Kdo je to?
Kdo byl Jaroslav Seifert? Životopis Jaroslav Seifert, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Jaroslav Seifert

Kdo byl Jaroslav Seifert? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Jaroslav Seifert byl český básník, prozaik, překladatel, kritik a publicista, představitel umělecké avantgardy, nositel Nobelovy ceny za literaturu.
Jaroslav se narodil 23. září 1901 v Praze na Žižkově. Otec byl zámečníkem, ale prošel mnoha povoláními. Pro žižkovské prostředí byl typický sociálně demokratický směr a chlapec začal také zpočátku směřovat k socialismu a komunismu. Po obecné škole studoval žižkovské klasické gymnázium, školu však nedokončil a začal pracovat jako žurnalista. Publikoval v Rudém právu, pracoval v Komunistickém nakladatelství a knihkupectví. Také redigoval satirický časopis Sršatec. V roce 1920 se stal zakládajícím členem Devětsilu. V letech 1924 až 25 cestoval jako člen delegace do Itálie, Francie a Sovětského svazu, později také pobýval ve Švýcarsku. Roku 1928 se oženil s Marií Seifertovou a měli spolu dceru Janu a syna Jaroslava. V roce 1929 se rozešel s komunistickým smýšlením a vystoupil proti novému Gottwaldovu vedení. Byl ze strany vyloučen a od té doby až do konce života setrval v nemilosti režimu. Pak působil v Lidových novinách, Ranních novinách, Národní práci a Práci, redigoval knižnice Generace a Slunovrat v nakladatelství Družstevní práce. Roku 1949 odešel do invalidního důchodu. Roku 1956 onemocněl vážnou nemocí pohybového ústrojí, ze které se do smrti nevyléčil. V roce 1977 podepsal Chartu 77, v roce 1984 obdržel Nobelovu cenu za literaturu - jako zatím jediný český spisovatel. Zemřel na selhání srdce 10. ledna 1986 a byl pohřben v rodinné hrobce v Kralupech nad Vltavou.
Seifert se v začátcích své tvorby opírá o proletářskou poezii, což je zřejmé z jeho původu a zaměření jeho otce i z okruhu jeho přátel, ze kterých vychází (S. K. Neumann, J. Hora). Přesto byl velmi osobitým básníkem, který do svých veršů vnášel své touhy, pocity a potřeby. Z této doby můžeme jmenovat sbírky Město v slzách nebo Samá láska. Plynule přešel k poetismu, což můžeme vidět ve sbírce Na vlnách TSF, kde již zřetelně probleskuje humor, bizarnost a zájem o vše, co je exotické. Sbírka Slavík zpívá špatně je ještě svých vyzněním poetistická, ale objevuje se v ní reminiscence na válku. Intenzivní obraznost a touha pro vroucnosti se objevuje v meziválečných sbírkách Poštovní holub, Ruce Venušiny a Jablko z klína. Jaro, sbohem je výborem z jeho novinových veršů, ať už to byly verše milostné, přírodní nebo sociálně laděné. Osm dní je sbírka veršů, která se vrací k T. G. Masarykovi. Zhasněte světla zase opěvuje rodnou zem, která je však svírána kleštěmi druhé světové války. Sbírky Světlem oděná a Kamenný most vyjadřují básníkovu lásku k rodnému městu Praze. Proslulá sbírka Maminka vychází z něžného citu, který Seifert choval ke své matce. Poněkud prozaičtěji působí pozdní sbírky Koncert na ostrově, Halleyova kometa a Odlévání zvonů, kde se básník vzdal melodického verše, jasného členění básní do strof i rýmů, aby mohl lépe vyjádřit své myšlenky. Ve stáří ještě vydal memoáry Všecky krásy světa.
Jaroslav Seifert byl určitě - a nejen kvůli Nobelově ceně - jedním z nevýznamnějších českých básníků 20. století.Kdo byl Jaroslav Seifert? Životopis Jaroslav Seifert, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Jaroslav Seifert

Národnost: česká
Datum narození: 23. 9. 1901
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 10. 1. 1986

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Jaroslav Seifert s vašimi známými a kamarády na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Rozumíte pojmu Próza? Znáte termín Účetní zůstatek? Znáte definici termínu Smalt? Víte, co je to Brunch?

Klíčová slova: popis, osobnosti, lexikon, wikipedie, Jaroslav Seifert, kdo to je, Kdy zemřel Jaroslav Seifert, kdy se narodil Jaroslav Seifert?, národnost, datum narození, národnost, kde se narodil Jaroslav Seifert?, místo narození, informace, literatura, narození

Pojem Jaroslav Seifert je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte výraz Jaroslav Seifert v dalších zdrojích

Hledat frázi Jaroslav Seifert ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Jaroslav Seifert na Youtube

Najít heslo Jaroslav Seifert na Google obrázcích

Zkusit najít pojem Jaroslav Seifert ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat pojem Jaroslav Seifert ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Jaroslav Seifert například ve videích na Youtube, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v evropském vyhledávači Qwant, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledané pojmy, osobnosti, výrazy, odborné termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jaroslav Seifert

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Jaroslav Seifert? Kdy se narodil Jaroslav Seifert? Kde se narodil Jaroslav Seifert? Kdy zemřel Jaroslav Seifert? Jaroslav Seifert se nachází v sekci Literatura

Napsáno redaktory Superia.cz. Přes maximální snahu a opakovanou kontrolu mohou být některé informace nesprávné, nepřesné či neaktuální. Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Jaroslav Seifert dejme tomu např. v české Wikipedii, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jaroslav Seifert i v jiné kategorii než je literatura.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.