Kdo je to?
Kdo byl Leonardo da Vinci? Životopis Leonardo da Vinci, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Leonardo da Vinci?

Kdo byl Leonardo da Vinci? Životopis, informace, biografie, věda

Leonardo da Vinci byl vědec, vynálezce a umělec, je považován za vzor renesanční osobnosti. Od mládí projevoval široké nadání. Po přesunu do Florencie studoval u slavného sochaře Andrey del Verrocchio a plně rozvinul umělecký talent. Po několika letech ve Florencii odešel do Milána, kde ho podporoval významný šlechtic a mecenáš Lodovico Sforza. Leonardo zde mohl tvořit a přemýšlet svobodněji a otevřeněji než v konzervativní Florencii. Vedle umění se začal intenzivně zajímat o přírodní vědy a matematiku. V tomto období vytvořil nástěnnou malbu Poslední večeře, která dnes patří mezi jeho nejznámější díla. Když mecenáš Sforza ztratil moc, vrátil se Leonardo do Florencie a namaloval obraz Mona Lisa. Následně cestoval po Itálii a konec života strávil ve Francii, kam ho pozval král František I. Francouzský.
Leonardovo dílo je velmi rozsáhlé a zahrnuje obrazy, umělecké předměty, technické nákresy, vynálezy nebo deníky. Kromě výše zmíněných obrazů patří mezi jeho slavné malby například Salvator Mundi, Dáma s hranostajem nebo Madona ve skalách. V denících je mnoho architektonických návrhů, ale realizovalo se jich pravděpodobně jen minimum. Navzdory širokým zájmům a hlubokému vědění nikdy nenapsal ucelenou knihu. Dělal si však bohaté poznámky, které zahrnují několik tisíc stran textu a dodnes nebyly plně utříděny.
Zajímavou oblastí jsou technické náčrty, vynálezy a futuristické představy. Leonardo na základě pozorování ptačího letu navrhl létající stroje. Některé využívaly plachtění, jiné se podobaly dnešním vrtulníkům. Vojenské konflikty ho přivedly k přemýšlení o zbraních a válečných strojích, přestože jinak byl pacifista a války odmítal. Na teoretické úrovni vymyslel stroj podobný moderním tankům. Dále načrtl stroje, které připomínaly dnešní ponorky, jízdní kola nebo auta. Některé Leonardovy vynálezy se použily, zejména pokud pouze vylepšovaly už existující nástroje. Většina jeho plánů ale přesahovala tehdejší možnosti a navázalo se na ně až o několik staletí později.Kdo byl Leonardo da Vinci? Životopis Leonardo da Vinci, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní údaje o osobě Leonardo da Vinci

Národnost: italská
Datum narození: 15. dubna 1452
Místo narození: Anchiano u Vinci, Itálie
Datum úmrtí: 2. května 1519

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Leonardo da Vinci s partnery, kolegy a kamarády prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si na význam slova Dvanácterník? Vzpomněli byste si co označuje výraz Sociologie? Víte co je Vrtací kladivo? Znáte termín MWh?

Klíčová slova: kde se narodil Leonardo da Vinci?, Leonardo da Vinci, narození, biografie, Kdy zemřel Leonardo da Vinci, kdo to je, kdy se narodil Leonardo da Vinci?, kdo je Leonardo da Vinci?, Leonardo da Vinci, popis, život, wiki, věda, místo narození, věda, informace

Pojem Leonardo da Vinci je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Zkusit najít termín Leonardo da Vinci na Google.cz

Najít pojem Leonardo da Vinci v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledejte bez špehování slovo Leonardo da Vinci ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Leonardo da Vinci na Youtube

Hledat výraz Leonardo da Vinci ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Leonardo da Vinci například ve Wikipedii, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, v Google obrázcích nebo v Google překladači.

Často hledané výrazy, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Životopis, kdo je Leonardo da Vinci? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Leonardo da Vinci? Kdy se narodil Leonardo da Vinci? Kde se narodil Leonardo da Vinci? Kdy zemřel Leonardo da Vinci? Leonardo da Vinci se nachází v sekci Věda

Sepsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za pravdivost poskytovaných informací.Bohužel, častá aktualizace není v našich silách. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Leonardo da Vinci dejme tomu například v české Wikipedii, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Leonardo da Vinci i v jiné kategorii než je věda.