Kdo je to?
Kdo byl Karel Slavoj Amerling? Životopis Karel Slavoj Amerling, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Karel Slavoj Amerling

Kdo byl Karel Slavoj Amerling? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, filozofie

Karel Slavoj Amerling byl český filosof, lékař, pedagog, zakladatel vzdělávacího ústavu ve městě Budeč, polyhistor. Amerling se narodil v Klatovech do rodiny hostinského. Jeho dědeček jej v mládí naučil latinsky a řecky. Poté začal studovat na klatovském gymnáziu. Po maturitě odešel do Prahy, kde studoval medicínu na Pražské univerzitě (UK). Titul doktor medicíny obdržel v roce 1836. Po studiích spolupracoval jako asistent na univerzitě, ve Vlasteneckém muzeu, jako správce sbírek a tajemník Kašpara Šternberka (hrabě). Později nabízel soukromou lékařskou praxi a snažil se o zorganizování a zlepšení vzdělávání pro české učitele. Roku 1839 založil v Praze na Novém městě školu Budeč. Škola byla zejména pro budoucí učitele a řemeslníky. Bohužel byl projekt finančně velmi náročný a budova se musela prodat. Amerling začal ve 40. letech pořádat porady učitelů a od roku 1848 se staly pravidelnou událostí, když byly schváleny úřady. Ve stejném roce byl Amerling jmenován do funkce ředitele české hlavní školy – První český učitelský ústav. Ve funkci ředitele působil celých 20 let. Roku 1871 se s manželkou rozhodl založit ústav pro choromyslné v Kateřinské ulici. Poté byl ústav přesunut na Hradčany do Šternberského paláce a roku 1872 dostal jméno Ernestinum. Amerling působil jako ředitel ústavu až do své smrti.
Během svého života vydal skoro dvě desítky knih, mezi které patří Květomluva (1833), Orbis pictus (1852), Fauna čili zvířena česká (1852), Třicet dílen řemeslnických (1857), Budečské jesličky (1867) a další.
Karel Slavoj Amerling zemřel roku 1884 ve věku 77 let.Kdo byl Karel Slavoj Amerling? Životopis Karel Slavoj Amerling, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní údaje o osobě Karel Slavoj Amerling

Národnost: česká
Datum narození: 18. 9. 1807
Místo narození: Klatovy, Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí: 2. 11. 1884

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Karel Slavoj Amerling s vašimi známými a kamarády na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Víte co je Netflix? Pamatujete si definici pojmu Veganství? Rozumíte pojmu Ablace? Vzpomněli byste si co znamená slovo Temperament?

Klíčová slova: vysvětlení, datum úmrtí, Karel Slavoj Amerling, životopis, kde se narodil Karel Slavoj Amerling?, místo narození, wikipedie, zajímavosti, datum narození, kdo je Karel Slavoj Amerling?, život, biografie, Karel Slavoj Amerling, osobnost, kdo to je, nežijící

Pojem Karel Slavoj Amerling je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Najít slovo Karel Slavoj Amerling ve Wikipedii

Zkusit najít termín Karel Slavoj Amerling ve vyhledávači Yahoo

Hledat videa s názvem Karel Slavoj Amerling na Youtube

Vyhledat pojem Karel Slavoj Amerling ve fulltextu Seznam.cz

Najít heslo Karel Slavoj Amerling ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Karel Slavoj Amerling například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Lingea slovnících, v evropském vyhledávači Qwant, v metavyhledávači Info.com nebo v projektu slovnik.cz.

Podívejte se také na tyto osobnosti, odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Životopis, kdo je Karel Slavoj Amerling? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Karel Slavoj Amerling? Kdy se narodil Karel Slavoj Amerling? Kde se narodil Karel Slavoj Amerling? Kdy zemřel Karel Slavoj Amerling? Karel Slavoj Amerling se nachází v kategorii Filozofie

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Neručíme za pravdivost poskytovaných informací. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka Karel Slavoj Amerling dejme tomu například v české Wikipedii, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Karel Slavoj Amerling i v jiné kategorii než je filozofie.