Kdo je to?
Kdo byl Neal Cassady? Životopis Neal Cassady, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Neal Cassady

Kdo byl Neal Cassady? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Neal Cassady, celým jménem Neal Leon Cassady, byl americký spisovatel, prozaik a básník, významný představitel beat generation.
Neal se narodil 8. února 1926 v Salt Lake City v americkém Utahu v chudinské čtvrti, otec byl alkoholik, takže dětství rozhodně neměl jednoduché. Později jako puberťák cestoval v nákladních vlacích, žil různě na ulici, kradl auta a vozil v nich dívky... Trochu se usadil při studiu na Kolumbijské univerzitě, kde se seznámil s dalšími budoucími spisovateli - Jackem Kerouacem a Allenem Ginsbergem. S tím druhým měl milostný vztah. S Kerouacem zase procestoval velkou část Spojených států a Kerouac si jej vybral jako náhradu za svého zemřelého mladšího bratra. Později jej dokonce "obsadil" do jedné ze svých autobiografických knih - Na cestě - jako Deana Moryartiho. Cassady byl dvakrát ženatý - poprvé s LuAnne Hendersonovou, manželství vydrželo do roku 1948, potom si vzal Carolyn Robinsonovou, se kterou zůstal až do své předčasné smrti. Manželství to bylo šťastné, žili spolu na ranči v Monte Sereno u San Franciska, Neal pracoval jako brzdař na železnici a přitom psal, občas navštěvován svými přáteli z beatnické generace (Kerouac a Ginsberg). O 10 let později byl na dva roky odsouzen do vězení, protože nabízel marihuanu. Neal měl 5 dětí, které šly za sebou takto: Robert Wiliam, Cathleen Joanne, Jami, Curtis a John Allen. Jeho smrt byla zřejmě nevyhnutelná kvůli tomu, jak celý život žil: V roce 1968 navštívil svatební večírek svých přátel, prochladl, protože se vydal v noci sám a málo oblečen domů, a ačkoliv byl převezen do nemocnice, přece zanedlouho podlehl podchlazení a selhání ledvin (i když přesná příčina smrti nikdy nebyla objasněna).
Neal Cassady psal hlavně poezii, v níž kritizoval všechno zkostnatělé, staré a tradiční, ostatně jako všichni z beatnické generace. Zajímavé však je, že za jeho života žádná jeho sbírka nevyšla. Až 3 roky po smrti - v roce 1971 vyšla sbírka s názvem The First Third (První třetina). Potom o mnoho let později vyšla kniha Grace beats Karma: Letters from Prison (dalo by se přeložit jako Milost poráží karmu: Dopisy z vězení. A nakonec až v roce 2004 vyšly další jeho dopisy ve svazku Neal Cassady: Collected Letters, 1944-67 (Neal Cassady, Sebrané dopisy, 1944-67).
O co méně vyšlo Cassadyových děl, o to více se jím samým inspirovali ostatní autoři. Kromě výše zmíněného Kerouaca si vybrali Cassadyho do svých děl jako postavu například Allen Ginsberg (Kvílení), Charles Bukowski (Zápisky starého prasáka) nebo Robert Stone (Žoldáci) a mnoho dalších.Kdo byl Neal Cassady? Životopis Neal Cassady, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Neal Cassady

Národnost: americká
Datum narození: 8. 2. 1926
Místo narození: Salt Lake City, Utah, USA
Datum úmrtí: 4. 2. 1968

Tento text (Neal Cassady) můžete samozřejmě sdílet s jinými lidmi na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Vzpomenete si na definici slova Tristní? Víte co je Procentní bod? Vzpomněli byste si co znamená slovo Spirometrie? Vzpomněli byste si co označuje výraz Racionalita?

Klíčová slova: wikipedie, datum narození, Neal Cassady, kdo to je, kdy se narodil Neal Cassady?, literatura, zajímavosti, kde se narodil Neal Cassady?, lexikon, datum úmrtí, narození, místo narození, kdo je Neal Cassady?, Kdy zemřel Neal Cassady, nežijící, osobnosti

Pojem Neal Cassady je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Jiné doporučené zdroje informací

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Neal Cassady ve Wikimedia Commons

Zkusit najít slovo Neal Cassady ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Neal Cassady na Youtube

Hledat výraz Neal Cassady ve Wikipedii

Najít výraz Neal Cassady na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Neal Cassady například ve videích na Youtube, v Lingea slovnících, v metavyhledávači Info.com, ve fulltextu Yahoo.com nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr osobností, odborných pojmů, termínů a slov

Životopis, kdo je Neal Cassady? Stručná biografie

Teď už víte Kdo byl Neal Cassady? Kdy se narodil Neal Cassady? Kde se narodil Neal Cassady? Kdy zemřel Neal Cassady? Neal Cassady patří do kategorie Literatura

Kategorie literatura, blond spisovatelka, neal Cassady, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby. Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Neal Cassady kupříkladu v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Neal Cassady i v jiné kategorii než je literatura.