Kdo je to?
Kdo byl Ken Kesey? Životopis Ken Kesey, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Ken Kesey

Kdo byl Ken Kesey? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Ken Kesey byl americký spisovatel, který se proslavil v 60. letech jako představitel postmoderní literatury. Je považován za vztyčný bod mezi hnutím hippies a beatníky. Kesey svým psaním a životem ztělesňoval ducha doby, která odmítala mainstreamové hodnoty, oslavovala svobodu jednotlivce a experimentovala se změněnými stavy vědomí.
Ken Kesey se narodil v Coloradu a vyrůstal v Oregonu. Studoval na Stanfordově univerzitě, kde byl úspěšným sportovcem a studentem tvůrčího psaní. Právě na Stanfordu se seznámil s LSD, psychedelickou drogou, která se stala ústředním tématem jeho psaní i života. Po ukončení studia se Kesey přestěhoval do bohémské enklávy v San Francisku a začal psát svůj první román Vyhoďme ho z kola ven, jehož divadelní adaptaci pod názvem Přelet nad kukaččím hnízdem zfilmoval Miloš Forman. Film byl oceněn pěti Oscary. Tento příběh vypráví o skupině pacientů v psychiatrické léčebně, kteří se vzbouří proti autoritářské ošetřovatelce. Román měl úspěch u kritiky i na trhu a stal se díky tématu vzpoury a nonkonformity symbolem odporu proti autoritám.
Ken Kesey se stal hrdinou kontrakultury po vydání druhého románu Tak mě někdy napadá. V polovině 60. let vytvořil skupinu přátel známou jako Veselí šprýmaři a začal pořádat večírky a happeningy s LSD. The Merry Pranksters cestovali po Americe v autobusu známém jako Further a své zážitky zdokumentovali v knize nazvané The Electric Kool-Aid Acid Test. Keseyho vliv se však neomezoval jen na jeho psaní a večírky. Zapojil se také do politického aktivismu, zejména do protiválečného hnutí. V roce 1965 byl zatčen za držení marihuany a raději utekl do Mexika, než aby čelil soudu. Do Spojených států se vrátil o rok později a odpykal si krátký trest odnětí svobody.
Navzdory své slávě a vlivu nebyl Keseyho život bez potíží. Bojoval se závislostí na alkoholu a drogách a na mnoho let se odcizil své rodině. Po celý život pokračoval v psaní, ale jeho pozdější díla byla méně úspěšná než ta dřívější. Kesey zemřel v roce 2001 ve věku 66 let na komplikace po operaci jater. Jeho odkaz dodnes rezonuje u mnoha lidí. Jeho dílo a život jsou vnímány jako oslava svobody, tvořivosti a individuality, a zároveň jako kritika většinové společnosti a jejích hodnot.Kdo byl Ken Kesey? Životopis Ken Kesey, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Ken Kesey

Národnost: americká
Datum narození: 17.9.1935
Místo narození: La Junta, Colorado, USA
Datum úmrtí: 10.11.2001

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Ken Kesey sdílet s kolegy, přáteli a partnery na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Pamatujete si definici pojmu Ketóza? Pamatujete si definici pojmu Aorta? Znáte termín Opruzenina? Vzpomněli byste si co znamená slovo Čirok?

Klíčová slova: popis, informace, vysvětlení, biografie, lexikon, literatura, narození, kdo je Ken Kesey?, literatura, místo narození, wiki, zajímavosti, nežijící, kde se narodil Ken Kesey?, život, kdo to je

Pojem Ken Kesey je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Hledat výraz Ken Kesey ve fulltextu Seznam.cz

Najít výraz Ken Kesey ve vyhledávači Yandex

Najít heslo Ken Kesey ve vyhledávači Qwant

Hledat pojem Ken Kesey ve Wikipedii

Hledat slovo Ken Kesey ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Ken Kesey například ve fulltextu Yahoo.com, v Lingea slovnících, ve ruském vyhledávači Yandex, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr náhodných osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Biografie, životopis, kdo je to Ken Kesey?

Teď už víte Kdo byl Ken Kesey? Kdy se narodil Ken Kesey? Kde se narodil Ken Kesey? Kdy zemřel Ken Kesey? Ken Kesey je v sekci Literatura

Kategorie literatura, starý spisovatel, ken Kesey, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka Ken Kesey například v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ken Kesey i v jiné kategorii než je literatura.