Kdo je to?
Kdo byl Ken Kesey? Životopis Ken Kesey, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Ken Kesey?

Kdo byl Ken Kesey? Životopis, informace, biografie, literatura

Ken Kesey byl americký spisovatel, který se proslavil v 60. letech jako představitel postmoderní literatury. Je považován za vztyčný bod mezi hnutím hippies a beatníky. Kesey svým psaním a životem ztělesňoval ducha doby, která odmítala mainstreamové hodnoty, oslavovala svobodu jednotlivce a experimentovala se změněnými stavy vědomí.
Ken Kesey se narodil v Coloradu a vyrůstal v Oregonu. Studoval na Stanfordově univerzitě, kde byl úspěšným sportovcem a studentem tvůrčího psaní. Právě na Stanfordu se seznámil s LSD, psychedelickou drogou, která se stala ústředním tématem jeho psaní i života. Po ukončení studia se Kesey přestěhoval do bohémské enklávy v San Francisku a začal psát svůj první román Vyhoďme ho z kola ven, jehož divadelní adaptaci pod názvem Přelet nad kukaččím hnízdem zfilmoval Miloš Forman. Film byl oceněn pěti Oscary. Tento příběh vypráví o skupině pacientů v psychiatrické léčebně, kteří se vzbouří proti autoritářské ošetřovatelce. Román měl úspěch u kritiky i na trhu a stal se díky tématu vzpoury a nonkonformity symbolem odporu proti autoritám.
Ken Kesey se stal hrdinou kontrakultury po vydání druhého románu Tak mě někdy napadá. V polovině 60. let vytvořil skupinu přátel známou jako Veselí šprýmaři a začal pořádat večírky a happeningy s LSD. The Merry Pranksters cestovali po Americe v autobusu známém jako Further a své zážitky zdokumentovali v knize nazvané The Electric Kool-Aid Acid Test. Keseyho vliv se však neomezoval jen na jeho psaní a večírky. Zapojil se také do politického aktivismu, zejména do protiválečného hnutí. V roce 1965 byl zatčen za držení marihuany a raději utekl do Mexika, než aby čelil soudu. Do Spojených států se vrátil o rok později a odpykal si krátký trest odnětí svobody.
Navzdory své slávě a vlivu nebyl Keseyho život bez potíží. Bojoval se závislostí na alkoholu a drogách a na mnoho let se odcizil své rodině. Po celý život pokračoval v psaní, ale jeho pozdější díla byla méně úspěšná než ta dřívější. Kesey zemřel v roce 2001 ve věku 66 let na komplikace po operaci jater. Jeho odkaz dodnes rezonuje u mnoha lidí. Jeho dílo a život jsou vnímány jako oslava svobody, tvořivosti a individuality, a zároveň jako kritika většinové společnosti a jejích hodnot.Kdo byl Ken Kesey? Životopis Ken Kesey, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Ken Kesey

Národnost: americká
Datum narození: 17.9.1935
Místo narození: La Junta, Colorado, USA
Datum úmrtí: 10.11.2001

Líbí se stručný životopis s osobou Ken Kesey? Pak se podělte s vašimi přáteli na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Pamatujete si definici pojmu Hipster? Znáte pojem Tabula rasa? Znáte termín Google Play? Vzpomenete si na definici slova Ecoboost?

Klíčová slova: literatura, národnost, wikipedie, vysvětlení, místo narození, lexikon, národnost, kdo to je, literatura, nežijící, osobnost, kdo je Ken Kesey?, osobnosti, narození, wiki, informace

Pojem Ken Kesey je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Najít pojem Ken Kesey ve vyhledávači Qwant

Najít výraz Ken Kesey v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledejte bez špehování slovo Ken Kesey ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat pojem Ken Kesey ve Wikipedii

Zkusit najít pojem Ken Kesey ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Ken Kesey například v Google obrázcích, v Google překladači, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve Wikislovníku nebo v Lingea slovnících.

Vybrané odborné pojmy, osobnosti, termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Ken Kesey

Právě nyní již víte Kdo byl Ken Kesey? Kdy se narodil Ken Kesey? Kde se narodil Ken Kesey? Kdy zemřel Ken Kesey? Ken Kesey patří do kategorie Literatura

Napsáno redaktory Superia.cz. Pečlivě jsme zkontrolovali všechny informace a údaje. Přesto však nevylučujeme, že je v textech chyba. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Doporučujeme taktéž hledat informace osobnost, osobu, člověka Ken Kesey řekněme například v projektu Wikipedia, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ken Kesey i v jiné kategorii než je literatura.