Kdo je to?
Kdo byl František Matouš Klácel? Životopis František Matouš Klácel, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl František Matouš Klácel?

Kdo byl František Matouš Klácel? Životopis, informace, biografie, filozofie

František Matouš Klácel byl český filosof, novinář, básník a katolický kněz. Klácel se narodil v České Třebové a studoval na gymnáziu v Litomyšli. Zde vystudoval filosofii a v 19 letech (1827) odešel do Brna do starobrněnského augustiniánského kláštera. V klášteře přijal nové jméno Matouš. Během let 1829-33 vystudoval brněnský teologický ústav. Roku 1933 se stal vysvěcený knězem. O rok později úspěšně složil z bohosloví rigorózní zkoušky na olomoucké univerzitě (1834). V následujícím roce získal titul profesora filosofie na brněnském biskupském filosofickém ústavu (1835).
Během roku 1848 působil jako člen Národního výboru a byl také delegátem při Slovanském sjezdu. Během let 1848-51 pracoval jako redaktor Moravských novin. Byl jedním ze zakladatelů Národní jednoty sv. Cyrila a Methoda (1849), která byla roku 1855 změněna na Matici moravskou.
Když měl Klácel 61 let, odcestoval do Ameriky, kde chtěl založit nekonformní náboženskou společnost, tzv. Nemýlenci, která by byla založena na lásce a dobročinnosti. Založení společnosti se nakonec nepodařilo. Poté se začal zabývat studiem dědičných znaků u rostlin.
Za svůj život vydal několik knih jako Ferina lišák (zvířecí epos), Bajky Bidpajovy (dvoudílný), Jahůdky ze slovanských lesů, Počátky vědecké mluvnictví českého, Dobrověda, Slovník pro čtenáře novin, v němž se vysvětlují slova cizího původu nebo Listy přítele k přítelkyni o původu socialismu a komunismu (dopisy, které si psal se spisovatelkou Boženou Němcovou). Některá svá díla vydal pod pseudonymem František Třebovský nebo J. P. Jordan.
František Matouš Klácel zemřel v Belle Plaine ve státu Iowa v roce 1882. Bylo mu 73 let. Na Českém národním hřbitově v Chicagu má vlastní sochu.Kdo byl František Matouš Klácel? Životopis František Matouš Klácel, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní údaje o osobě František Matouš Klácel

Národnost: česká
Datum narození: 7. 4. 1808
Místo narození: Česká Třebová, Rakouské císařství
Datum úmrtí: 17. 3. 1882

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text František Matouš Klácel s vašimi kamarády na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Víte, co je to Ledovec? Víte co je Zpronevěra? Vzpomněli byste si na význam slova Jedlá soda? Vzpomněli byste si co označuje výraz Krendle?

Klíčová slova: wiki, František Matouš Klácel, vysvětlení, život, kdy se narodil František Matouš Klácel?, kdo to je, zajímavosti, životopis, datum úmrtí, osobnost, filozofie, filozofie, biografie, narození, místo narození, lexikon

Pojem František Matouš Klácel je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Najít heslo František Matouš Klácel ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz František Matouš Klácel ve vyhledávači Qwant

Najít slovo František Matouš Klácel ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem František Matouš Klácel ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem František Matouš Klácel na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo František Matouš Klácel například v Microsoft Bing, v Google překladači, ve fulltextu Yahoo.com, ve Wikipedii nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Zkuste také následující odborné pojmy, osobnosti, termíny a hesla

Biografie, životopis, kdo je to František Matouš Klácel?

Právě jste zjistili Kdo byl František Matouš Klácel? Kdy se narodil František Matouš Klácel? Kde se narodil František Matouš Klácel? Kdy zemřel František Matouš Klácel? František Matouš Klácel je v sekci Filozofie

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Pokuste se též vyhledat osobnost, osobu, člověka František Matouš Klácel kupř. v české Wikipedii, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost František Matouš Klácel i v jiné kategorii než je filozofie.