Kdo je to?
Kdo je Jeremy Irons? Životopis Jeremy Irons, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Jeremy Irons

Kdo je Jeremy Irons? Životopis, informace, biografie, herectví

Jeremy Irons je známý britský herec.
V průběhu 2. poloviny 20. století patřil po celém světě k velmi obsazovaným hercům, ztvárnil desítky rolí ve snímcích ze širokého spektra žánrů. Jde o držitele Oscara a dalších filmových cen, patří k výrazným osobnostem světového filmu 20. století.
Začínal jako divadelní herec, jméno si udělal hlavně na shakespearovských rolích. Výrazné divadelní herectví si částečně přenesl i před filmovou kameru, před níž se začal objevovat na počátku 80. let. Co se týče divadla - je Irons například držitelem ceny Tony za herecký výkon ve hře The Real Thing.
Hned jeho první filmová role mu vynesla velkou popularitu i ocenění kritiky. V roce 1981 si po boku Meryl Streep zahrál hlavní mužskou roli v klasice Francouzova milenka a otevřel si tak cestu do světa velkého filmu. V roce 1986 exceloval spolu s Robertem De Nirem v historickém snímku Mise, o dva roky později zase fascinujícím způsobem ztvárnil dvojroli v neobvyklém snímku Příliš dokonalá podoba.
I 90. léta se pro Ironse nesla v duchu získávání kvalitních rolí v zajímavých filmech. Začalo to hned v roce 1990, kdy dostal Oscara i Zlatý glóbus za herecký výkon ve snímku Zvrat štěstěny. Jde o mysteriózní snímek, v němž je hlavní, značně záporný hrdina obviněn z vraždy, kterou však možná nespáchal.
Úspěšný začátek dekády pokračoval rolí Kafky ve stejnojmenném snímku (1991), následovaly hlavní role ve snímcích Posedlost (1992) a M. Butterfly (1993). Film, se kterým si diváci Ironse spojují možná nejčastěji se v kinech objevil v roce 1997 a vzbudil pořádný poprask - šlo o adaptaci slavného románu Lolita a Irons si v něm zahrál roli Humberta Humberta, který naváže sexuální vztah se svou nezletilou nevlastní dcerou Lolitou.
V roce 1998 si zahrál po boku mnoha slavným hvězd v Muži se železnou maskou, v roce 2002 zase v životopisném snímku Nesmrtelná Callasová.
Ani začátek tisíciletí pro něj neznamenal ústup ze slávy. Objevil se v oceňovaném snímku Království nebeské (2005), v historické komedii Casanova (2005) nebo třeba v adaptaci fantasy románu Eragon (2006).
Diváci jej mohli vidět například i v mysteriózních Slovech (2012), thrilleru Noční vlak do Lisabonu (2013), v Rudé volavce (2018) nebo v Klanu Gucci (2021).
Irons je známý též ze seriálové tvorby, jeho zřejmě nejznámější role byla v seriálu Borgiové.
Vzhledem k tomu, že je Jeremy Ironsem skvělým divadelním hercem, nevyhýbaly se mu ani filmové adaptace divadelních her. Diváci ho tak mohli vidět v hlavní roli v Kupci benátském (2004) či v další shakespearovské roli ve hrách Jindřich IV. - 1. a 2. díl (2012).Kdo je Jeremy Irons? Životopis Jeremy Irons, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Základní informace o osobě Jeremy Irons

Národnost: britská
Datum narození: 19. září 1948
Místo narození: Cowes, Wight, UK

Líbí se stručný životopis s osobou Jeremy Irons? Pak se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si na význam slova Ecce homo? Víte co je Lipidogram? Víte co je Systém? Vzpomněli byste si co označuje výraz Ketamin?

Klíčová slova: popis, Jeremy Irons, národnost, herectví, kdo je Jeremy Irons?, životopis, život, wiki, vysvětlení, biografie, osobnosti, datum narození, kde se narodil Jeremy Irons?, lexikon, wikipedie, kdy se narodil Jeremy Irons?

Pojem Jeremy Irons je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jeremy Irons ve Wikimedia Commons

Hledat výraz Jeremy Irons ve vyhledávači Qwant

Najít termín Jeremy Irons ve Wikislovníku

Zkusit najít pojem Jeremy Irons na Google.cz

Hledat slovo Jeremy Irons ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Jeremy Irons například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google překladači, ve ruském vyhledávači Yandex, ve Wikipedii nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Biografie, životopis, kdo je to Jeremy Irons?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo je to Jeremy Irons? Kdy se narodil Jeremy Irons? Kde se narodil Jeremy Irons? Jeremy Irons patří do kategorie Herectví

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Neručíme za správnost a aktuálnost uvedených informací. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka Jeremy Irons třeba v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jeremy Irons i v jiné kategorii než je herectví.