Kdo je to?
Kdo byl Ján Kollár? Životopis Ján Kollár, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Ján Kollár

Kdo byl Ján Kollár? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Ján Kollár byl slovenský učenec a kněz, osobnost českého a slovenského národního obrození.
Kollár pocházel z venkovské rodiny, nicméně brzy projevil vysoký intelekt a touhu vzdělávat se, a tak se odklonil od rodinného hospodářství a dal se na studia. Postupně získal kvalitní humanitní vzdělání a nakonec vystudoval v Německu protestantskou teologii.
Po studiích začal Kollár působit jako kněz, nicméně jeho vášní byla lingvistika, literatura a historie. Stal se tak jednou z tváří českého a slovenského národního obrození. Zajímavé je, že ačkoli byl původem Slovák, psal česky a bojoval především za prosazení češtiny, například navrhoval samosprávu Slovenska, ovšem s českým vyučovacím jazykem ve školách. Přesto se Ján Kollár stal předsedou Spolku milovníků slovenské řeči a literatury.
Kromě osvětové, učitelské a kazatelské činnosti se Ján Kollár věnoval také literatuře. Jeho nejznámějším dílem je Slávy dcera - lyricko-epická skladba, která tematizuje slovanství, slovanskou historii a krajinu slovanských zemí. Je zde zřejmá inspirace Božskou komedií, průvodcem je tu Kollárova celoživotní múza Mína. Kniha se skládá z desítek sonetů a je psána češtinou pocházející z doby Bible kralické, která byla v době obrozenců považována za pravou či čistou češtinu. Sláva, kterou má skladba v názvu, je bohyně ztělesňující slovanství.
Mína, která se později stala Kollárovou manželkou, je námětem i dalších jeho básní. Pro Kollára bylo jedním ze zásadních témat spojení lásky k ženě a k vlasti.
Jako další obrozenci se Kollár věnoval také sbírání lidové slovesnosti - například Písně světské lidu slovenského v Uhřích.
Ke konci svého života působil Kollár jako profesor na Vídeňské univerzitě.
Jeho jméno nese planetka (20991) Jánkollár.Kdo byl Ján Kollár? Životopis Ján Kollár, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Ján Kollár

Národnost: slovenská
Datum narození: 29. července 1793
Místo narození: Mošovce, dnešní Slovensko
Datum úmrtí: 24. január 1852,

Zaujala vás biografie osobnosti Ján Kollár? Potom se podělte s vašimi sledujícími na internetových sociálních sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter (síť X) či Facebooku.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Znáte pojem Masopust? Vzpomenete si na definici slova Přísloví? Pamatujete si definici pojmu Meldonium? Vzpomněli byste si na význam slova Společenská škodlivost?

Klíčová slova: místo narození, osobnosti, datum úmrtí, vysvětlení, život, informace, Ján Kollár, nežijící, wiki, datum narození, národnost, kde se narodil Ján Kollár?, kdy se narodil Ján Kollár?, wikipedie, literatura, kdo je Ján Kollár?

Pojem Ján Kollár je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Pro další informace o termínu Ján Kollár zkuste tyto odkazy

Najít pojem Ján Kollár na Google.cz

Zkusit najít Ján Kollár ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Ján Kollár na Youtube

Zkusit najít slovo Ján Kollár v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledejte bez špehování slovo Ján Kollár ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Ján Kollár například ve fulltextu Google.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve videích na Youtube nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Ján Kollár

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Ján Kollár? Kdy se narodil Ján Kollár? Kde se narodil Ján Kollár? Kdy zemřel Ján Kollár? Ján Kollár patří do kategorie Literatura

Sepsáno redaktory Superia.cz. Pakliže jste v textech objevili chyby, tak se nebojte nám napsat. Budeme vám vděčni za jakoukoliv zpětnou vazbu.Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Zkuste též najít informace osobnost, osobu, člověka Ján Kollár dejme tomu třeba v internetové Wikipedii, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ján Kollár i v jiné kategorii než je literatura.