Kdo je to?
Kdo byl Augustin Louis Cauchy? Životopis Augustin Louis Cauchy, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Augustin Louis Cauchy

Kdo byl Augustin Louis Cauchy? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, věda

Augustin Louis Cauchy byl francouzský matematik, vědec a inženýr. Cauchy se narodil v Paříži během francouzské revoluce do katolické rodiny a měl další dva mladší bratry. Jeho otec byl v době revoluce pravou rukou generála pařížské policie. Po revoluci otec odjel s rodinou z Paříže na venkovské sídlo do Arcueil. Poté, co se situace uklidnila, se rodina vrátila zpět do Paříže.
Od malička měl Augustin matematické nadání. Nejprve však od roku 1802 studoval latinu na École Centrale du Panthéon. Po dvou letech začal studovat matematiku, aby se dostal na École polytechnique. Na školu se dostal a brzy se stal nejlepším žákem třídy. Později se rozhodl pro inženýrství zaměřené na stavbu mostů a cest.
Roku 1810 úspěšně dokončil studia a získal titul aspirant-ingénieur (inženýr). Ve stejném roce získal práci na stavbě přístavu Port Napoléon ve městě Cherbourg. Postupně ho však práce inženýra přestávala bavit, až se začal naplno věnovat matematice. V té době také zevšeobecnil Eulerovu větu o mnohostěnech, čímž si získal významné pařížské akademiky.
V roce 1812 se mu zhoršil zdravotní stav a musel přestat s prací v Cherbourgu. Během odpočinku se věnoval matematickému výzkumu (teorie grup) a vytvořil tři axiomy, díky kterým se dal přesně určit determinant. Zabýval se také matematickou analýzou a komplexní analýzou. Během svého života vydal skoro 800 matematických spisů.
V roce 1814 Cauchy přijal místo inženýra při stavbě kanálu Ourcq. Následně si vzal za ženu Aloise de Bure, se kterou měl dvě dcery (Marie Francoise a Marie Mathilde). O rok později začal pracovat jako asistující profesor na École Polytechnique a po pár měsících se stal profesorem. V dalším roce se stal členem francouzské Akademie věd (1816).
V roce 1830 se na francouzský trůn dostal Ludvík Filip a hned na to Cauchy opustil jak svou rodinu, tak svou zem. Na rok se usadil ve švýcarském Freiburgu. Rok poté získal místo na katedře teoretické fyziky v italském Turíně. Roku 1833 se odstěhoval do Prahy, kde dalších 5 let vyučoval matematiku a přírodní vědy Henriho, vévodu z Bordeaux (vnuk bývalého fr. krále Karla X). Po smrti své matky se vrátil do Paříže (1839). Po návratu do vlasti zažíval nejplodnější období, kdy v letech 1839-1848 vydal kolem 300 vědeckých článků (průměrně vydával jeden článek za týden), především v žurnálu Comptes Rendus. Roku 1849 odmítl dát králi slib věrnosti. Přesto získal profesuru na polytechnické univerzitě v Paříži.
Patří k 72 významných osobnostem, které jsou zapsány na Eiffelově věži.
Augustin Louis Cauchy zemřel v roce 1857 ve věku 67 let.Kdo byl Augustin Louis Cauchy? Životopis Augustin Louis Cauchy, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní informace o osobě Augustin Louis Cauchy

Národnost: francouzská
Datum narození: 21. 8. 1789
Místo narození: Paříž, Francie
Datum úmrtí: 23. 5. 1857

Líbí se stručný životopis s osobou Augustin Louis Cauchy? Pak se podělte s dalšími lidmi na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si co označuje výraz Odborná literatura? Vzpomněli byste si na význam slova Ascites? Znáte pojem Polyartróza? Znáte definici termínu Prodloužení?

Klíčová slova: datum úmrtí, popis, osobnosti, Augustin Louis Cauchy, vysvětlení, kdy se narodil Augustin Louis Cauchy?, kdo je Augustin Louis Cauchy?, Kdy zemřel Augustin Louis Cauchy, biografie, wikipedie, lexikon, věda, osobnost, životopis, informace, wiki

Pojem Augustin Louis Cauchy je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Linky na další online zdroje

Hledat termín Augustin Louis Cauchy na Google.cz

Hledat heslo Augustin Louis Cauchy ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat výraz Augustin Louis Cauchy ve Wikipedii

Vyhledat pojem Augustin Louis Cauchy ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít Augustin Louis Cauchy ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Augustin Louis Cauchy například v evropském vyhledávači Qwant, v projektu slovnik.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve videích na Youtube nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledané pojmy, osobnosti, výrazy, odborné termíny a slova

Biografie, životopis, kdo je to Augustin Louis Cauchy?

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku Kdo byl Augustin Louis Cauchy? Kdy se narodil Augustin Louis Cauchy? Kde se narodil Augustin Louis Cauchy? Kdy zemřel Augustin Louis Cauchy? Augustin Louis Cauchy se nachází v sekci Věda

Kategorie věda, bublina, augustin Louis Cauchy, ilustrační obrázek

Text napsán pro Superia.cz. Při tvorbě obsahu (textů a obrázků) bylo postupováno s maximální péčí, ale přesto nelze zcela vyloučit možnost výskytu chyb. Některé informace již mohou být zastaralé nebo neaktuální. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Augustin Louis Cauchy dejme tomu například v projektu Wikipedia, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Augustin Louis Cauchy i v jiné kategorii než je věda.