Kdo je to?
Kdo byl Augustin Louis Cauchy? Životopis Augustin Louis Cauchy, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Augustin Louis Cauchy?

Kdo byl Augustin Louis Cauchy? Životopis, informace, biografie, věda

Augustin Louis Cauchy byl francouzský matematik, vědec a inženýr. Cauchy se narodil v Paříži během francouzské revoluce do katolické rodiny a měl další dva mladší bratry. Jeho otec byl v době revoluce pravou rukou generála pařížské policie. Po revoluci otec odjel s rodinou z Paříže na venkovské sídlo do Arcueil. Poté, co se situace uklidnila, se rodina vrátila zpět do Paříže.
Od malička měl Augustin matematické nadání. Nejprve však od roku 1802 studoval latinu na École Centrale du Panthéon. Po dvou letech začal studovat matematiku, aby se dostal na École polytechnique. Na školu se dostal a brzy se stal nejlepším žákem třídy. Později se rozhodl pro inženýrství zaměřené na stavbu mostů a cest.
Roku 1810 úspěšně dokončil studia a získal titul aspirant-ingénieur (inženýr). Ve stejném roce získal práci na stavbě přístavu Port Napoléon ve městě Cherbourg. Postupně ho však práce inženýra přestávala bavit, až se začal naplno věnovat matematice. V té době také zevšeobecnil Eulerovu větu o mnohostěnech, čímž si získal významné pařížské akademiky.
V roce 1812 se mu zhoršil zdravotní stav a musel přestat s prací v Cherbourgu. Během odpočinku se věnoval matematickému výzkumu (teorie grup) a vytvořil tři axiomy, díky kterým se dal přesně určit determinant. Zabýval se také matematickou analýzou a komplexní analýzou. Během svého života vydal skoro 800 matematických spisů.
V roce 1814 Cauchy přijal místo inženýra při stavbě kanálu Ourcq. Následně si vzal za ženu Aloise de Bure, se kterou měl dvě dcery (Marie Francoise a Marie Mathilde). O rok později začal pracovat jako asistující profesor na École Polytechnique a po pár měsících se stal profesorem. V dalším roce se stal členem francouzské Akademie věd (1816).
V roce 1830 se na francouzský trůn dostal Ludvík Filip a hned na to Cauchy opustil jak svou rodinu, tak svou zem. Na rok se usadil ve švýcarském Freiburgu. Rok poté získal místo na katedře teoretické fyziky v italském Turíně. Roku 1833 se odstěhoval do Prahy, kde dalších 5 let vyučoval matematiku a přírodní vědy Henriho, vévodu z Bordeaux (vnuk bývalého fr. krále Karla X). Po smrti své matky se vrátil do Paříže (1839). Po návratu do vlasti zažíval nejplodnější období, kdy v letech 1839-1848 vydal kolem 300 vědeckých článků (průměrně vydával jeden článek za týden), především v žurnálu Comptes Rendus. Roku 1849 odmítl dát králi slib věrnosti. Přesto získal profesuru na polytechnické univerzitě v Paříži.
Patří k 72 významných osobnostem, které jsou zapsány na Eiffelově věži.
Augustin Louis Cauchy zemřel v roce 1857 ve věku 67 let.Kdo byl Augustin Louis Cauchy? Životopis Augustin Louis Cauchy, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní informace o osobě Augustin Louis Cauchy

Národnost: francouzská
Datum narození: 21. 8. 1789
Místo narození: Paříž, Francie
Datum úmrtí: 23. 5. 1857

Popis osobnosti Augustin Louis Cauchy můžete sdílet s dalšími osobami na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co označuje výraz FPS? Pamatujete si definici pojmu Citové vydírání? Znáte pojem Melancholik? Vzpomněli byste si co znamená slovo Hospitalizace?

Klíčová slova: wiki, popis, život, wikipedie, vysvětlení, věda, kde se narodil Augustin Louis Cauchy?, datum narození, informace, věda, místo narození, národnost, osobnost, nežijící, Augustin Louis Cauchy, národnost

Pojem Augustin Louis Cauchy je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Hledat frázi Augustin Louis Cauchy ve Wikislovníku

Zkusit najít Augustin Louis Cauchy ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Augustin Louis Cauchy ve Wikimedia Commons

Vyhledat slovo Augustin Louis Cauchy ve fulltextu Seznam.cz

Hledat heslo Augustin Louis Cauchy ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Augustin Louis Cauchy například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google obrázcích nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Augustin Louis Cauchy

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Augustin Louis Cauchy? Kdy se narodil Augustin Louis Cauchy? Kde se narodil Augustin Louis Cauchy? Kdy zemřel Augustin Louis Cauchy? Augustin Louis Cauchy se nachází v sekci Věda

Napsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za správnost a aktuálnost uvedených informací. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Augustin Louis Cauchy řekněme například ve Wikipedii, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Augustin Louis Cauchy i v jiné kategorii než je věda.