Kdo je to?
Kdo je Oldřich Říha? Životopis Oldřich Říha, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Oldřich Říha

Kdo je Oldřich Říha? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, hudba

Oldřich Říha, někdy také Olda Říha, je český hudebník a frontman skupiny Katapult.
Oldřich se narodil 18. května 1948 v Praze, zde vyrůstal a vychodil základní školu. Střední školu pak studoval v Plzni, kam byl převelen jeho otec. V dětství se Oldřich nejprve věnoval sportu, později ale začal tíhnout k hudbě. Již v 15 letech poprvé vystoupil se skupinou Meteor, později vystupoval v dalších skupinách, jako například Shadows, Flemings, Lylis, Memphis, Black Stars, Sinners, Cathedral a Mahagon, kde zpíval a hrál na kytaru a harmoniku. Po devíti letech takového vystupování, v roce 1972, si jej všiml František Ringo Čech a začlenil ho do své skupiny Shut Up, kde Říha hrál po boku zpěváků Jiřího Schelingera a Viktora Sodomy. Ve skupině setrval do roku 1975, kdy byl odejit, a vrátil se do své poslední skupiny Magahon, kde vystupoval s kamarádem Jiřím „Dědkem“ Šindelářem. Oldřich Říha měl také podíl na přejmenování skupiny na Katapult a od té doby tvořil veškerý její hudební obsah. To se podepsalo na největších úspěších kapely: jednak prodej přes 1 milion nosičů hudby (LP, CD, audiokazet v té době), dvakrát vítězství v anketě Zlatý slavík v letech 1979 a 1980, ale také vystupování po boku takových světových kapel, jako jsou Deep Purple, Slade, Sweet nebo Status Quo (jedná se většinou o anglické a britské kapely). Získal si přezdívky Ocelovej Olda, Železnej Olda nebo Vedoucí, což mohlo plynout i z toho, že s kapelou Katapult zažil také krušné časy, kdy za doby komunistů nesměli vystupovat; on se však nikdy nevzdal a vydával alespoň singly pod svým jménem, na nichž však vždy spolupracovali všichni členové kapely.
Za své dílo byl mnohokrát oceněn, kromě Zlatých slavíků pro skupinu byl uveden do Beatové síně slávy a v roce 2016 byl uveden rovněž do Dvorany slávy Plzeňského kraje.
V osobním životě je ženatý, jeho ženou je Jana Říhová a mají spolu tři děti.Kdo je Oldřich Říha? Životopis Oldřich Říha, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Základní údaje o osobě Oldřich Říha

Národnost: česká
Datum narození: 18. 5. 1948
Místo narození: Praha

Zaujala vás biografie osobnosti Oldřich Říha? Potom se podělte s kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Vzpomenete si na definici slova Durální vak? Znáte termín Hoax? Vzpomněli byste si co znamená slovo Kvitance? Víte, co je to Okultismus?

Klíčová slova: kdy se narodil Oldřich Říha?, národnost, wiki, život, kde se narodil Oldřich Říha?, životopis, Oldřich Říha, wikipedie, Oldřich Říha, osobnosti, lexikon, zajímavosti, datum narození, popis, osobnost, hudba

Pojem Oldřich Říha je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Najít pojem Oldřich Říha ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Oldřich Říha ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Oldřich Říha na Youtube

Hledat výraz Oldřich Říha na Google obrázcích

Hledat výraz Oldřich Říha na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Oldřich Říha například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v metavyhledávači Info.com nebo v Lingea slovnících.

Často hledané výrazy, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Životopis, kdo je Oldřich Říha? Stručná biografie

Nyní již víte Kdo je to Oldřich Říha? Kdy se narodil Oldřich Říha? Kde se narodil Oldřich Říha? Oldřich Říha se nachází v kategorii Hudba

Kategorie hudba, černe housle, oldřich Říha, ilustrační obrázek

Napsáno redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Data na webu nejsou pravidelně aktualizovaná, texty nemusí vždy reflektovat aktuální stav. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Oldřich Říha třeba na stránkách Wikipedie, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Oldřich Říha i v jiné kategorii než je hudba.