Kdo je to?
Kdo byl František Matouš Klácel? Životopis František Matouš Klácel, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl František Matouš Klácel?

Kdo byl František Matouš Klácel? Životopis, informace, biografie, filozofie

František Matouš Klácel byl český filosof, novinář, básník a katolický kněz. Klácel se narodil v České Třebové a studoval na gymnáziu v Litomyšli. Zde vystudoval filosofii a v 19 letech (1827) odešel do Brna do starobrněnského augustiniánského kláštera. V klášteře přijal nové jméno Matouš. Během let 1829-33 vystudoval brněnský teologický ústav. Roku 1933 se stal vysvěcený knězem. O rok později úspěšně složil z bohosloví rigorózní zkoušky na olomoucké univerzitě (1834). V následujícím roce získal titul profesora filosofie na brněnském biskupském filosofickém ústavu (1835).
Během roku 1848 působil jako člen Národního výboru a byl také delegátem při Slovanském sjezdu. Během let 1848-51 pracoval jako redaktor Moravských novin. Byl jedním ze zakladatelů Národní jednoty sv. Cyrila a Methoda (1849), která byla roku 1855 změněna na Matici moravskou.
Když měl Klácel 61 let, odcestoval do Ameriky, kde chtěl založit nekonformní náboženskou společnost, tzv. Nemýlenci, která by byla založena na lásce a dobročinnosti. Založení společnosti se nakonec nepodařilo. Poté se začal zabývat studiem dědičných znaků u rostlin.
Za svůj život vydal několik knih jako Ferina lišák (zvířecí epos), Bajky Bidpajovy (dvoudílný), Jahůdky ze slovanských lesů, Počátky vědecké mluvnictví českého, Dobrověda, Slovník pro čtenáře novin, v němž se vysvětlují slova cizího původu nebo Listy přítele k přítelkyni o původu socialismu a komunismu (dopisy, které si psal se spisovatelkou Boženou Němcovou). Některá svá díla vydal pod pseudonymem František Třebovský nebo J. P. Jordan.
František Matouš Klácel zemřel v Belle Plaine ve státu Iowa v roce 1882. Bylo mu 73 let. Na Českém národním hřbitově v Chicagu má vlastní sochu.Kdo byl František Matouš Klácel? Životopis František Matouš Klácel, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Hlavní informace o osobě František Matouš Klácel

Národnost: česká
Datum narození: 7. 4. 1808
Místo narození: Česká Třebová, Rakouské císařství
Datum úmrtí: 17. 3. 1882

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou František Matouš Klácel sdílet s kolegy na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Víte, co je to Ledovec? Pamatujete si definici pojmu Absolutno? Vzpomněli byste si na význam slova Jednoduché úročení? Vzpomněli byste si co znamená slovo Amnézie?

Klíčová slova: popis, wikipedie, kdo je František Matouš Klácel?, život, životopis, zajímavosti, datum narození, filozofie, Kdy zemřel František Matouš Klácel, kdo to je, nežijící, národnost, filozofie, místo narození, datum úmrtí, kde se narodil František Matouš Klácel?

Pojem František Matouš Klácel je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu František Matouš Klácel

Hledejte bez špehování slovo František Matouš Klácel ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz František Matouš Klácel ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat výraz František Matouš Klácel na Google obrázcích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem František Matouš Klácel ve Wikimedia Commons

Hledat heslo František Matouš Klácel ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo František Matouš Klácel například ve vyhledávači Seznam.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve fulltextu Google.cz nebo v Lingea slovnících.

Často hledaná hesla, osobnosti, odborné termíny, pojmy, slova

Biografie, životopis, kdo je to František Matouš Klácel?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl František Matouš Klácel? Kdy se narodil František Matouš Klácel? Kde se narodil František Matouš Klácel? Kdy zemřel František Matouš Klácel? František Matouš Klácel je v sekci Filozofie

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka František Matouš Klácel dejme tomu například v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost František Matouš Klácel i v jiné kategorii než je filozofie.