Kdo je to?
Kdo je Jana Švandová? Životopis Jana Švandová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Jana Švandová

Kdo je Jana Švandová? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Jana Švandová je česká divadelní, filmová, dabingová a seriálová herečka. Švandová se narodila v Praze. Po maturitě na střední škole roku 1967 si našla práci v pražském Černém divadle Jiřího Srnce. V témže roce se rozhodla pro studium herectví na JAMU v Brně. Brněnskou JAMU úspěšně zakončila absolutoriem v roce 1971. Po studiích získala angažmá v Českých Budějovicích, kde působila v letech 1971-1974. Následně hostovala v několika dalších českých divadlech. Jejím nejvýraznějším působením se stalo účinkování v pražském Činoherním klubu.
Ve filmu debutovala Švandová roku 1969 v komedii Šťastný Jim. Následovaly známé snímky jako Už zase skáču přes kaluže (1970), Tajemství velikého vypravěče (1971), Drahé tety a já (1974), Můj brácha má prima bráchu (1975), Malá mořská víla (1976), Neohlížej se, jde za námi kůň! (1979), Vracenky (1990), 2Bobule (2009) a další. Roku 2002 ztvárnila roli ve francouzském dramatu Angelina, kde si zahrála po boku francouzského herce Charlese Aznavoura. Doposud Švandová ztvárnila role ve více než devadesáti filmech.
Jana Švandová si rovněž zahrála v televizních seriálech. Mezi ty známější patří Slovácko sa nesúdí (1975), Nemocnice na kraji města (1981), Návštěvníci (1983), Sanitka (1984), Křeček v noční košili (1987), Rodáci (1988), Náhrdelník, Dobrodružství kriminalistiky (1992), Gympl s(r)učením omezeným (2013), Až po uši (2014), Ohnivý kuře (2016-2017), Osada, Hlava Medúzy (2021) a Zoo (2022).
Švandová se zúčastnila v roce 2006 televizní taneční soutěže StarDance aneb když hvězdy tančí.
Kromě hraní před kamerou se věnuje i hereckému dabingu. Svůj hlas propůjčila americkému seriálu Profesionálové (1984) a více než desítce filmů. Slyšet jsme ji mohli ve snímku Pan Tau (1988), Superman II (1991), Peklo v řetězech II (1993), Umění milovat (1995) a Jeptišky na útěku (1998).Kdo je Jana Švandová? Životopis Jana Švandová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Hlavní data o osobě Jana Švandová

Národnost: česká
Datum narození: 3. 7. 1947
Místo narození: Praha, Československo

Sdílejte tuto stránku s osobností Jana Švandová s jinými lidmi na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Rozumíte pojmu Konspirace? Víte co je NFT? Znáte definici termínu Nylon? Vzpomněli byste si co označuje výraz Bezúročné období?

Klíčová slova: národnost, životopis, kde se narodila Jana Švandová?, popis, wikipedie, narození, zajímavosti, místo narození, vysvětlení, lexikon, herectví, osobnost, datum narození, informace, život, kdo je Jana Švandová?

Pojem Jana Švandová je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Další informace o pojmu Jana Švandová hledejte v níže uvedených zdrojích

Najít pojem Jana Švandová ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít výraz Jana Švandová na Google obrázcích

Zkusit najít Jana Švandová v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jana Švandová ve Wikimedia Commons

Zkusit najít výraz Jana Švandová na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Jana Švandová například ve Wikislovníku, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikipedii, v metavyhledávači Info.com nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodná hesla, významy slov, odborné termíny, výrazy, pojmy, osobnosti

Životopis, kdo je Jana Švandová? Stručná biografie

Nyní již víte Kdo je to Jana Švandová? Kdy se narodila Jana Švandová? Kde se narodila Jana Švandová? Jana Švandová patří do kategorie Herectví

Kategorie herectví, kávové vlasy, jana Švandová, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby. Informace nemohou být pravidelně updatovány, proto mohou být zastaralé, neplatné, neaktuální či nepřesné. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Jana Švandová kupříkladu na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jana Švandová i v jiné kategorii než je herectví.