Kdo je to?
Kdo byl Sergej Koroljov? Životopis Sergej Koroljov, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Sergej Koroljov

Kdo byl Sergej Koroljov? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, věda

Sergej Pavlovič Koroljov byl sovětský raketový inženýr, výrobce rakety R-7 a Sputnik 1. Koroljov se narodil ve městě Žytomyr (dnešní Ukrajina), kde žil do svých devíti let. Po smrti otce se následně s matkou a jejím novým partnerem přestěhovali do přístavního města Oděsa. V Oděse v mládí pomáhal na místní letecké základně pilotům hydroplánů, kteří jej za odměnu nechávali letět s nimi. V té době se zamiloval do kluzáků a teprve v 17 letech dokonce sám jeden sestavil. Poté, co se vyučil pokrývačem, začal studovat letectví na Polytechnickém institutu v Kyjevě (1924). Po chvíli přestoupil na Baumanovu vysokou školu technickou v Moskvě na Fakultu mechaniky. Současně začal také pracovat v leteckém průmyslu. V roce 1931 se po úspěšných studiích stal leteckým inženýrem. Koroljov spoluzaložil v letech 1931-1933 moskevskou skupinu GIRD, která zkoumala reaktivní pohyb. Od roku 1933 byla skupina GIRD sloučena se skupinou GDL z Leningradu (dnešní Petrohrad), která zkoumala dynamiku plynů. Po spojení vznikl Reaktivní výzkumný ústav, kde Koroljov zastával funkci vedoucího pracovníka. Měl výborné organizační schopnosti a schopnost strategicky plánovat projekty.
Roku 1938 byl zajat po tzv. Stalinských čistkách za údajné spiknutí a dostal 10 let nucených prací v gulagu. Za jeho uvěznění mohli nacisté, kteří zaslali sérii podvrhů Sovětskému svazu, aby oslabili jeho vedení. Následující rok Koroljov putoval na Sibiř, kde poté doloval zlato. Po půl roce byl přemístěn do konstrukční kanceláře pro vězně, známé jako „šaraška“. Oproti Sibiři zde nestrádal, měl jídlo a vše, co potřeboval. Podílel se zde na stavbě dvoumotorových bombardérů Tu-2. V roce 1942 se dozvěděl, že v kazaňské šarašce vyvíjí raketové motory pro letoun Pe-2. Zažádal o přeložení a následně tam byl skutečně přeložen. Roku 1944 byl za zásluhy podmínečně propuštěn, nicméně pokračoval s prací v Kazani ještě další rok po svém propuštění.
Od roku 1947 působil jako hlavní konstruktér dálkových raket. Stál u zrodu první mezikontinentální střely s označením R-7. Během vesmírných závodů mezi SSSR a USA zastával v letech 1950-1960 funkci vedoucího konstruktéra sovětského raketového výzkumu. Po celou dobu výzkumů lidé Koroljova znali pouze pod pseudonymem „Hlavní konstruktér“. Pod jeho vedením proběhly úspěšné vesmírné programy Sputnik, Vostok, Voschod nebo vyslání Lajky a Jurije Gagarina do vesmíru.
Sergej Koroljov byl ženatý v letech 1931-1948 s Xenijí Vincentiniovou, která se Sergeje zřekla v době, kdy byl neprávem obviněn. Po rozvodu roku 1948 se podruhé oženil s Ninou Kotěnkovou. Z prvního manželství měl dceru Natalju.
Sergej Koroljov zemřel v roce 1966 ve věku 59 let na infarkt během chirurgického zákroku.Kdo byl Sergej Koroljov? Životopis Sergej Koroljov, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní informace o osobě Sergej Koroljov

Národnost: ruská
Datum narození: 30. 12. 1906
Místo narození: Žytomyr, Ruské císařství
Datum úmrtí: 14. 1. 1966

Popis osobnosti Sergej Koroljov můžete sdílet s dalšími lidmi na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Víte co je Bezúplatný příjem? Pamatujete si definici pojmu Marokánka? Rozumíte pojmu Haše? Vzpomněli byste si co znamená slovo Citové vydírání?

Klíčová slova: životopis, život, nežijící, kdo je Sergej Koroljov?, Kdy zemřel Sergej Koroljov, věda, osobnost, datum úmrtí, Sergej Koroljov, národnost, wikipedie, datum narození, popis, vysvětlení, věda, biografie

Pojem Sergej Koroljov je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Zkusit najít frázi Sergej Koroljov ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Sergej Koroljov ve Wikimedia Commons

Vyhledat heslo Sergej Koroljov ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít výraz Sergej Koroljov ve vyhledávači Yandex

Hledejte bez špehování slovo Sergej Koroljov ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Sergej Koroljov například v evropském vyhledávači Qwant, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve videích na Youtube, ve Wikipedii nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Biografie, životopis, kdo je to Sergej Koroljov?

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku Kdo byl Sergej Koroljov? Kdy se narodil Sergej Koroljov? Kde se narodil Sergej Koroljov? Kdy zemřel Sergej Koroljov? Sergej Koroljov se nachází v sekci Věda

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Omlouváme se za možné chyby v textech. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Sergej Koroljov například ve Wikipedii, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Sergej Koroljov i v jiné kategorii než je věda.