Kdo je to?
Kdo byl Antoine de Saint-Exupéry? Životopis Antoine de Saint-Exupéry, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Antoine de Saint-Exupéry

Kdo byl Antoine de Saint-Exupéry? Životopis, informace, biografie, literatura

Antoine de Saint-Exupéry, celým jménem Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry, byl francouzský spisovatel, pilot, filozof a humanista.
Antoine se narodil ve šlechtické rodině, otec Jean de Saint-Exupéry byl inspektor pojišťovny v Lyonu, matka Marie de Fonscolombe se starala o děti, kterých bylo dohromady 5 (3 dcery a 2 synové). Otec krátce před narozením poslední dcery zemřel. I tak se matka snažila, aby měli její potomci šťastné dětství, a tak jej s nimi trávila na zámku svých rodičů a na zámku pratety v Remens, kde byl rozsáhlý park, ve kterém si děti mohly dosyta hrát. Když chlapec dospěl do školního věku, vystudoval základní školu a gymnázium. Již během studií skládal verše a vynalézal vynálezy, zároveň jej bavilo pozorovat piloty letající na nebi. Během první světové války studoval na mezinárodní škole Villa Saint-Jean ve Švýcarsku, kde ještě před koncem války maturoval. V Paříži pak studoval přípravku na námořní službu, u přijímaček však nebyl úspěšný. Studoval tedy chvíli architekturu, ale studia nedokončil. Účastnil se besed spisovatelů, seznámil se s Louisou Vilmoriovou, s níž se později zasnoubil. Povinnou vojenskou službu sloužil ve Štrasburku, kde se nechal převelet k letectvu, vyučil se leteckým mechanikem a složil zkoušky na civilní i vojenská letadla. Stal se mu však úraz, který mu byl osudný v osobním životě - jeho snoubenka ani její rodina nechtěly, aby se vrátil k letectvu, což on nemohl splnit, a tak se s Louisou rozešel. Nicméně v roce 1931 si vzal Consuelu Suncin de Sandoval, které jeho letecké zaměstnání nevadilo. Téhož roku byl jmenován Rytířem čestné legie. Po návratu do Francie čelil finančním problémům, a tak si přivydělával reportážemi - byl poslán například do Španělska, kde právě zuřila občanská válka. Počátkem druhé světové války se přihlásil k letectvu v Toulouse, a ačkoliv měl následky pro zraněních, zapojil se do války velmi statečně a bojoval proti nepřátelskému Německu. To se mu stalo osudným, když 31. července 1944 vzlétl z Korsiky, aby se dostal nad Francii, již se z tohoto letu nevrátil. Dodnes panují dohady, kde a jak vlastně zemřel.
Většina Exupérových děl vychází z jeho leteckých zkušeností, ale také se vrací do rodného kraje a do příjemně stráveného dětství. Z leteckých zážitků čerpá román Letec, dále Noční let, Země lidí, Válečný pilot. I z knihy Malý princ, která měla být pohádkovou knihou, ale je to spíše pohádka pro dospělé, je vidět příběh pilota. Mladý pilot havaruje na Sahaře, kde se setkává s Malým princem, který pochází z neznámé planety. Společně objevují život na Zemi tak, jak by jej nikdo jiný nedokázal vidět. Kniha je plná přirovnání a metafor, a tak se dá číst znovu a znovu, přičemž čtenář vždy přijde na něco nového. Samotná postava Malého prince je podle kritiky nejspíš alter ego autora. Liška, kterou Malý princ potkává jako prvního tvora při svém ztroskotání na zemi, je pak nejspíše autorovou přítelkyní. Kniha je ilustrována jeho vlastními kresbami a byla přeložena do 460 jazyků a nářečí.Kdo byl Antoine de Saint-Exupéry? Životopis Antoine de Saint-Exupéry, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Antoine de Saint-Exupéry

Národnost: francouzská
Datum narození: 29. 6. 1900
Místo narození: Ile de Riou u Marseille (Francie)
Datum úmrtí: 31. 7. 1944

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Antoine de Saint-Exupéry s jinými lidmina sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co znamená slovo Kyretáž? Vzpomněli byste si na význam slova Rektifikace? Víte, co je to Cibulačka? Znáte definici termínu Widget?

Klíčová slova: nežijící, narození, kdo je Antoine de Saint-Exupéry?, vysvětlení, místo narození, datum úmrtí, kde se narodil Antoine de Saint-Exupéry?, životopis, lexikon, kdo to je, národnost, literatura, biografie, informace, datum narození, Kdy zemřel Antoine de Saint-Exupéry

Pojem Antoine de Saint-Exupéry je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Více informací o pojmu Antoine de Saint-Exupéry lze najít v následujících zdrojích

Hledat slovo Antoine de Saint-Exupéry ve Wikipedii

Zkusit najít frázi Antoine de Saint-Exupéry ve Wikislovníku

Hledat frázi Antoine de Saint-Exupéry ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít heslo Antoine de Saint-Exupéry v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat výraz Antoine de Saint-Exupéry ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Antoine de Saint-Exupéry například v Google obrázcích, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v evropském vyhledávači Qwant nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledané pojmy, osobnosti, výrazy, odborné termíny a slova

Životopis, kdo je Antoine de Saint-Exupéry? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Antoine de Saint-Exupéry? Kdy se narodil Antoine de Saint-Exupéry? Kde se narodil Antoine de Saint-Exupéry? Kdy zemřel Antoine de Saint-Exupéry? Antoine de Saint-Exupéry se nachází v kategorii Literatura

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost či přesnost obsahu webových stránek. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Pokuste se také najít informace osobnost, osobu, člověka Antoine de Saint-Exupéry dejme tomu v projektu Wikipedia, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Antoine de Saint-Exupéry i v jiné kategorii než je literatura.