Kdo je to?
Kdo byl Neal Cassady? Životopis Neal Cassady, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Neal Cassady

Kdo byl Neal Cassady? Životopis, informace, biografie, literatura

Neal Cassady, celým jménem Neal Leon Cassady, byl americký spisovatel, prozaik a básník, významný představitel beat generation.
Neal se narodil 8. února 1926 v Salt Lake City v americkém Utahu v chudinské čtvrti, otec byl alkoholik, takže dětství rozhodně neměl jednoduché. Později jako puberťák cestoval v nákladních vlacích, žil různě na ulici, kradl auta a vozil v nich dívky... Trochu se usadil při studiu na Kolumbijské univerzitě, kde se seznámil s dalšími budoucími spisovateli - Jackem Kerouacem a Allenem Ginsbergem. S tím druhým měl milostný vztah. S Kerouacem zase procestoval velkou část Spojených států a Kerouac si jej vybral jako náhradu za svého zemřelého mladšího bratra. Později jej dokonce "obsadil" do jedné ze svých autobiografických knih - Na cestě - jako Deana Moryartiho. Cassady byl dvakrát ženatý - poprvé s LuAnne Hendersonovou, manželství vydrželo do roku 1948, potom si vzal Carolyn Robinsonovou, se kterou zůstal až do své předčasné smrti. Manželství to bylo šťastné, žili spolu na ranči v Monte Sereno u San Franciska, Neal pracoval jako brzdař na železnici a přitom psal, občas navštěvován svými přáteli z beatnické generace (Kerouac a Ginsberg). O 10 let později byl na dva roky odsouzen do vězení, protože nabízel marihuanu. Neal měl 5 dětí, které šly za sebou takto: Robert Wiliam, Cathleen Joanne, Jami, Curtis a John Allen. Jeho smrt byla zřejmě nevyhnutelná kvůli tomu, jak celý život žil: V roce 1968 navštívil svatební večírek svých přátel, prochladl, protože se vydal v noci sám a málo oblečen domů, a ačkoliv byl převezen do nemocnice, přece zanedlouho podlehl podchlazení a selhání ledvin (i když přesná příčina smrti nikdy nebyla objasněna).
Neal Cassady psal hlavně poezii, v níž kritizoval všechno zkostnatělé, staré a tradiční, ostatně jako všichni z beatnické generace. Zajímavé však je, že za jeho života žádná jeho sbírka nevyšla. Až 3 roky po smrti - v roce 1971 vyšla sbírka s názvem The First Third (První třetina). Potom o mnoho let později vyšla kniha Grace beats Karma: Letters from Prison (dalo by se přeložit jako Milost poráží karmu: Dopisy z vězení. A nakonec až v roce 2004 vyšly další jeho dopisy ve svazku Neal Cassady: Collected Letters, 1944-67 (Neal Cassady, Sebrané dopisy, 1944-67).
O co méně vyšlo Cassadyových děl, o to více se jím samým inspirovali ostatní autoři. Kromě výše zmíněného Kerouaca si vybrali Cassadyho do svých děl jako postavu například Allen Ginsberg (Kvílení), Charles Bukowski (Zápisky starého prasáka) nebo Robert Stone (Žoldáci) a mnoho dalších.Kdo byl Neal Cassady? Životopis Neal Cassady, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Neal Cassady

Národnost: americká
Datum narození: 8. 2. 1926
Místo narození: Salt Lake City, Utah, USA
Datum úmrtí: 4. 2. 1968

Tento text (Neal Cassady) můžete samozřejmě sdílet s přáteli prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Vzpomenete si na definici slova Gogouni? Vzpomenete si na definici slova Kognitivní? Vzpomněli byste si co znamená slovo Hliník? Vzpomněli byste si na význam slova Alabastr?

Klíčová slova: zajímavosti, biografie, literatura, kdo je Neal Cassady?, vysvětlení, osobnosti, Neal Cassady, život, národnost, wiki, literatura, kde se narodil Neal Cassady?, datum narození, narození, životopis, Kdy zemřel Neal Cassady

Pojem Neal Cassady je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Neal Cassady ve Wikimedia Commons

Hledat výraz Neal Cassady ve Wikislovníku

Hledejte bez špehování slovo Neal Cassady ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít Neal Cassady ve Wikipedii

Vyhledat heslo Neal Cassady na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Neal Cassady například ve ruském vyhledávači Yandex, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Microsoft Bing, v Google obrázcích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodná hesla, významy slov, odborné termíny, výrazy, pojmy, osobnosti

Biografie, životopis, kdo je to Neal Cassady?

Nyní již víte Kdo byl Neal Cassady? Kdy se narodil Neal Cassady? Kde se narodil Neal Cassady? Kdy zemřel Neal Cassady? Neal Cassady je v sekci Literatura

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Můžete se pokusit také najít informace osobnost, osobu, člověka Neal Cassady třeba na české Wikipedii, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Neal Cassady i v jiné kategorii než je literatura.