Kdo je to?
Kdo byl Ignát Herrmann? Životopis Ignát Herrmann, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Ignát Herrmann

Kdo byl Ignát Herrmann? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Ignát Herrmann, používající také pseudonymy Ypsilon, Švanda nebo Vojta Machatý, byl český povídkář, romanopisec, fejetonista a autor mnoha humoristicky laděných próz.
Ignát se narodil na samotě v Horním mlýně u Chotěboře. Jeho otec byl nejprve majitelem mlýna, ale po krachu podnikání se stal písařem. Matka byla dcerou nakladatele J. H. Pospíšila. Možná to vedlo k literární činnosti nejen jeho, ale i oba jeho starší bratry - Gustava a Emila. Základní školu vychodil v Hradci Králové, kam se rodina po ukončení mlynářského působení otce přestěhovala. Potom se neúspěšně snažil studovat střední školu, avšak po prvním ročníku odešel do Prahy, kde se stal učněm v obchodě. Potom působil v Plzni jako příručí, nato se vrátil do Prahy a pracoval jako příručí v obchodě s galanterií u Tučků. Tady se nejvíce seznámil s literárním světem, jemuž zcela propadl. Roku 1876 se stal redaktorem časopisu Paleček, roku 1881 přešel do Národních listů, vydával ale také vlastní časopis Švanda dudák. Do časopisů a novin přispíval i svými postřehy z cest, které podnikl např. do Paříže, oblasti Středomoří a Holandska. Angažoval se i společensky, byl místopředsedou a pak předsedou spolku Máj, místopředsedou literárního odboru Umělecké besedy, členem Spolku českých žurnalistů, Svatoboru a dalších. Zemřel v Řevnicích u Prahy ve věku nedožitých 81 let.
Ignát Herrmann vstoupil do literatury jako samouk, i když měl za sebou literární tvorbu z matčiny strany. Zpočátku psal spíše drobné a humorné útvary do různých novin a časopisů. Snažil se navázat na dílo Jana Nerudy, jemuž také věnoval svou prvotinu Z chudého kalamáře, ale to byl přece jen tvrdý oříšek. Nakonec se jeho talent projevil až v dalším díle - Pražské figurky, kde se mu podařilo vykreslit figurky pražského Podskalí 70. a 80. let 19. století tak, jak je viděl on sám, tedy drobné obchodníčky, řemeslníčky, děvečky a další, kteří měli své starosti i radosti, ačkoliv jim chyběly jakékoli hlubší prožitky. Zároveň se zde projevuje jeho nechuť k průmyslové revoluci, která tyto postavičky postupně vytlačovala (touto nechutí bude trpět až do konce života, kdy například bude odmítat i zbudování pražské zoologické zahrady). Větší povídka s názvem Pan Melichar je typická herrmannovská povídka o dobrákovi, který se obětuje pro ostatní i za cenu vlastního zničení. Vrcholem jeho tvorby je však román U Snědeného krámu, který se dá směle porovnávat s evropským realistickým románem té doby a vypráví příběh pasivního hrdiny Martina Žemly, kterému se nedaří ani v podnikání, ani v manželství a osobním životě, a tak končí svůj život sebevraždou. Naprosto odlišným je pak román Otec Kondelík a ženich Vejvara. Román se skládá z řady příběhů, jež prožívá rodina pražského živnostníka, který je naopak ve svém podnikání úspěšný. Tento román již není tak pesimisticky realistický až naturalistický, naopak je zde na postavy nahlíženo s humorem autorovi vlastním. Díky velké popularitě u čtenářů napsal Herrmann ještě pokračování - Tchán Kondelík a zeť Vejvara, to však již nedosáhlo úrovně prvního dílu. Cenné jsou však Herrmannovy vzpomínky sebrané do knihy Před padesáti lety, které postupně vycházely v Národních listech.Kdo byl Ignát Herrmann? Životopis Ignát Herrmann, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Ignát Herrmann

Národnost: česká
Datum narození: 12. 8. 1854
Místo narození: Chotěboř
Datum úmrtí: 8. 7. 1935

Zaujala vás biografie osobnosti Ignát Herrmann? Potom se podělte s kamarády prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Víte, co je to Myxom? Znáte definici termínu Romance? Vzpomněli byste si na význam slova Tourettův syndrom? Pamatujete si definici pojmu FUP?

Klíčová slova: lexikon, literatura, kdo to je, místo narození, Ignát Herrmann, životopis, Kdy zemřel Ignát Herrmann, kdy se narodil Ignát Herrmann?, národnost, informace, datum narození, biografie, osobnost, popis, národnost, kde se narodil Ignát Herrmann?

Pojem Ignát Herrmann je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Zkuste zjistit více informací o slovu Ignát Herrmann v následujících zdrojích

Hledat heslo Ignát Herrmann ve vyhledávači Yahoo

Najít slovo Ignát Herrmann ve vyhledávači Yandex

Najít výraz Ignát Herrmann ve Wikislovníku

Hledat frázi Ignát Herrmann ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat výraz Ignát Herrmann ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Ignát Herrmann například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v nabídce zboží na Heureka.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často hledané pojmy, osobnosti, výrazy, odborné termíny a slova

Životopis, kdo je Ignát Herrmann? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Ignát Herrmann? Kdy se narodil Ignát Herrmann? Kde se narodil Ignát Herrmann? Kdy zemřel Ignát Herrmann? Ignát Herrmann patří do sekce Literatura

Text vytvořen pro server Superia.cz. Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Bohužel, častá aktualizace není v našich silách. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Ignát Herrmann dejme tomu například na stránkách Wikipedie, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ignát Herrmann i v jiné kategorii než je literatura.