Kdo je to?
Kdo byl František Matouš Klácel? Životopis František Matouš Klácel, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl František Matouš Klácel?

Kdo byl František Matouš Klácel? Životopis, informace, biografie, filozofie

František Matouš Klácel byl český filosof, novinář, básník a katolický kněz. Klácel se narodil v České Třebové a studoval na gymnáziu v Litomyšli. Zde vystudoval filosofii a v 19 letech (1827) odešel do Brna do starobrněnského augustiniánského kláštera. V klášteře přijal nové jméno Matouš. Během let 1829-33 vystudoval brněnský teologický ústav. Roku 1933 se stal vysvěcený knězem. O rok později úspěšně složil z bohosloví rigorózní zkoušky na olomoucké univerzitě (1834). V následujícím roce získal titul profesora filosofie na brněnském biskupském filosofickém ústavu (1835).
Během roku 1848 působil jako člen Národního výboru a byl také delegátem při Slovanském sjezdu. Během let 1848-51 pracoval jako redaktor Moravských novin. Byl jedním ze zakladatelů Národní jednoty sv. Cyrila a Methoda (1849), která byla roku 1855 změněna na Matici moravskou.
Když měl Klácel 61 let, odcestoval do Ameriky, kde chtěl založit nekonformní náboženskou společnost, tzv. Nemýlenci, která by byla založena na lásce a dobročinnosti. Založení společnosti se nakonec nepodařilo. Poté se začal zabývat studiem dědičných znaků u rostlin.
Za svůj život vydal několik knih jako Ferina lišák (zvířecí epos), Bajky Bidpajovy (dvoudílný), Jahůdky ze slovanských lesů, Počátky vědecké mluvnictví českého, Dobrověda, Slovník pro čtenáře novin, v němž se vysvětlují slova cizího původu nebo Listy přítele k přítelkyni o původu socialismu a komunismu (dopisy, které si psal se spisovatelkou Boženou Němcovou). Některá svá díla vydal pod pseudonymem František Třebovský nebo J. P. Jordan.
František Matouš Klácel zemřel v Belle Plaine ve státu Iowa v roce 1882. Bylo mu 73 let. Na Českém národním hřbitově v Chicagu má vlastní sochu.Kdo byl František Matouš Klácel? Životopis František Matouš Klácel, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Hlavní data o osobě František Matouš Klácel

Národnost: česká
Datum narození: 7. 4. 1808
Místo narození: Česká Třebová, Rakouské císařství
Datum úmrtí: 17. 3. 1882

Sdílejte tuto stránku s osobností František Matouš Klácel s partnery, kolegy a kamarády na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Víte, co je to Ozim? Znáte definici termínu Nocebo? Vzpomněli byste si na význam slova Snowkiting? Pamatujete si definici pojmu Loden?

Klíčová slova: životopis, datum narození, biografie, národnost, osobnosti, kdo to je, datum úmrtí, lexikon, místo narození, život, František Matouš Klácel, kdo je František Matouš Klácel?, zajímavosti, Kdy zemřel František Matouš Klácel, popis, wiki

Pojem František Matouš Klácel je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Linky na další online zdroje

Hledat heslo František Matouš Klácel ve vyhledávači Yandex

Vyhledat termín František Matouš Klácel ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat termín František Matouš Klácel ve vyhledávači Qwant

Najít termín František Matouš Klácel v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat pojem František Matouš Klácel na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo František Matouš Klácel například v Microsoft Bing, v Google překladači, ve Wikislovníku, ve fulltextu Google.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Biografie, životopis, kdo je to František Matouš Klácel?

Nyní již víte Kdo byl František Matouš Klácel? Kdy se narodil František Matouš Klácel? Kde se narodil František Matouš Klácel? Kdy zemřel František Matouš Klácel? František Matouš Klácel patří do sekce Filozofie

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby. Některé informace již mohou být zastaralé nebo neaktuální. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka František Matouš Klácel třeba v populární Wikipedii, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost František Matouš Klácel i v jiné kategorii než je filozofie.