Kdo je to?
Kdo byl Henry Miller? Životopis Henry Miller, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Henry Miller

Kdo byl Henry Miller? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Henry Miller byl americký spisovatel, romanopisec, povídkář, esejista a malíř období surrealismu.
Henry se narodil v New Yorku a praktický celé své dětství prožil v Brooklynu, kde absolvoval základní i střední školu. Pokus o studium na vysoké mu nevyšel, krátce studoval City College of New York, ale pak se raději věnoval vydělávání peněz. Zaměstnání vystřídal hned několik, nakonec zakotvil ve Western Union, a při této práci se mu podařilo začít věnovat se také literární tvorbě. Rovněž se zde seznámil s June Edith Smith Mansfieldovou, kterou si později vzal za manželku a cestoval s ní po Evropě - žili společně ve Francii. Zde se Miller se živil, jak se dalo, někdy musel i žebrat, než si sehnal stálé zaměstnání; poté žil ještě asi dva roky v Řecku. V roce 1940 se vrátil do USA a trvale bydlel v Kalifornii. To už byl s první ženou rozvedený, měl však přítelkyni Anaïs Nin, která byla také spisovatelkou. Podruhé se však oženil až roku 1967 a vzal si japonskou herečku Hoki Tokuda. Po druhé světové válce musel kvůli svému dílu absolvovat nespočet soudů, kde se soudil o to, že jeho knihy nejsou „oplzlé“. Nakonec soudy vyhrál, když mu Nejvyšší soud USA dal za pravdu. Henry Miller se počítá k surrealistům, ovlivnil básníky beat generation i hnutí hippies, ale kromě toho i své přítelkyně. Zemřel v 88 letech v Los Angeles.
V dílech Henryho Millera najdeme jednak odmítání amerického způsobu života, jednak vyzdvihování smyslových požitků, volný přístup k sexu (sám navštěvoval nevěstinec například za svého pobytu v Paříži). Proto také mnoho jeho děl bylo v Americe zakázaných nejméně do 50. let. Z titulů můžeme jmenovat: Clipped Wings (první sbírka), Obratník Raka (vyšel i česky), Černé jaro, Obratník Kozoroha, trilogie Růžové ukřižování, Tiché dny v Clichy, Hamlet, Kokos z Maroussi, Kniha přátel, Pod střechami Paříže aj.Kdo byl Henry Miller? Životopis Henry Miller, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Henry Miller

Národnost: americká
Datum narození: 26. 12. 1891
Místo narození: New York
Datum úmrtí: 7. 6. 1980

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Henry Miller? s rodinou a kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si na význam slova Libre Office? Znáte definici termínu Sukralóza? Víte co je Fluktuace? Pamatujete si definici pojmu Strach?

Klíčová slova: kdo to je, zajímavosti, Henry Miller, datum narození, wiki, narození, místo narození, literatura, literatura, Henry Miller, kdy se narodil Henry Miller?, národnost, datum úmrtí, národnost, kdo je Henry Miller?, kde se narodil Henry Miller?

Pojem Henry Miller je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Pro další informace o termínu Henry Miller zkuste tyto odkazy

Hledat slovo Henry Miller ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledejte bez špehování slovo Henry Miller ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat výraz Henry Miller ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít pojem Henry Miller ve Wikislovníku

Najít výraz Henry Miller na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Henry Miller například ve Wikipedii, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v metavyhledávači Info.com, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Google překladači.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Stručná biografie, resp. životopis osoby Henry Miller

Nyní již víte Kdo byl Henry Miller? Kdy se narodil Henry Miller? Kde se narodil Henry Miller? Kdy zemřel Henry Miller? Henry Miller je v kategorii Literatura

Text vytvořen pro server Superia.cz. Přes veškerou pečlivost mohou texty chyby. Za případné faktické nebo pravopisné chyby se dopředu omlouváme. Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Henry Miller např. v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Henry Miller i v jiné kategorii než je literatura.