Kdo je to?
Kdo byl Ira Levin? Životopis Ira Levin, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Ira Levin

Kdo byl Ira Levin? Životopis, informace, biografie, literatura

Ira Levin byl americký spisovatel.
Levin vystudoval na univerzitě filozofii a již v poměrně nízkém věku se začal věnovat psaní. Psal scénáře, divadelní hry a prózu - především thrillery a humoristické příběhy.
Hned jeho první román Polib mne a zemřeš (A Kiss Before Dying, 1953) byl velmi dobře přijat. Vypráví příběh mladého muže, který při naplňování svých ambicí jde doslova přes mrtvoly. Za tento román obdržel Levin svou první Edgar Award a příběh byl následně zfilmován (dokonce dvakrát - v roce 1956 a 1991).
V roce 1967 vydal Levin své pravděpodobně nejznámější dílo: Rosemary má děťátko (Rosemary’s Baby), jež je zpracováním tématu moderního satanismu. Tento úspěšný horor byl poté zfilmován Romanem Polanskim a patří mezi oscarové snímky. Na úspěch knihy se Levin pokusil navázat v roce 1997 příběhem Rosemary a její syn (Son of Rosemary), který je pokračováním slavné knihy po třiceti letech a sleduje osud Rosemaryina syna, ale také samotné Rosemary, která se probouzí do nové doby.
Další Levinovým známým románem jsou Stepfordské paničky (The Stepford Wives, 1972). Levin si zde pohrává s tím, že ne vše, co vypadá naprosto dokonale, musí skutečně dokonalým být. Jaké temné tajemství se skrývá v domech takřka ideálního městečka Stepford? I tento příběh byl zfilmován.
V roce 1976 pak vyšel román Hoši z Brazílie (Boys from Brazil), který zpracovává námět genetických pokusů doktora Mengeleho. Tento zloduch si v Levinově knize objedná vraždu desítek mužů, kteří mají cosi společného - identicky vypadající syny ve věku 13 let. Zdá se, že Mengele se chystá „vypěstovat“ nového Führera.
Levin však nepsal jen prózu, ale také divadelní hry - tou nejznámější jsou Osidla smrti, které patří mezi jednu z nejdéle hraných her na Broadwayi.Kdo byl Ira Levin? Životopis Ira Levin, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Ira Levin

Národnost: americká
Datum narození: 27. srpna 1929
Místo narození: New York
Datum úmrtí: 12. listopadu 2007

Sdílejte tuto stránku s osobností Ira Levin s partnery, kolegy a kamarády na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Rozumíte pojmu All inclusive? Vzpomněli byste si na význam slova Červená čočka? Znáte definici termínu Mošus? Znáte definici termínu Šestinedělí?

Klíčová slova: národnost, wikipedie, datum narození, Kdy zemřel Ira Levin, národnost, narození, osobnost, kdo je Ira Levin?, Ira Levin, literatura, osobnosti, biografie, místo narození, zajímavosti, lexikon, datum úmrtí

Pojem Ira Levin je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu Ira Levin

Hledat výraz Ira Levin ve vyhledávači Yahoo

Hledejte bez špehování slovo Ira Levin ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít slovo Ira Levin ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít frázi Ira Levin ve vyhledávači Yandex

Hledat výraz Ira Levin ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Ira Levin například v metavyhledávači Info.com, v Google překladači, ve videích na Youtube, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v Lingea slovnících.

Vybrané odborné pojmy, slova, osobnosti, termíny

Biografie, životopis, kdo je to Ira Levin?

Nyní již víte Kdo byl Ira Levin? Kdy se narodil Ira Levin? Kde se narodil Ira Levin? Kdy zemřel Ira Levin? Ira Levin se nachází v kategorii Literatura

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Ira Levin například v populární Wikipedii, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ira Levin i v jiné kategorii než je literatura.