Kdo je to?
Kdo byl Miloš Macourek? Životopis Miloš Macourek, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Miloš Macourek?

Kdo byl Miloš Macourek? Životopis, informace, biografie, literatura

Miloš Macourek byl český básník, dramatik a scénárista.
Narodil se v Kroměříži v rodině právníka. Od roku 1939 do roku 1941 studoval na reálním gymnáziu v Místku (dnes Frýdek-Místek), po zavření gymnázií nacisty navštěvoval chvíli hudebně dramatickou konzervatoř v Ostravě. Pak však byl totálně nasazen v Zákolanech u Kladna a v Odolené Vodě. Po válce ještě nějaký čas pokračoval ve studiu, pak však odešel do Prahy a živil se různými profesemi (dělník, kulisák, skladník, tiskař, redaktor). Roku 1959 začala jeho spolupráce s Divadlem Na zábradlí. Po roce 1960 byl dramaturgem a později scénáristou Filmového studia Barrandov.
Macourek sice debutoval jako básník, a to sbírkou Člověk by nevěřil svým očím, největší slávy se ale dočkal díky scénářům k filmů a seriálům jak pro děti, tak pro dospělé.
K jeho nejznámějším dílům patří scénáře k filmům Václava Vorlíčka: Kdo chce zabít Jessii?, Pane, vy jste vdova!, Dívka na koštěti, Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, a dalším filmům jiných režisérů: Což takhle dát si špenát, Bouřlivé víno, Rumburak, Kouzelný měšec, Jezerní královna, Zabil jsem Einsteina, pánové, Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Slaměný klobouk, Šest medvědů s cibulkou, Hop - a je tu lidoop, Zítra vstanu a opařím se čajem. S Vorlíčkem psal i scénáře k dětským televizním seriálům, jako je Arabela, Arabela se vrací, Létající Čestmír, Křeček v noční košili. Podle jeho scénářů vzniklo také mnoho animovaných filmů a seriálů, jmenujme alespoň: Ze života ptáků, Mach a Šebestová, Mach a Šebestová, k tabuli!, Mach a Šebestová na prázdninách, Žofka a spol.
Máme-li charakterizovat Macourkův styl, pak můžeme vyzdvihnout především hravost, optimismus, humor a nadsázku, která se jako zlatá nit vine všemi jeho díly. Jeho pohádková obrazotvornost není vidět jen v dílech pro děti, ale i v dílech pro dospělé. Zatímco autor poetizuje normální život, skrytě revoltuje proti svazujícím konvencím. V dětských filmech jsou vidět i tendence k nenásilnému didaktickému učení.
Macourkova díla jsou živá dodnes a mají je rádi dětští i dospělí diváci.Kdo byl Miloš Macourek? Životopis Miloš Macourek, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Miloš Macourek

Národnost: česká
Datum narození: 2. 12. 1926
Místo narození: Kroměříž
Datum úmrtí: 30. 9. 2002

Popis osobnosti Miloš Macourek můžete sdílet s dalšími osobami prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Pamatujete si definici pojmu Wasabi? Znáte definici termínu Dyskalkulie? Znáte termín CBD? Pamatujete si definici pojmu Mrtvice?

Klíčová slova: popis, narození, Kdy zemřel Miloš Macourek, život, wiki, místo narození, biografie, lexikon, literatura, Miloš Macourek, národnost, životopis, kdo to je, wikipedie, informace, Miloš Macourek

Pojem Miloš Macourek je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Hledat pojem Miloš Macourek na Google.cz

Najít výraz Miloš Macourek v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat heslo Miloš Macourek ve vyhledávači Yandex

Hledejte bez špehování slovo Miloš Macourek ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít heslo Miloš Macourek ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Miloš Macourek například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v projektu slovnik.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve Wikislovníku nebo v Lingea slovnících.

Často hledané pojmy, osobnosti, výrazy, odborné termíny a slova

Biografie, životopis, kdo je to Miloš Macourek?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Miloš Macourek? Kdy se narodil Miloš Macourek? Kde se narodil Miloš Macourek? Kdy zemřel Miloš Macourek? Miloš Macourek je v sekci Literatura

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Provozovatel neodpovídá za správnost, úplnost a aktuálnost tohoto obsahu. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Doporučujeme taktéž hledat informace osobnost, osobu, člověka Miloš Macourek řekněme třeba ve Wikipedii, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Miloš Macourek i v jiné kategorii než je literatura.