Kdo je to?
Kdo byla Toni Morrison? Životopis Toni Morrison, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Toni Morrison

Kdo byla Toni Morrison? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Toni Morrison, vlastním jménem Chloe Anthony Wofford, byla americká spisovatelka, redaktorka a profesorka.
Toni se narodila 18. února 1931 v chudé dělnické rodině jako druhé ze čtyř dětí. Už jako dítě milovala knihy a hodně četla, zejména Lva Nikolajeviče Tolského a Jane Austenovou. Navíc jí otec, ačkoliv byl „jen“ svářeč, vyprávěl příběhy černošské komunity v Americe, které pak mnohokrát ztvárnila ve svých knihách. Toni studovala na prestižní černošské Howardově univerzitě, kde dodělala bakalářský stupeň, a magisterský pak vystudovala na Cornellově univerzitě. Na vysoké škole si zvolila pseudonym Toni, který pak používala ve svých dílech (vznikl z jejího prostředního jména). Po studiích pracovala jako asistentka pro výuku angličtiny. Provdala se za Howarda Morrisona, s nímž měla dvě děti (Harolda a Sladea). Později se rozvedli a Toni se s dětmi odstěhovala do státu New York, do města Syracusy, kde pracovala jako redaktorka redaktorka učebnic. Kromě toho vyučovala angličtinu na Státní univerzitě v New Yorku. Psát začala již při studiu. Po vydání svých významných románů byla oceněna Pulitzerovou cenou i Nobelovou cenou za literaturu (byla první Afroameričanka, která tuto cenu získala). Zemřela na zápal plic ve věku 88 let v Bronxu.
Prvním románem Toni Morrisonové byl román „Velmi modré oči“, do češtiny někdy překládán jako Nejmodřejší oči, který vypráví o černošské dívce, která touží po tom, aby měla modré oči. Komorní příběh dvou černošských rodin, ve kterých vyrůstají dospívající dívky, se odehrává v roce 1942. Ústřední hrdinka, jedenáctiletá Pecola Breedlovová, je protipólem krásné Shirley Templeové – je totiž ošklivá, černá a jakoby dospělá. Druhý román Sula byl nominován na ocenění National Books Awards. Třetím románem je pak Píseň o Šalamounovi, někdy také překládána jako Šalamounova píseň, obsahuje hledání černošské identity, kdy uvádí čtenáře do ne zcela typické rodiny bohatého černošského obchodníka, jenž se snaží své blízké ochránit před nebezpečím a nástrahami okolního světa, což se mu ale ne vždy podaří. Za román Milovaná získala Toni Pulitzerovu cenu. Inspirací k němu byla prý novinová zpráva z roku 1855 o otrokyni, která uprchla i s dětmi ke své tchyni, která byla svobodná (tedy ne otrokyně). Na svém útěku však byla chycena, a proto se rozhodla své děti zabít, aby je ušetřila otroctví. Podařilo se jí ale zabít jen jedno z nich. Smutný příběh má být zobrazením boje za svobodu. Dalšími romány této spisovatelky jsou: Jazz, Vzpomínky na otroctví, Ráj, Láska a Milosrdenství. Pro děti napsala knihy Velká krabice a Kniha lakomců.Kdo byla Toni Morrison? Životopis Toni Morrison, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Základní informace o osobě Toni Morrison

Národnost: americká
Datum narození: 18. 2. 1931
Místo narození: Lorain, Ohio, USA
Datum úmrtí: 5. 8. 2019

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Toni Morrison? s jinými lidmi prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Vzpomenete si na definici slova Kinofilm? Víte, co je to Kineziologie? Vzpomněli byste si co znamená slovo Družstvo? Rozumíte pojmu Výpotek?

Klíčová slova: zajímavosti, kdo je Toni Morrison?, osobnost, wiki, datum úmrtí, život, vysvětlení, osobnosti, literatura, literatura, lexikon, národnost, životopis, informace, kdy se narodila Toni Morrison?, Toni Morrison

Pojem Toni Morrison je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Zkuste zjistit více informací o slovu Toni Morrison v následujících zdrojích

Vyhledat výraz Toni Morrison ve Wikislovníku

Zkusit najít pojem Toni Morrison ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít pojem Toni Morrison ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat pojem Toni Morrison v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat heslo Toni Morrison ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Toni Morrison například v Google obrázcích, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, ve fulltextu Yahoo.com nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Životopis, kdo je Toni Morrison? Stručná biografie

Nyní již víte Kdo byla Toni Morrison? Kdy se narodila Toni Morrison? Kde se narodila Toni Morrison? Kdy zemřela Toni Morrison? Toni Morrison patří do kategorie Literatura

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Na informace uvedené na těchto stránkách neposkytujeme záruku. Texty mohou obsahovat nepřesnosti a chyby za které se předem omlouváme. Bohužel, častá aktualizace není v našich silách. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Toni Morrison dejme tomu třeba ve známé Wikipedii, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Toni Morrison i v jiné kategorii než je literatura.