Kdo je to?
Kdo byl Nikolaj Nosov? Životopis Nikolaj Nosov, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Nikolaj Nosov

Kdo byl Nikolaj Nosov? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Nikolaj Nikolajevič Nosov byl sovětský spisovatel, dramatik, scenárista a filmový režisér. Známý je především díky své trilogii o Neználkových dobrodružstvích. Narodil se 23. listopadu 1908 v ukrajinském Kyjevě, avšak většinu času v dětství prožil u prarodičů v Irpini u Kyjeva. Jeho otec byl estrádní umělec a zpočátku se zdálo, že malý Nikolaj půjde v jeho šlépějích. Jako dítě vystupoval na jevišti s ochotníky, recitoval před publikem, tančil a zpíval. Navštěvoval také fotografický a radioamatérský kroužek a hrál šachy. Studoval nejprve na Polytechnickém gymnáziu v Kyjevě. Poté se krátký čas živil manuální prací a v roce 1927 se zapsal ke studiu na Umělecký institut v Kyjevě. Tuto školu však po dvou letech opustil a rozhodl se studovat na Státním institutu kinematografie v Moskvě.
V roce 1932 začal pracovat jako režisér a výtvarník – animátor kreslených a populárně naučných filmů v Moskvě. Své první povídky pro děti začal Nosov publikovat v roce 1938, a to prostřednictvím dětského časopisu Murzilka. Typickým hrdinou jeho příběhů je naivní, zvědavé a neposedné dítě, jež se díky těmto vlastnostem dostává do neobvyklých a komických situací. Všechny tyto příběhy pak položily základ jeho první knihy, která vyšla v roce 1945 pod názvem Rat-tat-tat. Přestože vešel do povědomí především jako autor dětské literatury, v období druhé světové války tvořil převážně instruktážní filmy pro potřeby Rudé armády, za což byl následně v roce 1943 vyznamenán Řádem rudé hvězdy.
Po válce se vrátil ke své původní práci, zároveň se však začal více věnovat své vlastní tvorbě. Stále větší popularitu si získával příběhy pro dospívající mládež, jako například Veselá rodinka (1949), Deník Kolji Sinicyna (1950) a podobně. Nepochybně nejznámější je však jeho trilogie o Neználkovi a jeho kouzelném světě. Tyto tři knihy nesou název Neználkovy příhody (1954), Neználek ve Slunečním městě (1958) a Neználek na Měsíci (1965). Knihy o Neználkovi si získaly značnou oblibu i za hranicemi Sovětského svazu a dočkaly se také filmového zpracování.
Za jeho celoživotní přínos literatuře a kinematografii mu bylo uděleno několik vyznamenání. Nikolaj Nikolajevič Nosov zemřel v Moskvě 26. července 1976 ve věku 67 let.Kdo byl Nikolaj Nosov? Životopis Nikolaj Nosov, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Nikolaj Nosov

Národnost: sovětská
Datum narození: 23. listopadu 1908
Místo narození: Kyjev
Datum úmrtí: 26. července 1976

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Nikolaj Nosov sdílet s dalšími lidmi na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co označuje výraz Dikce? Víte, co je to Linoleum? Znáte pojem Státní pohřeb? Rozumíte pojmu Flóra?

Klíčová slova: kdo je Nikolaj Nosov?, biografie, zajímavosti, literatura, život, informace, kdo to je, životopis, wikipedie, lexikon, popis, narození, místo narození, vysvětlení, wiki, kdy se narodil Nikolaj Nosov?

Pojem Nikolaj Nosov je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Zkusit najít slovo Nikolaj Nosov ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít termín Nikolaj Nosov ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít pojem Nikolaj Nosov ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat slovo Nikolaj Nosov ve fulltextu Seznam.cz

Hledejte bez špehování slovo Nikolaj Nosov ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Nikolaj Nosov například v evropském vyhledávači Qwant, v projektu slovnik.cz, ve fulltextu Google.cz, ve Wikipedii nebo v Lingea slovnících.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Biografie, životopis, kdo je to Nikolaj Nosov?

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku Kdo byl Nikolaj Nosov? Kdy se narodil Nikolaj Nosov? Kde se narodil Nikolaj Nosov? Kdy zemřel Nikolaj Nosov? Nikolaj Nosov se nachází v sekci Literatura

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Omlouváme se za možné chyby v textech. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Nikolaj Nosov například v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Nikolaj Nosov i v jiné kategorii než je literatura.