Kdo je to?
Kdo byl Pythagoras? Životopis Pythagoras, slavní lidé, osobnosti z filozofie

Kdo je to Pythagoras?

Kdo to byl Pythagoras? Stručný životopis

Pythagoras byl filosof, matematik a astronom. V mládí hodně cestoval, díky tomu se seznámil s myšlením okolních národů, zejména Egypťanů a Babyloňanů. Nakonec se usadil na jihu Itálie a ve městě Crotone založil vlastní filosofickou školu. Ta brzy získala velký vliv a stala se vyhledávaným místem. Pythagoras působil jako nejvyšší mistr, který vedl své žáky nejen filosoficky, ale také nábožensky. Spíše než o spolek studentů se jednalo o řád či klášter. Dodržovalo se několik pravidel, mimo jiné zákaz zabíjet živé tvory a jíst maso. Když se změnilo politické vedení města, spolek upadl v nemilost a byl rozvrácen. Pythagoras poté dožil v nedalekém italském městě, podle jiných zpráv zemřel během nepokojů, když byl ničen jeho řád.
Pythagorova filosofie je založená na číslech a matematice. Čísla jsou považována za autonomní entity spojené s určitými vlastnostmi, za nejdokonalejší číslo bylo považováno číslo deset, které se těšilo posvátné úctě a symbolizovalo harmonii. Pythagoras věřil, že lidská duše je nesmrtelná a po smrti těla se převtělí do nového těla. Na tyto myšlenky měla pravděpodobně vliv východní filosofie, se kterou se setkal během svých cest. Důraz byl kladen na teoretický postoj ke světu. Úkolem filosofa je svět s odstupem pozorovat, nikoli se aktivně účastnit. Podle tradice byl Pythagoras první člověk, který použil slovo filosofie. Fascinace čísly měla mystický nádech, ale vedla rovněž k praktickým objevům. Pythagorova věta je dodnes jedna ze základních geometrických pouček. Pythagorejská filosofie měla v antice velký vliv, zejména na Platóna. Její vliv byl přítomný také v renesanci, která se vracela k antickým učencům.Kdo byl Pythagoras? Životopis Pythagoras, slavní lidé, osobnosti z filozofie

Základní informace o osobě Pythagoras

Národnost: řecká
Datum narození: 570 př. n. l.
Místo narození: ostrov Samos, Řecko
Datum úmrtí: 510 př. n. l.

Líbí se stručný životopis s osobou Pythagoras? Pak se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu      Sdílet na Redditu       Sdílet na Twitteru  

Pamatujete si definici pojmu Bujón? Víte, co je to Pancetta? Znáte termín Oddenek? Rozumíte pojmu Limita?

Klíčová slova: původ slova, Pythagoras, vysvětlení, definice, synonymum, heslo, kdo je Pythagoras?, význam, co je to Pythagoras?, význam pojmu, popis, termín, přesný výraz, význam slova, pojem, etymologie

Pojem Pythagoras je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Najít heslo Pythagoras ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Pythagoras ve Wikimedia Commons

Vyhledat výraz Pythagoras ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít Pythagoras ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Pythagoras například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google překladači, ve fulltextu Google.cz, ve videích na Youtube nebo v projektu slovnik.cz.

Jaké osobnosti, pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Stručná biografie, resp. životopis osoby Pythagoras

Na této webové stránce jste se dozvěděli: Kdo je to Pythagoras? Kdo to byl Pythagoras? Kdy se narodil Pythagoras? Kde se narodil Pythagoras? Kdy zemřel Pythagoras? Pythagoras je v kategorii filozofie. Text napsán pro Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Pokuste se též vyhledat osobnost, osobu, člověka Pythagoras řekněme například v projektu Wikipedia, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Pythagoras i v jiné kategorii než je filozofie.