Kdo je to?
Kdo byl Karel Ančerl? Životopis Karel Ančerl, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Kdo byl Karel Ančerl?

Kdo byl Karel Ančerl? Životopis, informace, biografie, hudba

Karel Ančerl byl český dirigent, který se narodil 11. dubna 1908 v Tučapech v okrese Tábor do židovské rodiny.
Studoval na konzervatoři skladbu a dirigování. Jeho učitelem skladby byl Jaroslav Křička a dirigovat ho učil Pavel Dědeček. Na svém absolventském koncertě dne 24. června 1930 poprvé dirigoval Českou filharmonii, která zahrála Sinfoniettu pro velký orchestr.
V roce 1931 díky svému příteli z konzervatoře dirigoval v Osvobozeném divadle, kde nazkoušel písničku Ezop a brabenec. Ředitel divadla byl velmi spokojený a odměnil Ančerla vyšším platem. Partitura totiž obsahovala mnoho chyb, které do ní zanesl její autor Jaroslav Ježek, jenž od dětství trpěl šedým zákalem.
V témže roce se Karel Ančerl oženil s Valerií Vigovou, která byla jeho sestřenicí z matčiny strany.
Druhá světová válka Ančerlovo působení v divadle rychle ukončila. Musel se vrátit ke svým rodičům do Tučap. Byl jim zabaven dům, poté byli zatčeni, vězněni a museli na nucené práce do Soběslavi. Na podzim roku 1942 byli deportováni do Terezína. Zde se Ančerlově ženě narodilo dítě. V roce 1944 je čekal transport do Osvětimi. Po příjezdu Valerie zemřela a Karla přesunuli do tábora Friedland. Před koncem války z tábora utekl. Byl ale chycen a odsouzen k smrti. Naštěstí byl nakonec osvobozen a spolu se strýcem z matčiny strany a jeho synem byli jediní z rodiny, kteří přežili.
V Terezíně se seznámil se svou druhou ženou Hanou Glücklichovou.
Po válce se vrátil do Prahy. Zde strávil jednu sezónu na pozici dirigenta a dramaturga ve Velké opeře 5. května, která je nyní známá jako Státní opera. Tehdejším ředitelem byl skladatel Alois Hába. O dva roky později začal Ančerl pracovat v Symfonickém orchestru pražského rozhlasu a 20. října 1950 se stal šéfdirigentem České filharmonie. Říká se, že se za něj přimluvil ruský houslista David Oistrach, který tehdy hostoval v Praze. S Českou filharmonií dirigoval celkem 755 koncertů a koncertoval s ní po celém světě. V roce 1959 se zúčastnili turné po třech kontinentech, které trvalo tři měsíce. Během nich navštívili Nový Zéland, Austrálii, Čínu, Indii, Japonsko a Sovětský svaz.
Ve druhé polovině 60. let byl Ančerl již nemocný a trpěl cukrovkou. I přes nemoc tvrdě pracoval a na koncertě v Mannheimu zkolaboval během provedení Čajkovského 4. symfonie. Koncert však dokončil.
V roce 1968 přijal nabídku odejít do Kanady do Toronto Symphony Orchestra. Po roce se vrátil, aby dirigoval na Pražském jaru. Toto byla jeho poslední návštěva Československa. Dne 3. července 1973 zemřel v Torontu. Jeho ostatky se vrátily do České republiky až dvacet let poté. Dne 12. května 1993 byly uloženy na Vyšehradském hřbitově.Kdo byl Karel Ančerl? Životopis Karel Ančerl, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Hlavní informace o osobě Karel Ančerl

Národnost: česká
Datum narození: 11. dubna 1908
Místo narození: Tučapy
Datum úmrtí: 3. července 1973

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Karel Ančerl sdílet s ostatnímina vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Znáte termín Mrva? Vzpomenete si na definici slova Swag? Vzpomenete si na definici slova Kolísavý tlak? Vzpomněli byste si na význam slova FMCG?

Klíčová slova: zajímavosti, Karel Ančerl, Kdy zemřel Karel Ančerl, osobnost, datum narození, datum úmrtí, nežijící, život, kdo je Karel Ančerl?, lexikon, kde se narodil Karel Ančerl?, wiki, narození, wikipedie, popis, životopis

Pojem Karel Ančerl je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Hledejte výraz Karel Ančerl v dalších zdrojích

Vyhledat pojem Karel Ančerl ve Wikislovníku

Najít pojem Karel Ančerl ve Wikipedii

Zkusit najít pojem Karel Ančerl ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít slovo Karel Ančerl ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít výraz Karel Ančerl ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Karel Ančerl například ve fulltextu Google.cz, v Lingea slovnících, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledané pojmy, osobnosti, výrazy, odborné termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Karel Ančerl

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Karel Ančerl? Kdy se narodil Karel Ančerl? Kde se narodil Karel Ančerl? Kdy zemřel Karel Ančerl? Karel Ančerl je v kategorii Hudba

Text vytvořen pro server Superia.cz. Provozovatel neručí za aktuálnost, správnost a přesnost informací uvedených na tomto webu. Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Karel Ančerl dejme tomu např. v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Karel Ančerl i v jiné kategorii než je hudba.