Kdo je to?
Kdo byla Marie Pujmanová? Životopis Marie Pujmanová, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Marie Pujmanová

Kdo byla Marie Pujmanová? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Marie Pujmanová, rozená Hennerová, byla česká spisovatelka, básnířka a novinářka. Byla několikanásobnou laureátkou Státní ceny a nositelkou titulu národní umělkyně. Její dílo silně protíná vliv socialistických myšlenek.
Narodila se roku 1893 v Praze, její otec byl profesor na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Roku 1912 se provdala a odstěhovala do Českých Budějovic. Manželství se však po několika letech rozpadlo a Marie se vrátila do Prahy, kde se znovu provdala za Ferdinanda Pujmana. Roku 1917 vyšel její první román Pod křídly, zároveň působila jako redaktorka zábavné nedělní přílohy deníku Národní politika. Později začala tíhnout k sociálním tématům, pomocí svých děl bojovala proti fašismu a nezaměstnanosti a od roku 1948 se věnovala především socialistickému realismu.
Byla velmi nadanou autorkou a velmi dobře dokázala ve svých dílech vystavět psychologický profil člověka. V oblasti prózy patří mezi její nevýznamnější díla Povídky z městského sadu, Předtucha, Svítání či Sestra Alena. Vydala také románovou trilogii (Lidé na křižovatce, Hra s ohněm, Život po smrti), za níž obdržela Státní cenu. Její poetická díla byla velmi ovlivněna socialistickými myšlenkami, celkem vydala 11 sbírek. Byla silně orientována na levicovou politiku, přispívala mimo jiné do Rudého práva a několikrát navštívila Sovětský svaz. Působila také jako členka Filmového uměleckého sboru a Filmové rady, kde se věnovala hodnocení a schvalování filmových projektů. V 50. letech byla jednou z hlavních propagátorek komunistického režimu.
S manželem měla dva syny, starší Vojtěch se stal vědcem a věnoval se výzkumu v oblasti patologie zvířat. Mladší syn Petr byl také novinářem, spisovatelem a překladatelem prózy z angličtiny a francouzštiny.Kdo byla Marie Pujmanová? Životopis Marie Pujmanová, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Marie Pujmanová

Národnost: česká
Datum narození: 8.6.1893
Místo narození: Praha, Česká republika
Datum úmrtí: 19.5.1958

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Marie Pujmanová s rodinou a kamarády na internetových sociálních sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter (síť X) či Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Znáte pojem Křivice? Vzpomenete si na definici slova DPD? Pamatujete si definici pojmu Odstupné? Vzpomněli byste si na význam slova Nebezpečný odpad?

Klíčová slova: místo narození, literatura, popis, wikipedie, kdo je Marie Pujmanová?, literatura, kdo to je, osobnosti, vysvětlení, narození, datum úmrtí, národnost, kde se narodila Marie Pujmanová?, Marie Pujmanová, kdy se narodila Marie Pujmanová?, Marie Pujmanová

Pojem Marie Pujmanová je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Hledat videa s názvem Marie Pujmanová na Youtube

Zkusit najít heslo Marie Pujmanová ve Wikipedii

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Marie Pujmanová ve Wikimedia Commons

Hledat výraz Marie Pujmanová ve fulltextu Seznam.cz

Najít slovo Marie Pujmanová ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Marie Pujmanová například ve ruském vyhledávači Yandex, v projektu slovnik.cz, v Microsoft Bing, ve fulltextu Yahoo.com nebo v Lingea slovnících.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Marie Pujmanová

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byla Marie Pujmanová? Kdy se narodila Marie Pujmanová? Kde se narodila Marie Pujmanová? Kdy zemřela Marie Pujmanová? Marie Pujmanová je v kategorii Literatura

Sepsáno redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost či přesnost obsahu webových stránek. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka Marie Pujmanová dejme tomu třeba v české Wikipedii, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Marie Pujmanová i v jiné kategorii než je literatura.