Kdo je to?
Kdo byl Amedeo Avogadro? Životopis Amedeo Avogadro, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Amedeo Avogadro?

Kdo byl Amedeo Avogadro? Životopis, informace, biografie, věda

Amedeo Avogadro se narodil v roce 1776 v Itálii městě Turíně. Pracoval jako italský vědec v oboru chemie. Nejznámější je jeho koncept Avogadrova čísla, který říká, že počet atomů v jednom molu látky je roven 6,022 x 1023. Toto číslo je známé jako Avogadrova konstanta.
Avogadro studoval matematiku a fyziku na Královské škole v Turíně. Zde získal titul profesora matematiky a fyziky. V roce 1811 publikoval článek, ve kterém navrhnul, aby „stejné objemy plynů při stejné teplotě a tlaku obsahovaly stejný počet atomů nebo molekul”. Myšlenka je známá jako Avogadrova hypotéza. V té době nebyla přijata, ale položila základ pro rozvoj kinetické teorie plynů.
Kromě své práce o plynech, zasáhl Avogadro také do oblasti krystalografie. Krystalová struktura látky je určena uspořádáním atomů nebo molekul. Za jeho života nebyla teorie pochopena, ale později se stala důležitým pojmem při studiu krystalových struktur.
Veškeré jeho práce nebyly uznávány, protože jeho myšlenky podléhaly kritice chemiků. Avogadrovo číslo nebylo používáno. Obrat nastal s vývojem kinetické teorie plynů na konci 19. století až počátek 20. století.
V následujících letech byly Avogadrovy příspěvky v oblasti chemie uznány a oceněny. Mezinárodní unie čisté a aplikované chemie (IUPAC) na jeho počest pojmenovala počet částic jednoho molu látky jako Avogadrovu konstantu. Myšlenky jsou součástí základů moderní chemie a jeho práce jsou studovány a používány dodnes.
Kromě toho byl v roce 2007 zahájen projekt Avogadro. Mezinárodní úsilí o redefinici kilogramu z hlediska Avogadrovy konstanty. Projekt byl dokončen v roce 2019 a Avogadrova konstanta byla definována přesně 6,02214076 x 1023 na mol.
Odkaz tohoto mimořádného člověka nadále ctí a oslavují vědci a chemici po celém světě. Práce v oblasti vědy mají trvalý dopad a jsou nadále využívány ve výzkumu a vývoji nových technologií.Kdo byl Amedeo Avogadro? Životopis Amedeo Avogadro, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní informace o osobě Amedeo Avogadro

Národnost: italská
Datum narození: 9. srpna 1776
Místo narození: Turín, Itálie
Datum úmrtí: 9. července 1856

Popis osobnosti Amedeo Avogadro můžete sdílet s dalšími osobami na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si co znamená slovo Procesor? Znáte termín Bulimie? Víte, co je to Polenta? Víte, co je to Vendeta?

Klíčová slova: datum narození, narození, datum úmrtí, biografie, lexikon, zajímavosti, životopis, národnost, život, národnost, místo narození, kdo to je, informace, wikipedie, osobnost, kdy se narodil Amedeo Avogadro?

Pojem Amedeo Avogadro je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Další informace o pojmu Amedeo Avogadro hledejte v níže uvedených zdrojích

Zkusit najít pojem Amedeo Avogadro ve vyhledávači Yandex

Vyhledat slovo Amedeo Avogadro ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít Amedeo Avogadro ve vyhledávači Qwant

Najít výraz Amedeo Avogadro ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Amedeo Avogadro na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Amedeo Avogadro například v Google obrázcích, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikipedii nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla

Životopis, kdo je Amedeo Avogadro? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Amedeo Avogadro? Kdy se narodil Amedeo Avogadro? Kde se narodil Amedeo Avogadro? Kdy zemřel Amedeo Avogadro? Amedeo Avogadro patří do kategorie Věda

Sepsáno redaktory Superia.cz. Informace jsou bez záruky, provozovatel neručí za správnost a aktuálnost informací v textech. Informace nemohou být pravidelně updatovány, proto mohou být zastaralé, neplatné, neaktuální či nepřesné. Doporučujeme taktéž hledat informace osobnost, osobu, člověka Amedeo Avogadro kupříkladu ve Wikipedii, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Amedeo Avogadro i v jiné kategorii než je věda.