Kdo je to?
Kdo byl Sam Cooke? Životopis Sam Cooke, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Kdo byl Sam Cooke?

Kdo byl Sam Cooke? Životopis, informace, biografie, hudba

Sam Cook byl producent, skladatel, a hlavně gospelový a soulový zpěvák, který se vepsal do dějin hudebního průmyslu. Vedl také hudební vydavatelství a aktivně se zapojoval do boje za práva černošských obyvatel Spojených států.
Narodil se do velké rodiny baptistického kazatele. V baptistickém kostele začal i zpívat, stejně jako mnoho jiných černošských umělců. Již v dospívání se přidal ke kapele Soul Stirrers, ze které byl však v roce 1956 vyhozen za vydání vlastního velmi úspěšného singlu Lovable. Jeho sólová kariéra se vyvíjela velmi úspěšně, rok po Lovable vydal singl You Send Me, jehož kopií se prodalo na 1,7 milionu a sesadila z vrcholů hitparád i Elvise Presleyho a jeho Jailhouse Rock. V roce 1960 jako první černošský zpěvák podepsal smlouvu s RCA Records.
Jeho osobní život byl nejspíše velmi divoký. Jak jednou sám prozradil, v časech působení v kapele Soul Stirrers měl tři těhotné přítelkyně najednou. Jeho první manželka Delores zemřela při autonehodě. Ačkoli se to stalo až po rozvodu, Cook trval na tom, že zaplatí veškeré výlohy za její pohřeb. Roku 1959 se oženil se svou láskou ze střední školy Barbarou, se kterou měl tři děti. V polovině roku 1963 zažil osobní tragédii, když se jejich nejmladší syn Vincent utopil v bazénu ve věku pouhých 18 měsíců. Sam se uzavřel do sebe a do konce roku nebyl schopen nahrávat ani koncertovat.
V roce 1964 ještě zaznamenal úspěchy s koncertním albem, ale jednoho brzkého prosincového rána byla tato hudební legenda nalezena bez známek života. Ve věku pouhých 33 let byl zastřelen manažerkou motelu Hacienda Berthou Franklin. Spolu s ní byla obžalována také prostitutka Lisa Boyer. Obě byly však po krátkém soudním procesu zbaveny obvinění. Okolnosti vraždy jsou dodnes obestřeny tajemstvím, jeho tělo bylo například na řadě míst pohmožděno, měl mít zlomené ruce a byl zastřelen zbraní jiné ráže, než jaká se nacházela ve vlastnictví Berthy Franklin.
Skladba A Change is Gonna Come se stala jedním ze symbolů hnutí za lidská práva v USA, Barrack Obama ji dokonce použil při ve své inaugurační řeči. Sam Cook ovlivnil celou řadu umělců, jeho písně převzali například Van Morrison, Status Quo nebo The Rolling Stones. Roku 1986 byl jako jeden z prvních uveden do Rock and Rollové síně slávy.Kdo byl Sam Cooke? Životopis Sam Cooke, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Základní informace o osobě Sam Cooke

Národnost: americká
Datum narození: 22. 1. 1931
Místo narození: Clarksdale, Mississippi
Datum úmrtí: 11. 12. 1964

Líbí se stručný životopis s osobou Sam Cooke? Pak se podělte s kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Rozumíte pojmu Schodek rozpočtu? Znáte pojem Zlatý gól? Znáte definici termínu HPV? Vzpomenete si na definici slova Špýchar?

Klíčová slova: kdo je Sam Cooke?, nežijící, kdy se narodil Sam Cooke?, hudba, kde se narodil Sam Cooke?, kdo to je, datum narození, biografie, místo narození, osobnosti, datum úmrtí, Sam Cooke, zajímavosti, Kdy zemřel Sam Cooke, wikipedie, životopis

Pojem Sam Cooke je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Pro více informací o heslu Sam Cooke zkuste navštívit tyto odkazy

Zkusit najít Sam Cooke ve vyhledávači Yahoo

Hledejte bez špehování slovo Sam Cooke ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat termín Sam Cooke v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Sam Cooke ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Sam Cooke na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Sam Cooke například v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ruském vyhledávači Yandex, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Google překladači.

Často hledané pojmy, osobnosti, výrazy, odborné termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Sam Cooke

Právě nyní již víte Kdo byl Sam Cooke? Kdy se narodil Sam Cooke? Kde se narodil Sam Cooke? Kdy zemřel Sam Cooke? Sam Cooke se nachází v kategorii Hudba

Text napsán pro Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Pokuste se také najít osobnost, osobu, člověka Sam Cooke řekněme například v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Sam Cooke i v jiné kategorii než je hudba.