Kdo je to?
Kdo byl Pythagoras? Životopis Pythagoras, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Pythagoras

Kdo byl Pythagoras? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, filozofie

Pythagoras byl filosof, matematik a astronom. V mládí hodně cestoval, díky tomu se seznámil s myšlením okolních národů, zejména Egypťanů a Babyloňanů. Nakonec se usadil na jihu Itálie a ve městě Crotone založil vlastní filosofickou školu. Ta brzy získala velký vliv a stala se vyhledávaným místem. Pythagoras působil jako nejvyšší mistr, který vedl své žáky nejen filosoficky, ale také nábožensky. Spíše než o spolek studentů se jednalo o řád či klášter. Dodržovalo se několik pravidel, mimo jiné zákaz zabíjet živé tvory a jíst maso. Když se změnilo politické vedení města, spolek upadl v nemilost a byl rozvrácen. Pythagoras poté dožil v nedalekém italském městě, podle jiných zpráv zemřel během nepokojů, když byl ničen jeho řád.
Pythagorova filosofie je založená na číslech a matematice. Čísla jsou považována za autonomní entity spojené s určitými vlastnostmi, za nejdokonalejší číslo bylo považováno číslo deset, které se těšilo posvátné úctě a symbolizovalo harmonii. Pythagoras věřil, že lidská duše je nesmrtelná a po smrti těla se převtělí do nového těla. Na tyto myšlenky měla pravděpodobně vliv východní filosofie, se kterou se setkal během svých cest. Důraz byl kladen na teoretický postoj ke světu. Úkolem filosofa je svět s odstupem pozorovat, nikoli se aktivně účastnit. Podle tradice byl Pythagoras první člověk, který použil slovo filosofie. Fascinace čísly měla mystický nádech, ale vedla rovněž k praktickým objevům. Pythagorova věta je dodnes jedna ze základních geometrických pouček. Pythagorejská filosofie měla v antice velký vliv, zejména na Platóna. Její vliv byl přítomný také v renesanci, která se vracela k antickým učencům.



Kdo byl Pythagoras? Životopis Pythagoras, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Hlavní data o osobě Pythagoras

Národnost: řecká
Datum narození: 570 př. n. l.
Místo narození: ostrov Samos, Řecko
Datum úmrtí: 510 př. n. l.

Tento text (Pythagoras) můžete samozřejmě sdílet s dalšími lidmi na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Pamatujete si definici pojmu Moderní pětiboj? Víte co je Badyán? Znáte termín Hrdinství? Vzpomněli byste si co označuje výraz Epilog?

Klíčová slova: wikipedie, osobnosti, nežijící, narození, kdo to je, místo narození, národnost, životopis, Kdy zemřel Pythagoras, kde se narodil Pythagoras?, národnost, život, lexikon, Pythagoras, biografie, kdo je Pythagoras?

Pojem Pythagoras je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Hledejte bez špehování slovo Pythagoras ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít heslo Pythagoras ve Wikipedii

Hledat pojem Pythagoras ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít frázi Pythagoras na Google obrázcích

Hledat pojem Pythagoras ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Pythagoras například v metavyhledávači Info.com, v Google překladači, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Biografie, životopis, kdo je to Pythagoras?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Pythagoras? Kdy se narodil Pythagoras? Kde se narodil Pythagoras? Kdy zemřel Pythagoras? Pythagoras se nachází v sekci Filozofie

Kategorie filozofie, Filosofie, pythagoras, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Při tvorbě obsahu (textů a obrázků) bylo postupováno s maximální péčí, ale přesto nelze zcela vyloučit možnost výskytu chyb. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka Pythagoras dejme tomu například v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Pythagoras i v jiné kategorii než je filozofie.