Kdo je to?
Kdo je Robert Redford? Životopis Robert Redford, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Robert Redford

Kdo je Robert Redford? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Robert Redford je americký filmový herec, režisér, producent, dvojnásobný držitel Oscara, model a podnikatel. Redford se narodil ve městě Santa Monica ve státě Kalifornie. Po absolvování střední školy Van Nuys High School v Los Angeles roku 1954 získal baseballové stipendium (hrál na pozici nadhazovače) na Univerzity of Colorado at Boulder. Stipendium mu však bylo v 18 letech odebráno z důvodu jeho nadměrného pití alkoholu. V té době mu zemřela jeho matka. Později ze školy odešel a studoval na Pratt Institute v New Yorku obor malířství. Umění studoval také na American Academy of Dramatic Arts.
Redford se roku 1958 oženil s historičkou Lolou van Wagenenovou, se kterou měl následně 4 děti. Prvorozený syn Scott Anthony se nedožil ani jednoho roku (*1959). Poté spolu měli dceru Shaunu Jean (*1960), syna Davida Jamese (1962-2020) a nejmladší dceru Amy Hart (*1970), která se stala herečkou a scenáristkou. S Wagenenovou se Robert rozvedl v roce 1985 po 27 letech manželství. V roce 2009 se podruhé oženil. Vzal si německou malířku Sibylle Szaggarsovou.
V New Yorku se začal objevovat v televizních pořadech, seriálech, pracoval jako model pro časopis Playboy a vystupoval v divadle. Na Broadwayi debutoval v inscenaci Bosé nohy v parku.
Ve filmu Redford debutoval roku 1962 ve snímku War Hunt. Díky jeho hereckému talentu na Broadwayi neměl o filmové role nouze. Vytvořil role v úspěšných filmech Zakázaný majetek (1966), Butch Cassidy a Sundance Kid (1969), Jeremiah Johnson (1972), Takoví jsme byli, Podraz (1973), Tři dny Kondora (1975), Všichni prezidentovi muži (1976), Příliš vzdálený most (1977), Brubaker (1980), Vzpomínka na Afriku (1985), Zaříkávač koní (1998) aj. Doposud ztvárnil role ve více než 50 filmech.
Redford za svůj život režíroval devět filmů. Patří mezi ně snímky Obyčejní lidé (1980), Válka o fazolové pole (1988), Zaříkávač koní (1998), Legenda o slavném návratu (2000), Konspirátor (2010) a Pravidla mlčení (2012). Za svůj debutový snímek Obyčejní lidé obdržel Oscara a Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší režie.
Roku 2002 obdržel od filmové akademie čestného Oscara. Celkem třikrát získal v roce 1971 cenu BAFTA v kategorii Nejlepší herec v hlavní roli za filmy Sjezdař, Willie Boy a Butch Cassidy a Sundance Kid (1969).
Roku 1981 založil Sundance Institute. V roce 1995 vznikl pořad Sundance Channel, na kterém se nepřetržitě od roku 1996 vysílá nezávislá tvorba.
Časopis Playboy jej zvolil modelem století. V roce 1995 se stal držitelem Čestného doktorátu svobodných umění na Bard College. V roce 2005 mu bylo uděleno ocenění Kennedyho Centra za celoživotní přínos americké kultuře.Kdo je Robert Redford? Životopis Robert Redford, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní data o osobě Robert Redford

Národnost: americká
Datum narození: 18. 8. 1936
Místo narození: Santa Monica, Kalifornie, Spojené státy americké

Tento text (Robert Redford) můžete samozřejmě sdílet s bližními na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Znáte pojem Jerlín? Víte co je Bionika? Pamatujete si definici pojmu Almanach? Vzpomněli byste si co označuje výraz IMAP?

Klíčová slova: Robert Redford, wiki, narození, osobnosti, herectví, kde se narodil Robert Redford?, biografie, osobnost, datum narození, informace, národnost, wikipedie, Robert Redford, kdy se narodil Robert Redford?, životopis, život

Pojem Robert Redford je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Robert Redford ve Wikimedia Commons

Najít heslo Robert Redford ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledejte bez špehování slovo Robert Redford ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít slovo Robert Redford na Google obrázcích

Najít výraz Robert Redford ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Robert Redford například ve Wikislovníku, v Google překladači, ve ruském vyhledávači Yandex, v metavyhledávači Info.com nebo v Lingea slovnících.

Náhodných výběr osobností, hesel, pojmů a odborných termínů

Životopis, kdo je Robert Redford? Stručná biografie

Právě nyní již víte Kdo je to Robert Redford? Kdy se narodil Robert Redford? Kde se narodil Robert Redford? Robert Redford se nachází v sekci Herectví

Kategorie herectví, blondýnka pohled, robert Redford, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Neručíme za eventuální chyby v textech. Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Robert Redford dejme tomu třeba v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Robert Redford i v jiné kategorii než je herectví.