejné slyšení, ale když byla reakce koncilu negativní, rozhodl se raději uprchnout zpět do Čech. U českých hranic byl zadržen a převezen zpět do Kostnice.
V těžkém žaláři onemocněl, ale po odvolání Husova učení mu bylo vězení zmírněno. Navzdory odvolání heretických názorů byl prohlášen za kacíře a odsouzen k smrti. Dostal několik nabídek, jak smrti uniknout, ale tentokrát odmítl odvolat a byl upálen na témže místě jako Hus. Po smrti obou českých mistrů se v Čechách zformovalo mohutné husitské hnutí, které Husa i Jeronýma Pražského uctívalo jako světce.Kdo byl Jeroným Pražský? Životopis Jeroným Pražský, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Hlavní informace o osobě Jeroným Pražský

Národnost: česká
Datum narození: 1378
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 30. květen 1416

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Jeroným Pražský sdílet s ostatními na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co označuje výraz Pneumokok? Pamatujete si definici pojmu Operativní leasing? Znáte pojem Bodyfitness? Vzpomněli byste si co znamená slovo Magnetická rezonance?

Klíčová slova: wiki, kdo to je, Jeroným Pražský, nežijící, filozofie, životopis, Kdy zemřel Jeroným Pražský, datum úmrtí, kde se narodil Jeroným Pražský?, popis, informace, Jeroným Pražský, datum narození, zajímavosti, národnost, vysvětlení

Pojem Jeroným Pražský je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Hledat frázi Jeroným Pražský na Google.cz

Hledejte bez špehování slovo Jeroným Pražský ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít výraz Jeroným Pražský ve vyhledávači Qwant

Vyhledat termín Jeroným Pražský ve fulltextu Seznam.cz

Hledat slovo Jeroným Pražský ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Jeroným Pražský například ve videích na Youtube, v projektu slovnik.cz, v Microsoft Bing, v Google obrázcích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Biografie, životopis, kdo je to Jeroným Pražský?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Jeroným Pražský? Kdy se narodil Jeroným Pražský? Kde se narodil Jeroným Pražský? Kdy zemřel Jeroným Pražský? Jeroným Pražský je v kategorii Filozofie

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Žádným způsobem neručíme za informace nebo obsah uvedený na těchto internetových stránkách. Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Texty neaktualizujeme pravidelně. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Jeroným Pražský řekněme třeba v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jeroným Pražský i v jiné kategorii než je filozofie.