Kdo je to?
Kdo byl Jeroným Pražský? Životopis Jeroným Pražský, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Jeroným Pražský

Kdo byl Jeroným Pražský? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, filozofie

Jeroným Pražský byl myslitel, teolog a pomocník Jana Husa. Narodil se na Novém Městě pražském v Řeznické ulici do majetnější rodiny, což mu umožnilo studium na pražské univerzitě. Během studia poznal Jana Husa a při následném studiu v Oxfordu se seznámil s učením Jana Viklefa, který ovlivnil jeho i Husovy reformátorské myšlenky. Studoval ještě v Paříži a v německém Heidelbergu, ale obě školy musel kvůli názorům opustit. Jeroným se vrátil do Prahy a od roku 1407 vyučoval na pražské univerzitě.
Díky dobrému původu z bohaté rodiny a širokému vzdělání měl vliv na politiku. Usiloval o to, aby měl český národ více hlasů na univerzitě a podílel se na vzniku Kutnohorského dekretu, který převahu hlasů zajistil. Reformní skupina v čele s Jeronýmem a Husem měla podporu krále Václava IV., ale když reformisté začali radikálně odmítat odpustky, které král potřeboval k financování válečných výprav, došlo k rozkolu. Václav IV. začal potlačovat studentské demonstrace a několik protestujících studentů nechal popravit.
V roce 1415 se konal kostnický koncil, který usiloval o vyřešení církevních rozporů a zabýval se rovněž Husovým učením. Jeroným Pražský na koncil tajně odcestoval, aby Husa podpořil. Ignoroval varování českých učenců a šlechticů, kteří se od počátku obávali, že je nebezpečné se koncilu účastnit. Jeroným žádal o veřejné slyšení, ale když byla reakce koncilu negativní, rozhodl se raději uprchnout zpět do Čech. U českých hranic byl zadržen a převezen zpět do Kostnice.
V těžkém žaláři onemocněl, ale po odvolání Husova učení mu bylo vězení zmírněno. Navzdory odvolání heretických názorů byl prohlášen za kacíře a odsouzen k smrti. Dostal několik nabídek, jak smrti uniknout, ale tentokrát odmítl odvolat a byl upálen na témže místě jako Hus. Po smrti obou českých mistrů se v Čechách zformovalo mohutné husitské hnutí, které Husa i Jeronýma Pražského uctívalo jako světce.Kdo byl Jeroným Pražský? Životopis Jeroným Pražský, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Hlavní data o osobě Jeroným Pražský

Národnost: česká
Datum narození: 1378
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 30. květen 1416

Sdílejte tuto stránku s osobností Jeroným Pražský s jinými lidmi na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si co označuje výraz Morfin? Víte co je Workout? Znáte pojem SSD disk? Vzpomněli byste si co označuje výraz Alterace?

Klíčová slova: národnost, kde se narodil Jeroným Pražský?, informace, národnost, vysvětlení, Jeroným Pražský, datum úmrtí, popis, filozofie, osobnost, osobnosti, lexikon, datum narození, nežijící, narození, Jeroným Pražský

Pojem Jeroným Pražský je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Zkuste zjistit více informací o slovu Jeroným Pražský v následujících zdrojích

Zkusit najít pojem Jeroným Pražský ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít pojem Jeroným Pražský ve fulltextu Seznam.cz

Najít heslo Jeroným Pražský ve vyhledávači Yahoo

Hledat heslo Jeroným Pražský na Google.cz

Zkusit najít termín Jeroným Pražský ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Jeroným Pražský například ve Wikislovníku, v projektu slovnik.cz, v evropském vyhledávači Qwant, v Google obrázcích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů, osobnosti

Životopis, kdo je Jeroným Pražský? Stručná biografie

Právě jste zjistili Kdo byl Jeroným Pražský? Kdy se narodil Jeroným Pražský? Kde se narodil Jeroným Pražský? Kdy zemřel Jeroným Pražský? Jeroným Pražský patří do kategorie Filozofie

Kategorie filozofie, anděl , jeroným Pražský, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Na informace uvedené na těchto stránkách neposkytujeme záruku. Texty mohou obsahovat nepřesnosti a chyby za které se předem omlouváme. Bohužel, častá aktualizace není v našich silách. Zkuste též najít informace osobnost, osobu, člověka Jeroným Pražský dejme tomu třeba na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jeroným Pražský i v jiné kategorii než je filozofie.