Kdo je to?
Kdo byl Leonardo da Vinci? Životopis Leonardo da Vinci, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Leonardo da Vinci

Kdo byl Leonardo da Vinci? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, věda

Leonardo da Vinci byl vědec, vynálezce a umělec, je považován za vzor renesanční osobnosti. Od mládí projevoval široké nadání. Po přesunu do Florencie studoval u slavného sochaře Andrey del Verrocchio a plně rozvinul umělecký talent. Po několika letech ve Florencii odešel do Milána, kde ho podporoval významný šlechtic a mecenáš Lodovico Sforza. Leonardo zde mohl tvořit a přemýšlet svobodněji a otevřeněji než v konzervativní Florencii. Vedle umění se začal intenzivně zajímat o přírodní vědy a matematiku. V tomto období vytvořil nástěnnou malbu Poslední večeře, která dnes patří mezi jeho nejznámější díla. Když mecenáš Sforza ztratil moc, vrátil se Leonardo do Florencie a namaloval obraz Mona Lisa. Následně cestoval po Itálii a konec života strávil ve Francii, kam ho pozval král František I. Francouzský.
Leonardovo dílo je velmi rozsáhlé a zahrnuje obrazy, umělecké předměty, technické nákresy, vynálezy nebo deníky. Kromě výše zmíněných obrazů patří mezi jeho slavné malby například Salvator Mundi, Dáma s hranostajem nebo Madona ve skalách. V denících je mnoho architektonických návrhů, ale realizovalo se jich pravděpodobně jen minimum. Navzdory širokým zájmům a hlubokému vědění nikdy nenapsal ucelenou knihu. Dělal si však bohaté poznámky, které zahrnují několik tisíc stran textu a dodnes nebyly plně utříděny.
Zajímavou oblastí jsou technické náčrty, vynálezy a futuristické představy. Leonardo na základě pozorování ptačího letu navrhl létající stroje. Některé využívaly plachtění, jiné se podobaly dnešním vrtulníkům. Vojenské konflikty ho přivedly k přemýšlení o zbraních a válečných strojích, přestože jinak byl pacifista a války odmítal. Na teoretické úrovni vymyslel stroj podobný moderním tankům. Dále načrtl stroje, které připomínaly dnešní ponorky, jízdní kola nebo auta. Některé Leonardovy vynálezy se použily, zejména pokud pouze vylepšovaly už existující nástroje. Většina jeho plánů ale přesahovala tehdejší možnosti a navázalo se na ně až o několik staletí později.Kdo byl Leonardo da Vinci? Životopis Leonardo da Vinci, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní data o osobě Leonardo da Vinci

Národnost: italská
Datum narození: 15. dubna 1452
Místo narození: Anchiano u Vinci, Itálie
Datum úmrtí: 2. května 1519

Tento text (Leonardo da Vinci) můžete samozřejmě sdílet s vašimi sledujícími na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si na význam slova Ceteris paribus? Víte co je Ekosystém? Víte co je Metafora? Vzpomněli byste si co označuje výraz Kondolence?

Klíčová slova: kde se narodil Leonardo da Vinci?, datum úmrtí, místo narození, popis, život, zajímavosti, životopis, wikipedie, národnost, biografie, narození, Kdy zemřel Leonardo da Vinci, Leonardo da Vinci, kdo to je, věda, kdo je Leonardo da Vinci?

Pojem Leonardo da Vinci je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Hledejte bez špehování slovo Leonardo da Vinci ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Leonardo da Vinci na Youtube

Hledat termín Leonardo da Vinci ve vyhledávači Yahoo

Hledat heslo Leonardo da Vinci ve Wikipedii

Zkusit najít výraz Leonardo da Vinci na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Leonardo da Vinci například ve ruském vyhledávači Yandex, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v evropském vyhledávači Qwant, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr z osobností, slov odborných termínů, pojmů a hesel

Stručná biografie, resp. životopis osoby Leonardo da Vinci

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku Kdo byl Leonardo da Vinci? Kdy se narodil Leonardo da Vinci? Kde se narodil Leonardo da Vinci? Kdy zemřel Leonardo da Vinci? Leonardo da Vinci patří do kategorie Věda

Kategorie věda, vědec injekce, leonardo da Vinci, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Za uvedené informace neručíme. Přes veškerou pečlivost se mohou v textech objevit chybné údaje nebo pravopisné chyby. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Leonardo da Vinci dejme tomu např. v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Leonardo da Vinci i v jiné kategorii než je věda.