Kdo je to?
Kdo byl František Josef I? Životopis František Josef I, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Kdo byl František Josef I?

Kdo byl František Josef I? Životopis, informace, biografie, panovníci

František Josef I. byl rakouským císařem, českým, uherským, benátským, lombardským či chorvatským králem a jedním z nejdéle vládnoucích panovníků všech dob. Byl synem arcivévody Františka Karla a princezny Žofie. Nebyl sice přímý následník trůnu, ale jeho strýc a císař Ferdinand I. Dobrotivý byl neplodný a předpokládalo se, že František po něm usedne na trůn. Z těchto důvodů byl kvalitně vzděláván a veden k budoucí císařské úloze. Velký vliv na formování jeho osobnosti i politických názorů měla matka Žofie, která kladla důraz na zbožnost a stabilitu říše. V neklidném revolučním roce 1848 císař Ferdinand I. neustál tlak rostoucích hrozeb a dobrovolně abdikoval. František se tak stal císařem v pouhých osmnácti letech, ale díky výchově od knížete Metternicha měl dobré znalosti politiky i diplomacie.
Pokusy o revoluci Františka zasáhly a udaly ráz jeho přístupu k vládě. Stál na straně konzervativních složek říše a jakékoli další revoluční snahy chtěl zničit hned v zárodku. V roce 1849 se mu za cenu velkých obětí podařilo potlačit revoluci v Uhrách a při následném pokusu o atentát byl lehce zraněn. Další roky se vyznačovaly absolutistickou vládou a snahou o větší centralizaci monarchie, takže zatímco jinde v Evropě probíhaly demokratizační procesy, v rakouské říši se upevňoval dohled nad společností. Kvůli dobové atmosféře měl velké problémy i satirický novinář Karel Havlíček Borovský, který byl dokonce na několik let uvězněn. Liberalismus se připouštěl jen v hospodářství, takže se rušila cla a rozvíjel se průmysl.
V 60. letech 19. století se jeho radikální postoje zmírnily a začal podporovat konstituční monarchii, ve které je panovník vázán ústavou. Od roku 1867 byla v platnosti Prosincová ústava, která však většinu císařských pravomocí zachovala. Dále se kvůli uklidnění maďarského nacionalismu Rakouské císařství přejmenovalo na Rakousko-Uhersko. Díky nově získané schopnosti kompromisu se situace v monarchii uklidnila a František získal značnou popularitu. Postupem času byl otevřenější reformám a rozšiřoval dokonce i volební právo. Vnitřní problémy se dočasně podařilo vyřešit, jinak se ale situace pro monarchii nevyvíjela dobře. Po prohrané bitvě u Hradce Králové v roce 1866 došlo ke ztrátě vlivu v Prusku a František se zaměřil primárně na Balkán, což vedlo k napětí s Ruskem a k destabilizaci regionu.
Císař František Josef I. se díky dlouhé vládě změnil z nenáviděného panovníka s diktátorskými sklony v respektovaného vladaře, který se reformním úsilím snažil udržet pohromadě mnohonárodnostní monarchii. Po celý život však zůstal spíše konzervativním politikem a velké změny včetně federalizace říše odmítal. Stejně tak odmítal technologický pokrok a navzdory dobovému nadšení z nových vynálezů zcela odmítal telefony nebo automobily. Zatímco jej někteří historikové vidí jako symbol stability, objevují se rovněž názory, že následný rozpad monarchie způsobily právě nedostatečné reformy.Kdo byl František Josef I? Životopis František Josef I, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Základní informace o osobě František Josef I

Národnost: rakouská
Datum narození: 18. srpna 1830
Místo narození: Vídeň
Datum úmrtí: 21. listopadu 1916

Líbí se stručný životopis s osobou František Josef I? Pak se podělte s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Znáte definici termínu Suflé? Vzpomněli byste si co znamená slovo Kontextová reklama? Vzpomněli byste si co označuje výraz Dřík? Víte co je Windows update?

Klíčová slova: vysvětlení, životopis, panovníci, kdo to je, wiki, informace, lexikon, panovníci, narození, kdo je František Josef I?, Kdy zemřel František Josef I, zajímavosti, národnost, datum úmrtí, popis, osobnost

Pojem František Josef I je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Pro další informace o termínu František Josef I zkuste tyto odkazy

Hledat termín František Josef I ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem František Josef I ve Wikimedia Commons

Vyhledat výraz František Josef I ve vyhledávači Qwant

Hledat pojem František Josef I ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat výraz František Josef I ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo František Josef I například ve videích na Youtube, v Google překladači, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr pojmů, slov, hesel, termínů, výrazů, osobností

Stručná biografie, resp. životopis osoby František Josef I

Právě nyní již víte Kdo byl František Josef I? Kdy se narodil František Josef I? Kde se narodil František Josef I? Kdy zemřel František Josef I? František Josef I patří do kategorie Panovníci

Text vytvořen pro server Superia.cz. Přes veškerou pečlivost mohou texty chyby. Za případné faktické nebo pravopisné chyby se dopředu omlouváme.Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka František Josef I např. v projektu Wikipedia, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost František Josef I i v jiné kategorii než je panovníci.

Víte, že rychlost vašeho hardware můžete změnit pomocí benchmarku?