Kdo je to?
Kdo byl Amedeo Avogadro? Životopis Amedeo Avogadro, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Amedeo Avogadro

Kdo byl Amedeo Avogadro? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, věda

Amedeo Avogadro se narodil v roce 1776 v Itálii městě Turíně. Pracoval jako italský vědec v oboru chemie. Nejznámější je jeho koncept Avogadrova čísla, který říká, že počet atomů v jednom molu látky je roven 6,022 x 1023. Toto číslo je známé jako Avogadrova konstanta.
Avogadro studoval matematiku a fyziku na Královské škole v Turíně. Zde získal titul profesora matematiky a fyziky. V roce 1811 publikoval článek, ve kterém navrhnul, aby „stejné objemy plynů při stejné teplotě a tlaku obsahovaly stejný počet atomů nebo molekul”. Myšlenka je známá jako Avogadrova hypotéza. V té době nebyla přijata, ale položila základ pro rozvoj kinetické teorie plynů.
Kromě své práce o plynech, zasáhl Avogadro také do oblasti krystalografie. Krystalová struktura látky je určena uspořádáním atomů nebo molekul. Za jeho života nebyla teorie pochopena, ale později se stala důležitým pojmem při studiu krystalových struktur.
Veškeré jeho práce nebyly uznávány, protože jeho myšlenky podléhaly kritice chemiků. Avogadrovo číslo nebylo používáno. Obrat nastal s vývojem kinetické teorie plynů na konci 19. století až počátek 20. století.
V následujících letech byly Avogadrovy příspěvky v oblasti chemie uznány a oceněny. Mezinárodní unie čisté a aplikované chemie (IUPAC) na jeho počest pojmenovala počet částic jednoho molu látky jako Avogadrovu konstantu. Myšlenky jsou součástí základů moderní chemie a jeho práce jsou studovány a používány dodnes.
Kromě toho byl v roce 2007 zahájen projekt Avogadro. Mezinárodní úsilí o redefinici kilogramu z hlediska Avogadrovy konstanty. Projekt byl dokončen v roce 2019 a Avogadrova konstanta byla definována přesně 6,02214076 x 1023 na mol.
Odkaz tohoto mimořádného člověka nadále ctí a oslavují vědci a chemici po celém světě. Práce v oblasti vědy mají trvalý dopad a jsou nadále využívány ve výzkumu a vývoji nových technologií.Kdo byl Amedeo Avogadro? Životopis Amedeo Avogadro, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní data o osobě Amedeo Avogadro

Národnost: italská
Datum narození: 9. srpna 1776
Místo narození: Turín, Itálie
Datum úmrtí: 9. července 1856

Sdílejte tuto stránku s osobností Amedeo Avogadro s vašimi známými a kamarády na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si co znamená slovo Anotace? Rozumíte pojmu Nick? Víte, co je to Bipolární porucha? Znáte pojem Pranýř?

Klíčová slova: informace, osobnosti, životopis, kdo je Amedeo Avogadro?, kdo to je, wiki, věda, lexikon, kdy se narodil Amedeo Avogadro?, národnost, datum úmrtí, národnost, zajímavosti, biografie, popis, nežijící

Pojem Amedeo Avogadro je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Hledejte výraz Amedeo Avogadro v dalších zdrojích

Najít heslo Amedeo Avogadro ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Amedeo Avogadro ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Amedeo Avogadro ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Amedeo Avogadro na Youtube

Hledejte bez špehování slovo Amedeo Avogadro ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Amedeo Avogadro například ve Wikipedii, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve videích na Youtube, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v projektu slovnik.cz.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Amedeo Avogadro

Právě jste zjistili Kdo byl Amedeo Avogadro? Kdy se narodil Amedeo Avogadro? Kde se narodil Amedeo Avogadro? Kdy zemřel Amedeo Avogadro? Amedeo Avogadro se nachází v sekci Věda

Kategorie věda, vědec ampule, amedeo Avogadro, ilustrační obrázek

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu se mohou v textech vyskytovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme. Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Amedeo Avogadro řekněme na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Amedeo Avogadro i v jiné kategorii než je věda.