Kdo je to?
Kdo byl Pythagoras? Životopis Pythagoras, slavní lidé, osobnosti z filozofie

Kdo je to Pythagoras?

Kdo to byl Pythagoras? Stručný životopis

Pythagoras byl filosof, matematik a astronom. V mládí hodně cestoval, díky tomu se seznámil s myšlením okolních národů, zejména Egypťanů a Babyloňanů. Nakonec se usadil na jihu Itálie a ve městě Crotone založil vlastní filosofickou školu. Ta brzy získala velký vliv a stala se vyhledávaným místem. Pythagoras působil jako nejvyšší mistr, který vedl své žáky nejen filosoficky, ale také nábožensky. Spíše než o spolek studentů se jednalo o řád či klášter. Dodržovalo se několik pravidel, mimo jiné zákaz zabíjet živé tvory a jíst maso. Když se změnilo politické vedení města, spolek upadl v nemilost a byl rozvrácen. Pythagoras poté dožil v nedalekém italském městě, podle jiných zpráv zemřel během nepokojů, když byl ničen jeho řád.
Pythagorova filosofie je založená na číslech a matematice. Čísla jsou považována za autonomní entity spojené s určitými vlastnostmi, za nejdokonalejší číslo bylo považováno číslo deset, které se těšilo posvátné úctě a symbolizovalo harmonii. Pythagoras věřil, že lidská duše je nesmrtelná a po smrti těla se převtělí do nového těla. Na tyto myšlenky měla pravděpodobně vliv východní filosofie, se kterou se setkal během svých cest. Důraz byl kladen na teoretický postoj ke světu. Úkolem filosofa je svět s odstupem pozorovat, nikoli se aktivně účastnit. Podle tradice byl Pythagoras první člověk, který použil slovo filosofie. Fascinace čísly měla mystický nádech, ale vedla rovněž k praktickým objevům. Pythagorova věta je dodnes jedna ze základních geometrických pouček. Pythagorejská filosofie měla v antice velký vliv, zejména na Platóna. Její vliv byl přítomný také v renesanci, která se vracela k antickým učencům.Kdo byl Pythagoras? Životopis Pythagoras, slavní lidé, osobnosti z filozofie

Hlavní informace o osobě Pythagoras

Národnost: řecká
Datum narození: 570 př. n. l.
Místo narození: ostrov Samos, Řecko
Datum úmrtí: 510 př. n. l.

Popis osobnosti Pythagoras můžete sdílet s přáteli a kamarády na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu      Sdílet na Redditu       Sdílet na Twitteru  

Pamatujete si definici pojmu Bujón? Vzpomněli byste si co znamená slovo Pyramida? Znáte termín Oddenek? Víte co je Dědičný hřích?

Klíčová slova: původ slova, Pythagoras, význam, přesný výraz, vysvětlení, filozofie, co znamená, přesný význam, význam pojmu, etymologie, synonymum, termín, wiki, popis, kdo je Pythagoras?, význam slova

Pojem Pythagoras je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu Pythagoras

Hledat videa s názvem Pythagoras na Youtube

Zkusit najít Pythagoras v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledejte bez špehování slovo Pythagoras ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Pythagoras ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Pythagoras například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Microsoft Bing, ve Wikipedii nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodné osobnosti, pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Životopis, kdo je Pythagoras? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnily zjistit: Kdo je to Pythagoras? Kdo to byl Pythagoras? Kdy se narodil Pythagoras? Kde se narodil Pythagoras? Kdy zemřel Pythagoras? Pythagoras se nachází v kategorii filozofie. Text vytvořen pro server Superia.cz Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Pythagoras dejme tomu například ve Wikipedii, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Pythagoras i v jiné kategorii než je filozofie.