Kdo je to?
Kdo byl Václav Havel? Životopis Václav Havel, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo byl Václav Havel?

Kdo byl Václav Havel? Životopis, informace, biografie, politici

Václav Havel byl dramatik, disident a první porevoluční prezident Československa. Dětství strávil v Praze, ale základní školu studoval v nedalekých Poděbradech na prestižní Koleji Jiřího z Poděbrad. Následně měl problémy kvůli původu z bohaté měšťanské rodiny a vyučil se proto laboratorním chemikem, přestože k oboru neměl vztah. Vybrat si nemohl ani univerzitu a byl mu zakázán humanitní obor, takže vystudoval ekonomickou fakultu ČVUT.
Literární a humanitní nadání se u Havla projevovalo navzdory studijním zákazům a brzy začal přispívat do časopisů a psát první divadelní hry. Ke komunistickému režimu byl kritický, což vyvrcholilo roku 1968 v průběhu pražského jara. Havel se postavil na stranu lidí, kteří požadovali reformy a liberalizaci režimu. Byl zvolen do čela demokratické organizace Kruh nezávislých spisovatelů a rozvíjel politické požadavky, například zrušení vedoucí úlohy komunistické strany a povolení dalších stran.
Po invazi ruských vojsk pokračoval v kritice, ale komunistický režim obnovil kontrolu nad společností a dokázal Havla vytlačovat z veřejného prostoru. Byly mu zakázány nejen kritické texty, ale také divadelní hry. V této době už byl známým autorem i za hranicemi, takže neměl tak velké finanční potíže jako jiní disidenti a měl podporu evropské veřejnosti, když byl režimem vězněn. Během normalizace v 70. letech se stal jedním z prvních mluvčích Charty 77 a dostal se kvůli tomu na několik měsíců do vězení. Po propuštění pokračoval v disidentské činnosti a stal se mluvčím Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, který monitoroval případy politických vězňů. V tomto období napsal rovněž slavnou esej Moc bezmocných, ve které popsal fungování komunistického režimu a demaskoval jeho strategie.
Represe postupně sílily a v roce 1979 byl Havel odsouzen na čtyři a půl roku. Ve věznici se jeho zdraví výrazně zhoršilo a závěr trestu mohl strávit v domácím vězení, přesto měl pobyt ve vězení trvalé následky. Pokus o Havlovo umlčení se však nepovedl a jeho pozice v zahraničí se vězněním naopak upevnila. Roku 1988 začal působit v neziskové organizaci Český helsinský výbor, který dohlížel na dodržování lidských práv. V revolučním roce 1989 byl opět velmi aktivní a mimo jiné inicioval petici Několik vět, která požadovala propuštění politických vězňů nebo povolení demonstrací a pod kterou se podepsalo několik tisíc lidí včetně známých osobností.
Během sametové revoluce na konci roku 1989 se podílel na založení Občanského fóra a stal se jednou z hlavních tváří protestů. Po abdikaci Gustava Husáka panovala v demokratickém táboru shoda, že by se novým prezidentem měl stát Havel. Díky revolučnímu nadšení a velkému tlaku se pro Havlovu volbu podařilo přesvědčit dokonce i komunistické poslance a 29. prosince 1989 byl Havel zvolen prezidentem Československé socialistické republiky. Toto první období trvalo půl roku a jeho hlavní náplní byla příprava prvních svobodných voleb od komunistického převratu v roce 1948. V této době neměl Havel prakticky žádnou opozici, protože komunisté ztráceli moc a demokratické síly se teprve organizovaly. Díky tomu měl velké pravomoci, ale také několik kontroverzních rozhodnutí, zejména hromadnou amnestii, která se týkala nejen politických vězňů, ale i zločinců.
Dne 5. července 1990 byl Havel zvolen i ve svobodných volbách. Díky dlouhodobé popularitě v zahraničí se mu podařilo začlenit Československo do světové politiky a prosadit orientaci na Západ. V tomto období se odehrálo jeho slavné vystoupení v americkém Kongresu. Byl velkým odpůrcem rozdělení Československa a když se rozdělení nepodařilo zabránit, odstoupil z úřadu a stáhl se do soukromí. Po rozpadu Československa se Havel vrátil do politiky a dne 26. ledna 1993 byl zvolen prvním prezidentem České republiky. Dne 20. ledna 1998 byl poté zvolen i podruhé, tedy naposledy. Během těchto prezidentských období se podařilo přijetí České republiky do NATO a rozběhl se proces přijetí do EU. Po opuštění prezidentského úřadu nadále psal texty, vyjadřoval se k politice a udržoval kontakty s disidenty po celém světě.
Přestože se Havlovy divadelní hry za komunismu nemohly hrát, ve světě se vydávaly a měly silný ohlas. Mezi nejznámější hry patří Zahradní slavnost, Vyrozumění, Audience a Odcházení. Poslední zmíněnou hru napsal až v době, kdy mu vypršelo druhé prezidentské období. Celý život psal rovněž drobné texty a eseje, nejznámější je esej Moc bezmocných. Dnes je po Havlovi pojmenováno mnoho budov, zejména letiště Václava Havla v Praze.Kdo byl Václav Havel? Životopis Václav Havel, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní informace o osobě Václav Havel

Národnost: česká
Datum narození: 5. října 1936
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 18. prosince 2011

Popis osobnosti Václav Havel můžete sdílet s dalšími osobami prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si na význam slova Keratokonus? Víte co je WinZip? Víte co je Samospráva? Vzpomněli byste si co označuje výraz Stripovač?

Klíčová slova: životopis, kde se narodil Václav Havel?, politici, Václav Havel, život, politici, lexikon, popis, osobnost, vysvětlení, kdy se narodil Václav Havel?, informace, místo narození, zajímavosti, wikipedie, wiki

Pojem Václav Havel je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Hledat termín Václav Havel ve Wikipedii

Hledejte bez špehování slovo Václav Havel ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo Václav Havel ve fulltextu Seznam.cz

Hledat výraz Václav Havel ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Václav Havel ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Václav Havel například ve Wikislovníku, v Lingea slovnících, ve ruském vyhledávači Yandex, v evropském vyhledávači Qwant nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Biografie, životopis, kdo je to Václav Havel?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Václav Havel? Kdy se narodil Václav Havel? Kde se narodil Václav Havel? Kdy zemřel Václav Havel? Václav Havel se nachází v kategorii Politici

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Za uvedené informace neručíme. Přes veškerou pečlivost se mohou v textech objevit chybné údaje nebo pravopisné chyby. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Václav Havel kupř. ve Wikipedii, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Václav Havel i v jiné kategorii než je politici.

Znáte pojmy jako Bios, Bit nebo Firewall? Jestliže ne, a přitom byste je chtěli znát, mrkněte sem.