Kdo je to?
Kdo byl Isaak Babel? Životopis Isaak Babel, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Isaak Babel

Kdo byl Isaak Babel? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Isaak Babel byl ruský spisovatel, prozaik, dramatik a scénárista.
Isaak Babel se narodil 1. července 1894 v Oděse do židovské rodiny. Studoval obchodní školu v rodném městě, potom pokračoval na Kyjevském finančně komerčním institutu. Již roku 1916 debutoval dvěma povídkami v Gorkého časopise Letopis. Potom vystřídal několik zaměstnání, byl vojákem za první světové války, také válečným zpravodajem a reportérem. Pobýval v Paříži, překládal z francouzské a židovské literatury. Profesionálním spisovatelem se stal v roce 1924. Tehdy se usadil v Moskvě, oženil se, ale jeho žena emigrovala roku 1925 do Paříže. Babel mohl psát asi tak do roku 1937, od té doby byl vystaven represím, roku 1939 byl zatčen a jeho rukopisy byly zkonfiskovány. Roku 1941 zemřel nejspíše ve stalinském koncentračním táboře (oficiálně to však nebylo oznámeno). Roku 1954 byl posmrtně rehabilitován.
Babelova tvorba byla velmi rozmanitá. Nejproslulejší jsou asi dva cykly povídek - Rudá jízda a Oděské povídky, oba psány ve 20. letech. Sbírka Rudá jízda čerpá z jeho zážitků ze sovětsko-polské války v roce 1920, aniž by popisoval válku jako takovou, spíše zachycuje bolest a utrpení lidí v zázemí. Staví své hrdiny do nečekaných situací a ty vyjadřuje směsicí tragiky a černého humoru. Oděské povídky jsou naproti tomu vzpomínkami na život v židovské komunitě, kde se objevuje chudina, trhovci, řemeslníci a další postavičky. Zároveň jsou zde zachyceny příběhy z jeho dětství. Babel je také autorem divadelních her Západ (česky překládáno jako Západ slunce), která čerpá ze židovského podsvětí. Další divadelní hra Maria si bere námět z Říjnové revoluce a odráží příběhy aristokracie, která je revolučními událostmi vytržena ze svého poklidného života.
Babelova literární tvorba se vyznačuje prozaickou miniaturou, byl totiž mistrem hutnosti a lakoničnosti, kterou na něm oceňoval například spisovatel Ernest Hemingway. Pro Babelovy novely a povídky je také typická syrovost veškerého materiálu, čerpal ze svých životních zkušeností, které de facto nijak neretušoval a neupravoval. To všechno přináší nevšední postřehy o životě lidí - z vysoké i nízké společnosti - za války, revoluce, občanské války, ze židovského prostředí apod. Přes všechnu tu syrovost je Babelovo dílo zároveň prodchnuto humanistickým apelem toužícím po zlidštění člověka i celé společnosti.Kdo byl Isaak Babel? Životopis Isaak Babel, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Isaak Babel

Národnost: ruská
Datum narození: 1. 7. 1894 (v našem kalendáři 13. 7.)
Místo narození: Oděsa
Datum úmrtí: 17. 3. 1941

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Isaak Babel? s kolegy na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Rozumíte pojmu Bauch? Rozumíte pojmu Džem? Znáte definici termínu Kognitivní? Znáte pojem Dceřiná společnost?

Klíčová slova: wiki, Kdy zemřel Isaak Babel, kdo je Isaak Babel?, kde se narodil Isaak Babel?, Isaak Babel, národnost, místo narození, datum narození, wikipedie, popis, osobnosti, vysvětlení, osobnost, kdo to je, literatura, datum úmrtí

Pojem Isaak Babel je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu Isaak Babel

Najít pojem Isaak Babel ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít Isaak Babel v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Isaak Babel ve Wikimedia Commons

Vyhledat slovo Isaak Babel ve Wikislovníku

Hledejte bez špehování slovo Isaak Babel ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Isaak Babel například v Google obrázcích, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve fulltextu Google.cz, v Microsoft Bing nebo v Lingea slovnících.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Biografie, životopis, kdo je to Isaak Babel?

Nyní již víte Kdo byl Isaak Babel? Kdy se narodil Isaak Babel? Kde se narodil Isaak Babel? Kdy zemřel Isaak Babel? Isaak Babel patří do sekce Literatura

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Naše stránky mají pouze informativní charakter, neručíme za tiskové chyby. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Můžete se pokusit také najít informace osobnost, osobu, člověka Isaak Babel řekněme třeba ve známé Wikipedii, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Isaak Babel i v jiné kategorii než je literatura.