Kdo je to?
Kdo byl Francois Villon? Životopis Francois Villon, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Francois Villon

Kdo byl Francois Villon? Životopis, informace, biografie, literatura

Francois Villon, vlastním jménem Francois de Montcombier, byl francouzský básník.
Francois se narodil do chudé rodiny v Paříži, a kdyby se jej neujal bohatý kněz Guillaumme de Villon, asi by zůstal chudým a nevzdělaným až do své smrti a nikdy bychom o něm nevěděli. Na počest tohoto kněze také přejal Francois své nové jméno, i když verše obvykle podepisoval pod pseudonymem Vaillant. Francois vystudoval Sorbonnu v Paříži a stal se nejprve bakalářem, později dokonce mistrem. Vzdělání ani práci se však dále nevěnoval a raději žil bohémským životem. Účastnil se různých francouzských rebelujících spolků, jako například protistátní Ulity, což byl studentský spolek. Díky tomu byl častokrát zatčen i vězněn. Jeho prohřešky se pohybovaly od výtržností až po loupeže, krádeže, a celé to skončilo vraždou. Za vraždu kněze byl tehdy odsouzen k trestu smrti, ale asi na přímluvu vlivných přátel se mu podařilo dosáhnout amnestie, nicméně byl vyhoštěn z Paříže. Nejen ve vězení, ale i v době vyhoštění vznikaly jeho verše. Jeho verše daly také vzniknout samotnému žánru „villonská balada“, což je báseň pochmurného vyznění, která má čtyři sloky, z nichž první tři obsahují 7 až 12 veršů, poslední sloka má pak veršů pět. Villon je někdy uváděn jako první z prokletých básníků (celkově má tato skupina nejvyšší zastoupení v 19. století) a někdy také jako první moderní básník.
Ve Villonově díle se setkáváme s mísením vysokého a nízkého stylu, čehož se žádný autor před ním doposud nedopustil. Vysoká, tzv. dvorská poezie, se tu stýká s poezií nízkou, vulgární. Pro obojí měl předpoklady a obojí důkladně znal, protože vyrostl v chudé rodině, ale vystudoval Sorbonnu. V poezii Francoise Villona najdeme nejčastěji výsměch, ironii, a to prakticky všemu - smrti, chudobě, osudu, pastýřským veršům... Dále velmi často pozorujeme kontrast - a to kontrast mezi bohatými a chudými, kontrast mezi vysokou a nízkou poezií i stylem jazyka, kontrast renesančních a středověkých (gotických) prvků, kontrast upřímného citu a cynismu. Villon je také s největší pravděpodobností tvůrcem oxymorónu - spojování slov, která si navzájem protiřečí; později je nacházíme například v Máchově Máji (zborcené harfy tón, mrtvé milenky vzlyk). Z konkrétních děl můžeme jmenovat například Velký testament, Malý testament, Odkaz, Balady v žargonu. Chcete-li si přečíst Villona v českém překladu, pak můžete sáhnout po překladu buď Otokara Fishera, nebo Jarmily Loukotkové. Oba jsou krásné, liší se však v tom, že první je syrový, drsný a působí starobyle, zatímco ten druhý je již svým jazykem zmodernizován na dnešní dobu, aniž by ovšem ubíral na naléhavosti veršů původních.Kdo byl Francois Villon? Životopis Francois Villon, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Francois Villon

Národnost: francouzská
Datum narození: 1. 4. 1429 nebo 19. 4. 1431
Místo narození: Paříž
Datum úmrtí: po roce 1463 nebo po roce 1467

Zaujala vás biografie osobnosti Francois Villon? Potom se podělte s kamarády na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Znáte definici termínu Tofu? Znáte termín Funkční styl? Vzpomněli byste si co označuje výraz Lesopark? Víte, co je to Squash?

Klíčová slova: Kdy zemřel Francois Villon, Francois Villon, život, datum narození, wiki, biografie, národnost, kde se narodil Francois Villon?, osobnost, narození, wikipedie, popis, literatura, kdo to je, literatura, životopis

Pojem Francois Villon je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších zdrojích

Hledat heslo Francois Villon ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít heslo Francois Villon v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít výraz Francois Villon na Google obrázcích

Hledejte bez špehování slovo Francois Villon ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo Francois Villon ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Francois Villon například ve fulltextu Google.cz, v Google překladači, ve videích na Youtube, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Jiné zajímavé termíny, pojmy, hesla, slova, osobnosti, lidi

Životopis, kdo je Francois Villon? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Francois Villon? Kdy se narodil Francois Villon? Kde se narodil Francois Villon? Kdy zemřel Francois Villon? Francois Villon patří do kategorie Literatura

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost či přesnost obsahu webových stránek. Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka Francois Villon dejme tomu na stránkách Wikipedie, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Francois Villon i v jiné kategorii než je literatura.