Kdo je to?
Kdo byl Pythagoras? Životopis Pythagoras, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl Pythagoras?

Kdo byl Pythagoras? Životopis, informace, biografie, filozofie

Pythagoras byl filosof, matematik a astronom. V mládí hodně cestoval, díky tomu se seznámil s myšlením okolních národů, zejména Egypťanů a Babyloňanů. Nakonec se usadil na jihu Itálie a ve městě Crotone založil vlastní filosofickou školu. Ta brzy získala velký vliv a stala se vyhledávaným místem. Pythagoras působil jako nejvyšší mistr, který vedl své žáky nejen filosoficky, ale také nábožensky. Spíše než o spolek studentů se jednalo o řád či klášter. Dodržovalo se několik pravidel, mimo jiné zákaz zabíjet živé tvory a jíst maso. Když se změnilo politické vedení města, spolek upadl v nemilost a byl rozvrácen. Pythagoras poté dožil v nedalekém italském městě, podle jiných zpráv zemřel během nepokojů, když byl ničen jeho řád.
Pythagorova filosofie je založená na číslech a matematice. Čísla jsou považována za autonomní entity spojené s určitými vlastnostmi, za nejdokonalejší číslo bylo považováno číslo deset, které se těšilo posvátné úctě a symbolizovalo harmonii. Pythagoras věřil, že lidská duše je nesmrtelná a po smrti těla se převtělí do nového těla. Na tyto myšlenky měla pravděpodobně vliv východní filosofie, se kterou se setkal během svých cest. Důraz byl kladen na teoretický postoj ke světu. Úkolem filosofa je svět s odstupem pozorovat, nikoli se aktivně účastnit. Podle tradice byl Pythagoras první člověk, který použil slovo filosofie. Fascinace čísly měla mystický nádech, ale vedla rovněž k praktickým objevům. Pythagorova věta je dodnes jedna ze základních geometrických pouček. Pythagorejská filosofie měla v antice velký vliv, zejména na Platóna. Její vliv byl přítomný také v renesanci, která se vracela k antickým učencům.Kdo byl Pythagoras? Životopis Pythagoras, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Hlavní informace o osobě Pythagoras

Národnost: řecká
Datum narození: 570 př. n. l.
Místo narození: ostrov Samos, Řecko
Datum úmrtí: 510 př. n. l.

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Pythagoras sdílet s kamarády na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Pamatujete si definici pojmu Bujón? Znáte pojem Světadíl? Znáte termín Metrologie? Vzpomenete si na definici slova Autismus?

Klíčová slova: popis, biografie, národnost, nežijící, místo narození, kdy se narodil Pythagoras?, vysvětlení, osobnosti, zajímavosti, národnost, filozofie, Kdy zemřel Pythagoras, informace, lexikon, datum narození, filozofie

Pojem Pythagoras je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Zkusit najít termín Pythagoras ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít slovo Pythagoras ve Wikislovníku

Vyhledat výraz Pythagoras ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít výraz Pythagoras ve vyhledávači Qwant

Vyhledat pojem Pythagoras ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Pythagoras například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Google překladači, ve ruském vyhledávači Yandex, v Google obrázcích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla

Životopis, kdo je Pythagoras? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Pythagoras? Kdy se narodil Pythagoras? Kde se narodil Pythagoras? Kdy zemřel Pythagoras? Pythagoras se nachází v sekci Filozofie

Sepsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za pravdivost poskytovaných informací.Bohužel, častá aktualizace není v našich silách. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Pythagoras dejme tomu například v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Pythagoras i v jiné kategorii než je filozofie.