Kdo je to?
Kdo byl Miloš Macourek? Životopis Miloš Macourek, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Miloš Macourek

Kdo byl Miloš Macourek? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Miloš Macourek byl český básník, dramatik a scénárista.
Narodil se v Kroměříži v rodině právníka. Od roku 1939 do roku 1941 studoval na reálním gymnáziu v Místku (dnes Frýdek-Místek), po zavření gymnázií nacisty navštěvoval chvíli hudebně dramatickou konzervatoř v Ostravě. Pak však byl totálně nasazen v Zákolanech u Kladna a v Odolené Vodě. Po válce ještě nějaký čas pokračoval ve studiu, pak však odešel do Prahy a živil se různými profesemi (dělník, kulisák, skladník, tiskař, redaktor). Roku 1959 začala jeho spolupráce s Divadlem Na zábradlí. Po roce 1960 byl dramaturgem a později scénáristou Filmového studia Barrandov.
Macourek sice debutoval jako básník, a to sbírkou Člověk by nevěřil svým očím, největší slávy se ale dočkal díky scénářům k filmů a seriálům jak pro děti, tak pro dospělé.
K jeho nejznámějším dílům patří scénáře k filmům Václava Vorlíčka: Kdo chce zabít Jessii?, Pane, vy jste vdova!, Dívka na koštěti, Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, a dalším filmům jiných režisérů: Což takhle dát si špenát, Bouřlivé víno, Rumburak, Kouzelný měšec, Jezerní královna, Zabil jsem Einsteina, pánové, Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Slaměný klobouk, Šest medvědů s cibulkou, Hop - a je tu lidoop, Zítra vstanu a opařím se čajem. S Vorlíčkem psal i scénáře k dětským televizním seriálům, jako je Arabela, Arabela se vrací, Létající Čestmír, Křeček v noční košili. Podle jeho scénářů vzniklo také mnoho animovaných filmů a seriálů, jmenujme alespoň: Ze života ptáků, Mach a Šebestová, Mach a Šebestová, k tabuli!, Mach a Šebestová na prázdninách, Žofka a spol.
Máme-li charakterizovat Macourkův styl, pak můžeme vyzdvihnout především hravost, optimismus, humor a nadsázku, která se jako zlatá nit vine všemi jeho díly. Jeho pohádková obrazotvornost není vidět jen v dílech pro děti, ale i v dílech pro dospělé. Zatímco autor poetizuje normální život, skrytě revoltuje proti svazujícím konvencím. V dětských filmech jsou vidět i tendence k nenásilnému didaktickému učení.
Macourkova díla jsou živá dodnes a mají je rádi dětští i dospělí diváci.Kdo byl Miloš Macourek? Životopis Miloš Macourek, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Miloš Macourek

Národnost: česká
Datum narození: 2. 12. 1926
Místo narození: Kroměříž
Datum úmrtí: 30. 9. 2002

Sdílejte tuto stránku s osobností Miloš Macourek s přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Pamatujete si definici pojmu Vyžle? Víte co je Lyrika? Znáte termín Touchpad? Vzpomněli byste si co označuje výraz Stipendium?

Klíčová slova: Miloš Macourek, životopis, zajímavosti, wikipedie, národnost, kdo je Miloš Macourek?, literatura, literatura, kdo to je, vysvětlení, život, datum úmrtí, osobnosti, wiki, kdy se narodil Miloš Macourek?, nežijící

Pojem Miloš Macourek je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další zdroje informací

Hledat videa s názvem Miloš Macourek na Youtube

Zkusit najít heslo Miloš Macourek ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat výraz Miloš Macourek ve vyhledávači Yandex

Hledejte bez špehování slovo Miloš Macourek ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Miloš Macourek ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Miloš Macourek například ve videích na Youtube, v Google překladači, ve fulltextu Google.cz, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodné osobnosti, pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Biografie, životopis, kdo je to Miloš Macourek?

Nyní již víte Kdo byl Miloš Macourek? Kdy se narodil Miloš Macourek? Kde se narodil Miloš Macourek? Kdy zemřel Miloš Macourek? Miloš Macourek patří do kategorie Literatura

Kategorie literatura, scénáristka psací stroj, miloš Macourek, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Miloš Macourek třeba na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Miloš Macourek i v jiné kategorii než je literatura.