Kdo je to?
Kdo byl Antoine Lavoisier? Životopis Antoine Lavoisier, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Antoine Lavoisier?

Kdo byl Antoine Lavoisier? Životopis, informace, biografie, věda

Antoine Lavoisier byl francouzský chemik, který je považován za „otce moderní chemie“. Díky své průkopnické práci v 18. století. Narodil se v Paříži v roce 1743 do bohaté rodiny. Studoval práva, ale jeho skutečnou vášní byla věda.
Lavoisier začal svou vědeckou kariéru studiem botaniky a geologie. Později se zaměřil na chemii. V oboru si rychle udělal jméno a v roce 1768 byl zvolen do Francouzské akademie věd. V roce 1772 byl jmenován do Královské akademie věd. Jedním z Lavoisierových nejdůležitějších příspěvků byla jeho práce o spalování a dýchání. Jako první rozpoznal že oba tyto procesy zahrnují kombinaci s kyslíkem. Objevil, že vzduch se skládá z dvou odlišných plynů – kyslíku a dusíku. Dokázal, že je kyslík nezbytný pro spalování a dýchání.
V roce 1774 Lavoisier a jeho kolega Pierre-Simon Laplace odhalili že diamant je forma uhlíku. Zahřátým kyslíkem ho lze přeměnit na grafit. Poprvé definoval uhlík jako prvek.
Lavoisier také významně přispěl ke studiu plynů. Identifikoval a pojmenoval kyslík a ukázal, že je nezbytný pro spalování a dýchání. Zjistil také, že voda se skládá z vodíku a kyslíku. Voda není prvek, ale sloučenina vodíku a kyslíku a tato sloučenina může být elektrolýzou rozložena na dvě části.
Kromě vědecké práce byl Lavoisier také členem Ferme Générale neboli soukromé společnosti vybírající daně ve Francii. Později zde investoval své veškeré bohatství. Během francouzské revoluce byl obviněn ze zpronevěry. V roce 1794 ho popravili gilotinou. Jeho smrt byla pro vědeckou komunitu velkou ztrátou, protože v době své popravy stále významně přispíval k rozvoji chemie.
Navzdory jeho předčasné smrti byly Lavoisierovy příspěvky vědě a především chemii obrovské. Práce položila základy pro moderní chápání chemických reakcí, podstaty hmoty a zákon o zachování hmoty je dodnes považován za jeden ze základních principů moderní chemie. Dnes je považován za významnou osobnost moderních dějin vědy a jeho odkaz žije v mnoha odvětvích chemie, které se rozvíjejí dodnes.



Kdo byl Antoine Lavoisier? Životopis Antoine Lavoisier, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní informace o osobě Antoine Lavoisier

Národnost: francouzská
Datum narození: 26. srpna 1743
Místo narození: Paříž, Francie
Datum úmrtí: 8. května 1794

Popis osobnosti Antoine Lavoisier můžete sdílet s přáteli a kamarády na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Rozumíte pojmu VGA? Vzpomněli byste si co znamená slovo Zikkurat? Znáte definici termínu Dysfrenie? Víte co je Lycra?

Klíčová slova: datum úmrtí, Antoine Lavoisier, národnost, datum narození, věda, životopis, wiki, Antoine Lavoisier, osobnosti, věda, biografie, kdo to je, kdy se narodil Antoine Lavoisier?, lexikon, osobnost, narození

Pojem Antoine Lavoisier je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Hledejte výraz Antoine Lavoisier v dalších zdrojích

Zkusit najít termín Antoine Lavoisier v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat termín Antoine Lavoisier ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Antoine Lavoisier na Google obrázcích

Vyhledat výraz Antoine Lavoisier na Google.cz

Hledejte bez špehování slovo Antoine Lavoisier ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Antoine Lavoisier například ve fulltextu Yahoo.com, v Lingea slovnících, v evropském vyhledávači Qwant, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr náhodných osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Stručná biografie, resp. životopis osoby Antoine Lavoisier

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Antoine Lavoisier? Kdy se narodil Antoine Lavoisier? Kde se narodil Antoine Lavoisier? Kdy zemřel Antoine Lavoisier? Antoine Lavoisier patří do sekce Věda

Text vytvořen pro server Superia.cz. Přes veškerou pečlivost mohou texty chyby. Za případné faktické nebo pravopisné chyby se dopředu omlouváme.Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Antoine Lavoisier např. na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Antoine Lavoisier i v jiné kategorii než je věda.