Kdo je to?
Kdo byl Čestmír Řanda? Životopis Čestmír Řanda, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Kdo byl Čestmír Řanda?

Kdo byl Čestmír Řanda? Životopis, informace, biografie, herectví

Čestmír Řanda byl český filmový, divadelní a seriálový herec, divadelní režisér. Řanda se narodil v Rokycanech. Po základní škole studoval na Strojní průmyslové škole, kterou dokončil roku 1944. Následně pracoval v Kovohutích Rokycany a zkoušel také hrát ochotnické divadlo. Po konci války se na doporučení přihlásil na obor herectví na Státní konzervatoři v Praze. Konzervatoř úspěšně dokončil roku 1948 a následně pokračoval ve studiu na pražské AMU. Ještě během studií se stal členem Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pokračoval v hraní i po studiu na AMU až do roku 1960. V tomto divadle působil i jako divadelní režisér. Roku 1960 přešel do Divadla na Vinohradech v Praze, kde strávil dalších šest let. V roce 1966 se připojil k činohernímu souboru Národního divadla. Členem Národního divadla byl dvacet let až do své smrti roku 1986. Během sezóny 1969-1970 zastával funkci vedoucího činohry. Řanda ztvárnil role v divadelních inscenacích Pygmalion, Princezna Pampelišku, Romeo a Julie, Bílá nemoc, Cyrano z Bergeracu, Král Lear, Matka a další. Roku 1977 obdržel ocenění Zasloužilý člen Národního divadla a o rok později také titul Zasloužilý umělec.
Během své herecké kariéry Řanda vytvořil kolem stovky filmových rolí. Debutoval ve filmu Krejčovská povídka z roku 1953. Poté si zahrál v úspěšných snímcích Ďáblova past (1961), Transport z ráje (1962), Tři chlapi v chalupě (1963), Táto, sežeň štěně! (1964), Kladivo na čarodějnice (1969), „Pane, vy jste vdova!“ (1970), Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974), Dva muži hlásí příchod (1975), Honza málem králem, Což takhle dát si špenát (1977), Princ a Večernice (1978), Pěsti ve tmě (1986) a další. Díky svému charisma získával role také ve spoustě televizních pohádek.
Objevil také v řadě televizních seriálů jako Chalupáři (1975), Stříbrná pila (1978), Arabela (1980), Dynastie Nováků (1982), Létající Čestmír (1983) nebo Dobrodružství kriminalistiky (1990).
V rozhlase namluvil více než deset divadelních her, mezi které patří např. Jak se vám líbí (1959), Richard III. (1964), Linka důvěry (1966), Sbohem, bílí králíci (1975), aj.
V roce 1952 se oženil s Dagmar Mottlovou, se kterou měli později syna Čestmíra Řandu mladšího (*1959), který je také herec.
Čestmír Řanda zemřel v roce 1986 ve věku 62 let.Kdo byl Čestmír Řanda? Životopis Čestmír Řanda, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní data o osobě Čestmír Řanda

Národnost: česká
Datum narození: 5. 12. 1923
Místo narození: Rokycany, Československo
Datum úmrtí: 31. 8. 1986

Tento text (Čestmír Řanda) můžete samozřejmě sdílet s přáteli prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si na význam slova Elektivní péče? Vzpomněli byste si co označuje výraz Sójové maso? Víte co je Touchpad? Znáte termín Krov?

Klíčová slova: herectví, osobnosti, národnost, Kdy zemřel Čestmír Řanda, herectví, wikipedie, zajímavosti, datum úmrtí, Čestmír Řanda, kde se narodil Čestmír Řanda?, vysvětlení, život, informace, datum narození, kdo je Čestmír Řanda?, životopis

Pojem Čestmír Řanda je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Najít termín Čestmír Řanda ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat výraz Čestmír Řanda na Google obrázcích

Vyhledat termín Čestmír Řanda ve vyhledávači Yahoo

Najít slovo Čestmír Řanda ve Wikipedii

Zkusit najít heslo Čestmír Řanda ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Čestmír Řanda například ve vyhledávači Seznam.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ruském vyhledávači Yandex, ve videích na Youtube nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Biografie, životopis, kdo je to Čestmír Řanda?

Nyní již víte Kdo byl Čestmír Řanda? Kdy se narodil Čestmír Řanda? Kde se narodil Čestmír Řanda? Kdy zemřel Čestmír Řanda? Čestmír Řanda je v kategorii Herectví

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Při tvorbě obsahu (textů a obrázků) bylo postupováno s maximální péčí, ale přesto nelze zcela vyloučit možnost výskytu chyb. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Čestmír Řanda dejme tomu například na české Wikipedii, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Čestmír Řanda i v jiné kategorii než je herectví.