Kdo je to?
Kdo byl Václav Beneš Třebízský? Životopis Václav Beneš Třebízský, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Václav Beneš Třebízský

Kdo byl Václav Beneš Třebízský? Životopis, informace, biografie, literatura

Václav Beneš Třebízský, vlastním jménem Václav Beneš, přívlastek Třebízský získal, aby se odlišil od svého jmenovce Václava Beneše Šumavského, byl český prozaik, autor historických povídek a románů s prvky romantismu.
Václav Beneš se narodil do chudé rodiny vesnického krejčího, měl čtyři sourozence, kteří však všichni brzy po narození zemřeli. Jeho otec i dědeček byli však uvědomělí vlastenci, čtenáři a písmáci. Mnoho svých námětů čerpal Třebízský později právě z vyprávění otce a dědečka, která si od dětství pamatoval, ale i zaznamenával. Navštěvoval školu v Kvílicích, poté německou hlavní školu ve Slaném, zde také studoval nižší gymnázium a poté odešel studovat vyšší gymnázium v Praze. Již na gymnáziu se věnoval literární tvorbě. Po maturitě studoval v semináři teologii, ale začal se učit také slovanské jazyky (ruštinu, polštinu, slovinštinu). Během studia jej postihlo zánětlivé onemocnění kloubů, které si vyžádalo dlouhou léčbu. Seminář však nakonec dokončil, byl vysvěcen na kněze a stal se kooperátorem v Litni u Berouna. Poté působil také jako kaplan v Klecanech u Roztok. Podnikl též cestu po Čechách a do Drážďan, na ní jej ale zastihla předčasná smrt, protože se nevěnoval doléčení plicní choroby (několikrát měl zápal plic), naopak stále neúnavně pracoval. Pohřben je na vyšehradském hřbitově.
Václav Beneš Třebízský byl hlavně vlastenecký kněz, který se snažil povzbudit národní cítění lidu. Ve svých dílech postihl celou českou historii od nejstarších dob až po rok 1848, ale nejvíce se věnoval husitství a době pobělohorské. Můžeme jmenovat jednotlivá díla - V červáncích kalicha, které upozorňuje na nástup husitství, ke kterému začala dělat prostor již doba Karla IV. a Václava IV., dále V záři kalicha, které pojímá celý průběh husitského hnutí, a svazek Pobělohorské elegie zase zahrnuje dobu po Bílé hoře, tedy zejména 17. století. Pak následuje svazek Pod doškovými střechami, který zachycuje období od Josefa II. po rok 1848. Román Trnová koruna popisuje zejména duchovní i fyzické utrpení českého národa, které mu působila císařská i cizí vojska. Bludné duše je pak románem, který zachycuje dobu Josefa II., zejména selské povstání na rodném Slánsku. Kromě velkých historických událostí najdeme v Třebízského dílech i vyprávění a popis obyčejných lidí, ale také romantické zápletky, které jsou velmi podobné těm v románech Waltera Scotta.Kdo byl Václav Beneš Třebízský? Životopis Václav Beneš Třebízský, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Václav Beneš Třebízský

Národnost: česká
Datum narození: 27. 2. 1849
Místo narození: Třebíz u Slaného
Datum úmrtí: 20. 6. 1884

Popis osobnosti Václav Beneš Třebízský můžete sdílet s přáteli a kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Znáte definici termínu Římsa? Znáte definici termínu Aplikace? Vzpomněli byste si co označuje výraz Sněžná čára? Pamatujete si definici pojmu Konzervatismus?

Klíčová slova: kdo je Václav Beneš Třebízský?, život, informace, popis, zajímavosti, osobnosti, datum narození, Václav Beneš Třebízský, lexikon, kdo to je, datum úmrtí, literatura, Václav Beneš Třebízský, wikipedie, literatura, kdy se narodil Václav Beneš Třebízský?

Pojem Václav Beneš Třebízský je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Hledat termín Václav Beneš Třebízský ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat termín Václav Beneš Třebízský ve Wikipedii

Najít slovo Václav Beneš Třebízský ve fulltextu Seznam.cz

Hledat pojem Václav Beneš Třebízský ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít výraz Václav Beneš Třebízský na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Václav Beneš Třebízský například v Google obrázcích, v projektu slovnik.cz, v evropském vyhledávači Qwant, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr náhodných osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Životopis, kdo je Václav Beneš Třebízský? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Václav Beneš Třebízský? Kdy se narodil Václav Beneš Třebízský? Kde se narodil Václav Beneš Třebízský? Kdy zemřel Václav Beneš Třebízský? Václav Beneš Třebízský je v kategorii Literatura

Sepsáno redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za úplnost, pravdivost či aktuálnost informací na těchto webových stránkách. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Doporučujeme taktéž hledat informace osobnost, osobu, člověka Václav Beneš Třebízský dejme tomu na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Václav Beneš Třebízský i v jiné kategorii než je literatura.