Kdo je to?
Kdo je Jana Janěková? Životopis Jana Janěková, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Jana Janěková

Kdo je Jana Janěková? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Herečka, režisérka, divadelní pedagožka a fotografka Jana Janěková přišla na svět 5. června 1955 ve Zlíně jako Jana Válková. Pochází z hudební rodiny. Jejím otcem byl hudební pedagog, hudebník a sbormistr a umělecké vlohy podědil i bratr. Tím je totiž dirigent Roman Válek.
V roce 1976 vystudovala Jana Janěková hudebně-dramatický obor na Pražské konzervatoři. Už v průběhu studia hostovala v divadlech E. F. Buriana a J. Wolkera v Praze. První stálé angažmá však ve Východočeském divadle v Pardubicích, a to ihned po ukončení studia na konzervatoři. Poté krátce působila v Hradci Králové.
Mezi lety 1979 a 1981 působila v Divadle Oldřicha Stibora v Olomouci odkud přesídlila do Divadla Petra Bezruče v Ostravě. V roce 1987 nastoupila do Státního divadla v Brně, z něhož se později stalo Národní divadlo Brno, kde setrvala až do roku 2005.
Filmových rolí na kontě příliš nemá. Jana Janěková je především divadelní herečka. Přesto jich za svou dlouhou kariéru několik stihla. Zahrála si například ve snímcích Tři chlapi na cestách, Královské usínání, Premiéra se odkládá, Smrt stopařek, Vánoční stromek, Kočár pro princeznu, Stůj, nebo se netrefím, O kominickém učni a dceři cukráře, Pouta, Dešťová víla, Bludičky či v pohádce Tajemství staré bambitky. Velkou roli získala ve filmu režisérky Věry Chytilové, kdy ztvárnila psycholožku Hanu.
Diváci ji také mohli vidět v mnoha televizních seriálech jako je Třicet případů majora Zemana, Bráškové, My všichni školou povinní, Logaritmus lásky, Velké sedlo, Hříšní lidé města brněnského, Četnické humoresky, Nemocnice na kraji města – nové osudy, Nováci nebo mysteriózní Strážce duší.
Kromě herectví se věnuje i dabingu, spolupracuje s rozhlasem a pracuje jako divadelní režisérka. Také vyučuje na brněnské JAMU, kde vede ateliér muzikálového herectví. Nelze opomenout ani činnost Jany Janěkové v oboru umělecké fotografie.
Jejím životním partnerem byl český herec Petr Svojtka, který tragicky zahynul v důsledku alkoholu pod pražskou tramvají na zastávce Botanická zahrada 9. května 1982.
Dcerou Jany Janěkové je herečka Jana Janěková mladší ze seriálu Cesty domů, Vzteklina a Policie Modrava. Jana Janěková mladší je manželkou herce, hudebníka a baviče Igora Chmely, jehož široká veřejnosti zná především z humorného pořadu Partička. Spolu mají tři děti Elu, Aničku a syna Antonína.Kdo je Jana Janěková? Životopis Jana Janěková, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Hlavní informace o osobě Jana Janěková

Národnost: česká
Datum narození: 5. června 1955
Místo narození: Praha

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Jana Janěková sdílet s kolegy, přáteli a partnery na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Víte co je Vývojová dysfázie? Pamatujete si definici pojmu Speciální pedagogika? Rozumíte pojmu Gambling? Vzpomněli byste si co znamená slovo Skolióza?

Klíčová slova: lexikon, zajímavosti, wiki, Jana Janěková, osobnosti, kdy se narodila Jana Janěková?, datum narození, životopis, život, národnost, popis, osobnost, vysvětlení, biografie, herectví, herectví

Pojem Jana Janěková je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Hledat výraz Jana Janěková na Google.cz

Najít pojem Jana Janěková ve vyhledávači Qwant

Najít pojem Jana Janěková ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít Jana Janěková ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít heslo Jana Janěková v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Jana Janěková například ve videích na Youtube, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Google obrázcích, ve ruském vyhledávači Yandex nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr osobností, hesel, pojmů a odborných termínů

Biografie, životopis, kdo je to Jana Janěková?

Teď už víte Kdo je to Jana Janěková? Kdy se narodila Jana Janěková? Kde se narodila Jana Janěková? Jana Janěková je v sekci Herectví

Kategorie herectví, herec pohled do neznáma, jana Janěková, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Texty neaktualizujeme pravidelně. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka Jana Janěková například v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jana Janěková i v jiné kategorii než je herectví.