Kdo je to?
Kdo byl Jan Křesadlo? Životopis Jan Křesadlo, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Jan Křesadlo

Kdo byl Jan Křesadlo? Životopis, informace, biografie, literatura

Jan Křesadlo, vlastním jménem Václav Jaroslav Karel Pinkava, byl český spisovatel, překladatel, filozof, psycholog a matematik. Narodil se 9. prosince 1926 v Praze. Studoval na Benešově gymnáziu v Praze. V době protektorátu byl však vyloučen pro neúctu k německému jazyku. Na čas nastoupil na obchodní akademii. Po válce byl znovu přijat na gymnázium a v roce 1947 odmaturoval s vyznamenáním z řečtiny.
Následně se přihlásil na anglistiku na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. V roce 1949 byl ve zinscenovaném procesu obviněn z přípravy ozbrojeného povstání proti republice. Státní aparát tak chtěl nátlakem přinutit jeho otce prodat rodinnou firmu. Přestože byl nakonec pro nedostatek důkazů osvobozen, ze studií byl vyloučen. Mladý Jan se tak nějaký čas živil manuální prací a poté nastoupil na povinnou vojenskou službu. V roce 1952 byl přijat zpět na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kde studoval psychologii a v roce 1954 také úspěšně promoval. Poté pracoval v ambulanci pro sexuální deviace U Apolináře jako klinický psycholog. V roce 1968 získal doktorát. Zkušenosti z této praxe se později také promítly v jeho tvorbě.
Po vpádu vojsk Varšavské smlouvy na naše území v roce 1968 se rozhodl i s rodinou emigrovat do Velké Británie. Usadil se ve východoanglickém Colchesteru, kde pracoval jako psycholog v psychiatrické léčebně. Svůj první román napsal v roce 1980 a pojmenoval jej Mrchopěvci. O čtyři roky později jej vydalo Škvoreckého nakladatelství \'68 Publishers v Torontu. Toto dílo později získalo Cenu Egona Hostovského. Poté, kdy v roce 1982 odešel do předčasného důchodu, se začal naplno věnovat své literární tvorbě, a to pod pseudonymem Jan Křesadlo. Přestože s vlastní tvorbou začal až v poměrně pokročilém věku, je autorem celé řady románů, básní a novel, jako jsou například Skrytý život Cypriána Belvy, Rusticalia – variace na cizí themata, Obětina – románový triptych, Dům – mravoučná bajka, Dvanáct bajek a mnoha dalších.
Václav Jaroslav Karel Pinkava zemřel v Colchesteru dne 13. srpna 1995 ve věku 68 let.Kdo byl Jan Křesadlo? Životopis Jan Křesadlo, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Jan Křesadlo

Národnost: česká
Datum narození: 9. prosince 1926
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 13. srpna 1995

Popis osobnosti Jan Křesadlo můžete sdílet s dalšími osobami na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Víte, co je to BMI? Vzpomněli byste si co znamená slovo Monokultura? Vzpomněli byste si na význam slova Hospitace? Víte co je Čtyřúhelník?

Klíčová slova: kdy se narodil Jan Křesadlo?, biografie, kde se narodil Jan Křesadlo?, wiki, datum narození, Jan Křesadlo, popis, život, Jan Křesadlo, kdo to je, datum úmrtí, národnost, nežijící, Kdy zemřel Jan Křesadlo, místo narození, informace

Pojem Jan Křesadlo je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Vyhledat pojem Jan Křesadlo ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat termín Jan Křesadlo na Google obrázcích

Zkusit najít termín Jan Křesadlo ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat termín Jan Křesadlo na Google.cz

Vyhledat termín Jan Křesadlo ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Jan Křesadlo například ve Wikislovníku, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v evropském vyhledávači Qwant nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Vybrané odborné pojmy, osobnosti, termíny a slova

Životopis, kdo je Jan Křesadlo? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Jan Křesadlo? Kdy se narodil Jan Křesadlo? Kde se narodil Jan Křesadlo? Kdy zemřel Jan Křesadlo? Jan Křesadlo patří do kategorie Literatura

Sepsáno redaktory Superia.cz. Informace jsou bez záruky, provozovatel neručí za správnost a aktuálnost informací v textech. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Čerstvé informace hledejte osobnost, osobu, člověka Jan Křesadlo kupříkladu ve Wikipedii, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jan Křesadlo i v jiné kategorii než je literatura.