Kdo je to?
Kdo byl Svatý Kilián? Životopis Svatý Kilián, osobnosti, slavný člověk z kategorie křesťanství

Kdo byl Svatý Kilián?

Kdo byl Svatý Kilián? Životopis, informace, biografie, křesťanství

Svatý Kilián byl misionář původem z Irska, biskup a mučedník. Kilián se narodil v Irsku v městečku Mullagh do irsko-skotské rodiny. Vzdělání získal v anglosaském klášteře a stal se z něj řeholník. Následně se z něj stal kněz a chtěl dále šířit křesťanství. Na pouť se s ním vydalo dalších 11 druhů, se kterými se přes Francii dostal do tehdejší Austrasie (dnešní Sasko). Tam zůstalo 9 z nich a ostatní tři se vydali po řece Rýn do bavorského města Würzburg. Ještě předtím se ale vydali do Říma pro papežské pověření a požehnání. Kiliánovými druhy byli Koloman a Donát. Z Říma se vraceli s pořízenou a Kilián byl vysvěcen i na biskupa.
Trojice se dopravila k Würzburgu roku 686, kde vládl pohanský vévoda Gosbert. Během působení Kiliána okolní lidé začali přijímat křesťanství, stejně tak i šlechtici. Aby se stal Gosbert křesťanem, musel opustit Gailanu (bývalá žena jeho bratra). Gosbert souhlasil, ale ještě předtím se vydal do boje. Následně Gailana najala dva vrahy, aby zavraždili Kiliána. Den smrti se udává 8. Července 689. Následně Gailana řekla Gosbertovi, že biskup a jeho druzi odešli neznámo kam. Později se jeden vrah přiznal. Trest byl takový, že vraha nechají na svobodě a uvidí se, jestli pomstu vykoná křesťanský bůh. Podle legendy vrah rval své tělo tak, až nakonec skonal. Poté, co byly nalezeny ostatky Kiliána a jeho druhů, byly odneseny na hrad.
Kilián je na obrazech vyznačován v biskupském oděvu, s mitrou na hlavě, s berlou v levé ruce a s mečem v ruce pravé.
Svatý Kilián je patronem Franků, města Würzburg a další benediktinských měst. Jen v Německu je mu zasvěceno asi 70 kostelů.Kdo byl Svatý Kilián? Životopis Svatý Kilián, osobnosti, slavný člověk z kategorie křesťanství

Základní informace o osobě Svatý Kilián

Národnost: irská
Datum narození: 640
Místo narození: Mullagh, Irsko
Datum úmrtí: 689

Líbí se stručný životopis s osobou Svatý Kilián? Pak se podělte s vašimi kamarády na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Znáte termín Ale? Víte co je Nacismus? Vzpomenete si na definici slova Tarhoňa? Vzpomněli byste si co označuje výraz Supervize?

Klíčová slova: wiki, národnost, životopis, nežijící, kdo je Svatý Kilián?, místo narození, Svatý Kilián, kde se narodil Svatý Kilián?, datum úmrtí, lexikon, život, wikipedie, kdy se narodil Svatý Kilián?, zajímavosti, biografie, křesťanství

Pojem Svatý Kilián je v kategorii Křesťanství, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Najít termín Svatý Kilián ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Svatý Kilián na Youtube

Vyhledat slovo Svatý Kilián na Google obrázcích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Svatý Kilián ve Wikimedia Commons

Najít výraz Svatý Kilián ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Svatý Kilián například ve fulltextu Google.cz, v projektu slovnik.cz, v Microsoft Bing, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr náhodných osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Biografie, životopis, kdo je to Svatý Kilián?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Svatý Kilián? Kdy se narodil Svatý Kilián? Kde se narodil Svatý Kilián? Kdy zemřel Svatý Kilián? Svatý Kilián patří do sekce Křesťanství

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Doporučujeme vyhledat osobnost, osobu, člověka Svatý Kilián třeba v projektu Wikipedia, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Svatý Kilián i v jiné kategorii než je křesťanství.