Kdo je to?
Kdo byl Jeroným Pražský? Životopis Jeroným Pražský, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Jeroným Pražský

Kdo byl Jeroným Pražský? Životopis, informace, biografie, filozofie

Jeroným Pražský byl myslitel, teolog a pomocník Jana Husa. Narodil se na Novém Městě pražském v Řeznické ulici do majetnější rodiny, což mu umožnilo studium na pražské univerzitě. Během studia poznal Jana Husa a při následném studiu v Oxfordu se seznámil s učením Jana Viklefa, který ovlivnil jeho i Husovy reformátorské myšlenky. Studoval ještě v Paříži a v německém Heidelbergu, ale obě školy musel kvůli názorům opustit. Jeroným se vrátil do Prahy a od roku 1407 vyučoval na pražské univerzitě.
Díky dobrému původu z bohaté rodiny a širokému vzdělání měl vliv na politiku. Usiloval o to, aby měl český národ více hlasů na univerzitě a podílel se na vzniku Kutnohorského dekretu, který převahu hlasů zajistil. Reformní skupina v čele s Jeronýmem a Husem měla podporu krále Václava IV., ale když reformisté začali radikálně odmítat odpustky, které král potřeboval k financování válečných výprav, došlo k rozkolu. Václav IV. začal potlačovat studentské demonstrace a několik protestujících studentů nechal popravit.
V roce 1415 se konal kostnický koncil, který usiloval o vyřešení církevních rozporů a zabýval se rovněž Husovým učením. Jeroným Pražský na koncil tajně odcestoval, aby Husa podpořil. Ignoroval varování českých učenců a šlechticů, kteří se od počátku obávali, že je nebezpečné se koncilu účastnit. Jeroným žádal o veřejné slyšení, ale když byla reakce koncilu negativní, rozhodl se raději uprchnout zpět do Čech. U českých hranic byl zadržen a převezen zpět do Kostnice.
V těžkém žaláři onemocněl, ale po odvolání Husova učení mu bylo vězení zmírněno. Navzdory odvolání heretických názorů byl prohlášen za kacíře a odsouzen k smrti. Dostal několik nabídek, jak smrti uniknout, ale tentokrát odmítl odvolat a byl upálen na témže místě jako Hus. Po smrti obou českých mistrů se v Čechách zformovalo mohutné husitské hnutí, které Husa i Jeronýma Pražského uctívalo jako světce.Kdo byl Jeroným Pražský? Životopis Jeroným Pražský, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní informace o osobě Jeroným Pražský

Národnost: česká
Datum narození: 1378
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 30. květen 1416

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Jeroným Pražský? s vašimi kamarády na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si co označuje výraz MDŽ? Víte, co je to Demagogie? Znáte pojem Ping? Rozumíte pojmu Teslice?

Klíčová slova: filozofie, osobnosti, kde se narodil Jeroným Pražský?, životopis, narození, informace, národnost, lexikon, osobnost, biografie, život, vysvětlení, kdo to je, Jeroným Pražský, datum úmrtí, Kdy zemřel Jeroným Pražský

Pojem Jeroným Pražský je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Linky na další online zdroje

Najít heslo Jeroným Pražský ve vyhledávači Yandex

Hledat heslo Jeroným Pražský ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat pojem Jeroným Pražský ve vyhledávači Yahoo

Najít slovo Jeroným Pražský ve Wikipedii

Hledat videa s názvem Jeroným Pražský na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Jeroným Pražský například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Lingea slovnících, v evropském vyhledávači Qwant, v Google obrázcích nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledané výrazy, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Biografie, životopis, kdo je to Jeroným Pražský?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Jeroným Pražský? Kdy se narodil Jeroným Pražský? Kde se narodil Jeroným Pražský? Kdy zemřel Jeroným Pražský? Jeroným Pražský patří do sekce Filozofie

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Neručíme za eventuální chyby v textech. Některé informace již mohou být zastaralé nebo neaktuální. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Jeroným Pražský řekněme třeba v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jeroným Pražský i v jiné kategorii než je filozofie.