Kdo je to?
Kdo byl František Josef I? Životopis František Josef I, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

František Josef I

Kdo byl František Josef I? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, panovníci

František Josef I. byl rakouským císařem, českým, uherským, benátským, lombardským či chorvatským králem a jedním z nejdéle vládnoucích panovníků všech dob. Byl synem arcivévody Františka Karla a princezny Žofie. Nebyl sice přímý následník trůnu, ale jeho strýc a císař Ferdinand I. Dobrotivý byl neplodný a předpokládalo se, že František po něm usedne na trůn. Z těchto důvodů byl kvalitně vzděláván a veden k budoucí císařské úloze. Velký vliv na formování jeho osobnosti i politických názorů měla matka Žofie, která kladla důraz na zbožnost a stabilitu říše. V neklidném revolučním roce 1848 císař Ferdinand I. neustál tlak rostoucích hrozeb a dobrovolně abdikoval. František se tak stal císařem v pouhých osmnácti letech, ale díky výchově od knížete Metternicha měl dobré znalosti politiky i diplomacie.
Pokusy o revoluci Františka zasáhly a udaly ráz jeho přístupu k vládě. Stál na straně konzervativních složek říše a jakékoli další revoluční snahy chtěl zničit hned v zárodku. V roce 1849 se mu za cenu velkých obětí podařilo potlačit revoluci v Uhrách a při následném pokusu o atentát byl lehce zraněn. Další roky se vyznačovaly absolutistickou vládou a snahou o větší centralizaci monarchie, takže zatímco jinde v Evropě probíhaly demokratizační procesy, v rakouské říši se upevňoval dohled nad společností. Kvůli dobové atmosféře měl velké problémy i satirický novinář Karel Havlíček Borovský, který byl dokonce na několik let uvězněn. Liberalismus se připouštěl jen v hospodářství, takže se rušila cla a rozvíjel se průmysl.
V 60. letech 19. století se jeho radikální postoje zmírnily a začal podporovat konstituční monarchii, ve které je panovník vázán ústavou. Od roku 1867 byla v platnosti Prosincová ústava, která však většinu císařských pravomocí zachovala. Dále se kvůli uklidnění maďarského nacionalismu Rakouské císařství přejmenovalo na Rakousko-Uhersko. Díky nově získané schopnosti kompromisu se situace v monarchii uklidnila a František získal značnou popularitu. Postupem času byl otevřenější reformám a rozšiřoval dokonce i volební právo. Vnitřní problémy se dočasně podařilo vyřešit, jinak se ale situace pro monarchii nevyvíjela dobře. Po prohrané bitvě u Hradce Králové v roce 1866 došlo ke ztrátě vlivu v Prusku a František se zaměřil primárně na Balkán, což vedlo k napětí s Ruskem a k destabilizaci regionu.
Císař František Josef I. se díky dlouhé vládě změnil z nenáviděného panovníka s diktátorskými sklony v respektovaného vladaře, který se reformním úsilím snažil udržet pohromadě mnohonárodnostní monarchii. Po celý život však zůstal spíše konzervativním politikem a velké změny včetně federalizace říše odmítal. Stejně tak odmítal technologický pokrok a navzdory dobovému nadšení z nových vynálezů zcela odmítal telefony nebo automobily. Zatímco jej někteří historikové vidí jako symbol stability, objevují se rovněž názory, že následný rozpad monarchie způsobily právě nedostatečné reformy.Kdo byl František Josef I? Životopis František Josef I, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Hlavní informace o osobě František Josef I

Národnost: rakouská
Datum narození: 18. srpna 1830
Místo narození: Vídeň
Datum úmrtí: 21. listopadu 1916

Popis osobnosti František Josef I můžete sdílet s kolegy, přáteli a partnery na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Znáte definici termínu Nefrit? Pamatujete si definici pojmu Spotřební zboží? Vzpomněli byste si co označuje výraz S-rank? Vzpomněli byste si co znamená slovo SWOT?

Klíčová slova: wikipedie, panovníci, datum úmrtí, informace, životopis, panovníci, kdo je František Josef I?, osobnost, nežijící, popis, vysvětlení, národnost, kdy se narodil František Josef I?, František Josef I, zajímavosti, wiki

Pojem František Josef I je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Hledat frázi František Josef I ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít heslo František Josef I ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat slovo František Josef I ve Wikipedii

Hledejte bez špehování slovo František Josef I ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat heslo František Josef I v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo František Josef I například ve Wikislovníku, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve fulltextu Google.cz nebo v Google překladači.

Náhodná hesla, významy slov, odborné termíny, výrazy, pojmy, osobnosti

Biografie, životopis, kdo je to František Josef I?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl František Josef I? Kdy se narodil František Josef I? Kde se narodil František Josef I? Kdy zemřel František Josef I? František Josef I je v sekci Panovníci

Kategorie panovníci, česká královna, františek Josef I, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Všechny údaje jsou bez záruky. V obsahu stránek mohou být pravopisné, faktické chyby i nepřesnosti. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka František Josef I kupř. ve Wikipedii, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost František Josef I i v jiné kategorii než je panovníci.

Víte, že rychlost vašeho hardware můžete změnit pomocí benchmarku?