Kdo je to?
Kdo byl Jerry Lee Lewis? Životopis Jerry Lee Lewis, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Jerry Lee Lewis

Kdo byl Jerry Lee Lewis? Životopis, informace, biografie, hudba

Americký zpěvák Jerry Lee Lewis byl jedním z průkopníků rokenrolu. Věnoval se také country hudbě, představil se i jako skladatel a pianista. Za svoje celoživotní dílo byl v roce 1986 uveden do Rock and Rollové síně slávy. Lewis byl vynikající hráč na klavír. Zcela právem je proto označován za zakladatele piano rocku. Kromě hry na klavír dokázal na jevišti předvést i pořádnou show. Klidně při hře vyskočil, odkopl stoličku, na které seděl a pokračoval ve hře ve stoje. Obrovský dramatický akcent potom vyluzoval díky prstům, které nechal dopadat z velké výšky na klávesy. Show pokračovala, když se rozhodl hrát nohama nebo si na klavír rovnou sedl.
Jerry se narodil do velmi chudých poměrů. Rodina žila v městečku Ferriday v Louisianě. Ke hře na klavír ho už v dětství přivedli jeho dva bratranci, se kterými zkoušel různé party. V pozdějším věku nastoupil na křesťanskou školu v Texasu, ze které byl bohužel vyhozen. Při jednom školním vystoupení si dovolil na tehdejší dobu nevídané. Zahrál gospel My God Is Real ve stylu boogie woogie.
Jeho hudební kariéře tak už nic nestálo v cestě. I když počátky nebyly právě jednoduché, svojí pílí, dravostí, genialitou a láskou k hudbě nakonec prorazil po celém světě. Původně si začal přivydělávat jako pianista po barech. V roce 1954 se mu podařilo nahrát svoje první demo. V roce 1955 se přestěhoval do Nashville, kde pokračoval v hraní po barech. Bohužel jeho hudba se nesetkala s uznáním, dokonce mu místní radili, aby hrál raději na kytaru.
Jerry naštěstí na jejich rady nedal a raději se přesunul v roce 1956 do Memphisu. A tady se na něj konečně usmálo štěstí v podobě producenta Sama Phillipse, objevitele Elvise Presleyho, Johnyho Cashe a Carla Perkinse. Otevřela se mu cesta ke slávě, kterou narušil až poprask a pád v podobě jeho sňatku s třetí manželkou. Byla jím jeho teprve třináctiletá sestřenice. Teprve až koncem šedesátých let se opět vyšvihl na výsluní a to díky country hudbě. Úspěšná kariéra tak nabrala nové tempo.Kdo byl Jerry Lee Lewis? Životopis Jerry Lee Lewis, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Hlavní informace o osobě Jerry Lee Lewis

Národnost: americká
Datum narození: 29. září 1935
Místo narození: Feriday, Louisiana, USA
Datum úmrtí: 28. října 2022

Popis osobnosti Jerry Lee Lewis můžete sdílet s dalšími osobami na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Víte, co je to Říje? Znáte pojem Bliny? Vzpomněli byste si na význam slova Extrahovat? Vzpomenete si na definici slova Osmóza?

Klíčová slova: lexikon, kdy se narodil Jerry Lee Lewis?, národnost, zajímavosti, kde se narodil Jerry Lee Lewis?, kdo je Jerry Lee Lewis?, nežijící, osobnosti, wiki, informace, biografie, hudba, popis, hudba, životopis, kdo to je

Pojem Jerry Lee Lewis je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Hledat pojem Jerry Lee Lewis ve Wikipedii

Vyhledat pojem Jerry Lee Lewis ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jerry Lee Lewis ve Wikimedia Commons

Zkusit najít frázi Jerry Lee Lewis na Google.cz

Vyhledat výraz Jerry Lee Lewis ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Jerry Lee Lewis například ve fulltextu Yahoo.com, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ruském vyhledávači Yandex, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v Lingea slovnících.

Často hledané výrazy, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jerry Lee Lewis

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Jerry Lee Lewis? Kdy se narodil Jerry Lee Lewis? Kde se narodil Jerry Lee Lewis? Kdy zemřel Jerry Lee Lewis? Jerry Lee Lewis je v kategorii Hudba

Napsáno redaktory Superia.cz. Velmi pečlivě jsme procházeli veškeré zveřejněné texty. Přes to vše se může stát, že je zde nesprávná, nepřesná či neaktuální informace. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Jerry Lee Lewis dejme tomu třeba ve Wikipedii, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jerry Lee Lewis i v jiné kategorii než je hudba.