Kdo je to?
Kdo je Růžena Merunková? Životopis Růžena Merunková, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Růžena Merunková

Kdo je Růžena Merunková? Životopis, informace, biografie, herectví

Růžena Merunková je česká filmová, seriálová, divadelní, rozhlasová a dabingová herečka, recitátorka. Merunková se narodila v Lysé nad Labem do rodiny ochotnických herců a měla další čtyři starší sourozence. V dětství vystupovala v rodinné cukrárně, učila se tancovat a chodila do recitačního kroužku. Když měla Růžena 8 let, zemřel její otec a po dalších třech letech byli donuceni zavřít cukrárnu. Po základní škole studovala na gymnáziu v Nymburce, odkud po maturitě zamířila do Prahy. V den, kdy byla přijata na herectví na DAMU, byla přijatá i na obor zdravotní sestra. Zvolila si však herectví. Po úspěšných studií na DAMU získala své první angažmá v pardubickém Východočeském divadle, kde hrála dva roky. Ve stejné době pracovala jako rozhlasová moderátorka. V rozhlase namluvila role v rozhlasových hrách Anekdoty Francie Roubíčka, Matčina kuráž nebo Figurky (Jan Neruda).
Poté hrála v Národním divadle, v Divadle Semafor a v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého na pražském Smíchově. V realistickém divadle hrála celých 28 let a potkala zde svého budoucího manžela Miloše Hlavicu. Z jejich manželství vzešly děti Lukáš a Anna. Syn Lukáš je také hercem a dcera Anna byla taktéž herečkou. Zemřela však roku 2008 po závažném onemocnění.
Merunková debutovala v roce 1960 ve filmech Žalobníci a Lidé jako ty. Od té doby vytvořila kolem šedesáti filmových rolí v oblíbených filmech jako Tři chlapi v chalupě (1963), Láska jako trám (1967), Všichni dobří rodáci (1968), Strašidla z Vikýře (1987), Bludičky (2010), Anděl Páně 2 (2016) nebo Čertoviny (2017).
Merunkovou si diváci pamatují z rolí v televizních seriálech Žena za pultem (1977), My všichni školou povinni (1984) nebo Zdivočelá země (2012).
Merunková se proslavila zejména jako dabingová herečka. Svůj hlas propůjčila spoustě zahraničních filmů a seriálů, mezi které patří např. Já Claudius, V jako Vendeta, série animovaných filmů Shrek nebo seriály Gilmorova děvčata, Dva a půl chlapa či Zoufalé manželky. V roce 2006 získala Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.Kdo je Růžena Merunková? Životopis Růžena Merunková, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Základní údaje o osobě Růžena Merunková

Národnost: česká
Datum narození: 21. 3. 1940
Místo narození: Lysá nad Labem, Protektorát Čechy a Morava

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Růžena Merunková s jinými lidmina svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si na význam slova Kuba? Víte, co je to Léze? Víte co je Cimbuří? Rozumíte pojmu Velký pátek?

Klíčová slova: herectví, zajímavosti, kde se narodila Růžena Merunková?, osobnost, narození, kdo je Růžena Merunková?, kdy se narodila Růžena Merunková?, místo narození, Růžena Merunková, popis, datum narození, život, Růžena Merunková, biografie, wikipedie, wiki

Pojem Růžena Merunková je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Růžena Merunková v následujících vyhledávačích

Zkusit najít výraz Růžena Merunková na Google.cz

Zkusit najít termín Růžena Merunková ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Růžena Merunková na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Růžena Merunková ve Wikimedia Commons

Najít slovo Růžena Merunková ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Růžena Merunková například v Microsoft Bing, v Lingea slovnících, v Google obrázcích, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Jiné zajímavé termíny, pojmy, hesla, slova, osobnosti, lidi

Stručná biografie, resp. životopis osoby Růžena Merunková

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo je to Růžena Merunková? Kdy se narodila Růžena Merunková? Kde se narodila Růžena Merunková? Růžena Merunková se nachází v sekci Herectví

Napsáno redaktory Superia.cz. Omlouváme se za možné chyby v textech. Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka Růžena Merunková řekněme v projektu Wikipedia, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Růžena Merunková i v jiné kategorii než je herectví.