Kdo je to?
Kdo byl Theodore Dreiser? Životopis Theodore Dreiser, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Theodore Dreiser?

Kdo byl Theodore Dreiser? Životopis, informace, biografie, literatura

Americký spisovatel a novinář přírodovědecké školy Theodore Herman Albert Dreiser se narodil do velmi početné rodiny. Na svět se podíval coby dvanácté dítě ze třinácti potomků Johna Paula Dreisera a Sarah Marie Schanab. John byl německý přistěhovalec z provincie Rýn v Prusku a Sarah byla vyvrhelem z vlastní rodiny, pocházející z farmářské komunity. Rodina ji zavrhla hned potom, kdy díky Johnovi konvertovala k římskému katolicismu. Ačkoliv měli celkem třináct dětí, dospělosti se dožilo pouze deset z nich. Všichni byli vychováni jako katolíci. Dreiserovo dětství bylo poznamenáno chudobou a krutostí otce.
Přesto mu bylo poskytnuto kvalitní vzdělání. Ve Varšavě v Indianě vystudoval střední školu a hned po ní nastoupil v roce 1889 na Indiana Univerzity. Bohužel žádný titul nezískal. Jako reportér a dramatický kritik začal pracovat v roce 1892 pro noviny. Od roku 1895 už psal články do časopisů. Ještě v témže roce dostal místo redaktora časopisu obchodních partnerů svého bratra. Tam publikoval svoji první povídku Zapomenutý příběh. Díky němu konečně dosáhl finanční nezávislosti.
Mezitím se stihl oženit se svojí první ženou Sarou. Dreiser začal pilně pracovat na svém prvním románu Sestra Carrie, který vyšel v roce 1900. Hned poté prodal dům, ve kterém žili a z vytěžených peněz financoval stěhování do New Yorku. Na svět přišly jeho další romány, zaměřené na různá životní témata, jako například lynčování. Nápad s touto tématikou dostal, když byl on sám v roce 1893 svědkem tohoto hnusného počinu. Následovaly další romány, až přišel první, pořádný komerční úspěch v podobě „Americké tragédie,“ vydané v roce 1925.
Nepsal ale jenom romány, věnoval se také povídkám. V roce 1918 vydal svoji první sbírku, skládající se z 11 povídek. Věnoval se také poezii. Ještě za svého života v roce 1930 byl nominován na Nobelovu cenu za literaturu. Tuhle šanci ale neproměnil.
O Dreiserovi bylo známo jeho zalíbení v ženách, které často střídal, i když byl pořád ženatý. S ní se rozešel roku 1909, ale nikdy se s ní nerozvedl. V roce 1919 si začal románek se svojí sestřenicí Helen Patges Richardsonovou. Ta jediná zůstala po několik desetiletí jeho stálou ženou, a to i přes to, že přivírala oči nad jeho milostnými románky, kterých měl nespočet. Když v roce 1942 zemřela jeho první žena, požádal Helen o ruku a 13. června 1944 si řekli své ano.Kdo byl Theodore Dreiser? Životopis Theodore Dreiser, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Theodore Dreiser

Národnost: americká
Datum narození: 27. srpna 1871
Datum úmrtí: 28. prosince 1945

Zaujala vás biografie osobnosti Theodore Dreiser? Potom se podělte s blízkými na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si co znamená slovo Žinčica? Znáte termín Clearing? Víte, co je to Flexibilní hypotéka? Víte, co je to Konspirační teorie?

Klíčová slova: lexikon, kdy se narodil Theodore Dreiser?, wikipedie, osobnost, literatura, život, kdo je Theodore Dreiser?, zajímavosti, literatura, životopis, osobnosti, datum narození, vysvětlení, biografie, Theodore Dreiser, národnost

Pojem Theodore Dreiser je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte výraz Theodore Dreiser v dalších zdrojích

Hledejte bez špehování slovo Theodore Dreiser ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Theodore Dreiser na Youtube

Hledat heslo Theodore Dreiser ve vyhledávači Qwant

Najít heslo Theodore Dreiser ve vyhledávači Yandex

Hledat výraz Theodore Dreiser v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Theodore Dreiser například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Google překladači, ve fulltextu Yahoo.com, ve Wikipedii nebo v Lingea slovnících.

Často hledané výrazy, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Theodore Dreiser

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Theodore Dreiser? Kdy se narodil Theodore Dreiser? Kdy zemřel Theodore Dreiser? Theodore Dreiser se nachází v kategorii Literatura

Text vytvořen pro server Superia.cz. Neručíme za pravdivost, aktuálnost a přesnost informací uvedených na těchto internetových stránkách. Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Theodore Dreiser dejme tomu třeba v internetové Wikipedii, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Theodore Dreiser i v jiné kategorii než je literatura.