Karel Ančerl
Kdo byl Karel Ančerl? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, hudba
Karel Ančerl byl český dirigent, který se narodil 11. dubna 1908 v Tučapech v okrese Tábor do židovské rodiny.
Studoval na konzervatoři skladbu a dirigování. Jeho učitelem skladby byl Jaroslav Křička a dirigovat ho učil Pavel Dědeček. Na svém absolventském koncertě dne 24. června 1930 poprvé dirigoval Českou filharmonii, která zahrála Sinfoniettu pro velký orchestr.
V roce 1931 díky svému příteli z konzervatoře dirigoval v Osvobozeném divadle, kde nazkoušel písničku Ezop a brabenec. Ředitel divadla byl velmi spokojený a odměnil Ančerla vyšším platem. Partitura totiž obsahovala mnoho chyb, které do ní zanesl její autor Jaroslav Ježek, jenž od dětství trpěl šedým zákalem.
V témže roce se Karel Ančerl oženil s Valerií Vigovou, která byla jeho sestřenicí z matčiny strany.
Druhá světová válka Ančerlovo působení v divadle rychle ukončila. Musel se vrátit ke svým rodičům do Tučap. Byl jim zabaven dům, poté byli zatčeni, vězněni a museli na nucené práce do Soběslavi. Na podzim roku 1942 byli deportováni do Terezína. Zde se Ančerlově ženě narodilo dítě. V roce 1944 je čekal transport do Osvětimi. Po příjezdu Valerie zemřela a Karla přesunuli do tábora Friedland. Před koncem války z tábora utekl. Byl ale chycen a odsouzen k smrti. Naštěstí byl nakonec osvobozen a spolu se strýcem z matčiny strany a jeho synem byli jediní z rodiny, kteří přežili.
V Terezíně se seznámil se svou druhou ženou Hanou Glücklichovou.
Po válce se vrátil do Prahy. Zde strávil jednu sezónu na pozici dirigenta a dramaturga ve Velké opeře 5. května, která je nyní známá jako Státní opera. Tehdejším ředitelem byl skladatel Alois Hába. O dva roky později začal Ančerl pracovat v Symfonickém orchestru pražského rozhlasu a 20. října 1950 se stal šéfdirigentem České filharmonie. Říká se, že se za něj přimluvil ruský houslista David Oistrach, který tehdy hostoval v Praze. S Českou filharmonií dirigoval celkem 755 koncertů a koncertoval s ní po celém světě. V roce 1959 se zúčastnili turné po třech kontinentech, které trvalo tři měsíce. Během nich navštívili Nový Zéland, Austrálii, Čínu, Indii, Japonsko a Sovětský svaz.
Ve druhé polovině 60. let byl Ančerl již nemocný a trpěl cukrovkou. I přes nemoc tvrdě pracoval a na koncertě v Mannheimu zkolaboval během provedení Čajkovského 4. symfonie. Koncert však dokončil.
V roce 1968 přijal nabídku odejít do Kanady do Toronto Symphony Orchestra. Po roce se vrátil, aby dirigoval na Pražském jaru. Toto byla jeho poslední návštěva Československa. Dne 3. července 1973 zemřel v Torontu. Jeho ostatky se vrátily do České republiky až dvacet let poté. Dne 12. května 1993 byly uloženy na Vyšehradském hřbitově.
Základní údaje o osobě Karel Ančerl
Národnost: česká
Datum narození: 11. dubna 1908
Místo narození: Tučapy
Datum úmrtí: 3. července 1973
Další zdroje informací o slovu Karel Ančerl
Hledat videa s názvem Karel Ančerl na Youtube
Hledejte bez špehování slovo Karel Ančerl ve vyhledávači DuckDuckGo
Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Karel Ančerl ve Wikimedia Commons
Najít pojem Karel Ančerl ve vyhledávači Qwant
Vyhledat pojem Karel Ančerl ve fulltextu vyhledávače Info.com
Dál můžete zkusit hledat slovo Karel Ančerl například v Microsoft Bing, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Google obrázcích, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Google překladači.
Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů, osobnosti
Stručná biografie, resp. životopis osoby Karel Ančerl
Nyní již víte Kdo byl Karel Ančerl? Kdy se narodil Karel Ančerl? Kde se narodil Karel Ančerl? Kdy zemřel Karel Ančerl? Karel Ančerl je v kategorii Hudba

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Karel Ančerl dejme tomu třeba v české Wikipedii, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Karel Ančerl i v jiné kategorii než je hudba.