Kdo je to?
Kdo byl Karel Urbánek? Životopis Karel Urbánek, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Karel Urbánek

Kdo byl Karel Urbánek? Životopis, informace, biografie, herectví

Karel Urbánek byl český filmový, divadelní, seriálový a dabingový herec, režisér a spisovatel. Urbánek se narodil v Praze. Po maturitě na střední škole se dostal na DAMU, kde studoval herectví. DAMU úspěšně vystudoval v roce 1953 a následně získal své první angažmá ve Východočeském divadle v Pardubicích. V Pardubicích působil v letech 1953-1960. V tomto divadle se seznámil se svou první ženou herečkou Naďou Urbánkovou. Z Pardubic se přestěhoval zpět do Prahy, kde pracoval jako herec a režisér v divadle Paravan (1960-1965). Následně se přemístil do Divadla S. K. Neumanna (později Divadlo pod Palmovkou), kde vystupoval až do svého odchodu do důchodu v 90. letech.
Urbánek se poprvé objevil ve filmu v roce 1961 ve snímku Půlnoc s hrdinou. Za svou hereckou kariéru ztvárnil role ve více než 80 filmech. Objevil se ve známých snímcích jako Muž, který stoupl v ceně (1967), Ďábelské líbánky (1970), Sen noci svatojánské (1973), Brácha za všechny peníze (1978), Božská Ema (1979), Díky za každé nové ráno (1994) a další. V době normalizace jej vyloučili z Komunistické strany, což omezilo jeho tvorbu.
Objevil se rovněž v televizních seriálech Nejmladší z rodu Hamrů, Chalupáři, 30 případů majora Zemana (1975), Nemocnice na kraji města (1977), Sanitka (1984), Dobrodružství kriminalistiky (1990), Život na zámku (1995), Redakce (2004), Ranč U Zelené sedmy (2005).
Pracoval i jako rozhlasový režisér a dabér. Za dabing obdržel roku 1999 Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství. Urbánek napsal vlastní knihu Vyznání o životě (1980) a roku 1997 obdržel Cenu Františka Langera za tvorbu v oblasti povídek (povídka Kamarád Lojzík).
Během svého života byl dvakrát ženatý a měl celkem čtyři děti. Karel Urbánek zemřel v roce 2021 ve věku 91 let.Kdo byl Karel Urbánek? Životopis Karel Urbánek, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Základní údaje o osobě Karel Urbánek

Národnost: česká
Datum narození: 13. 2. 1930
Místo narození: Praha, Československo
Datum úmrtí: 25. 6. 2021

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Karel Urbánek s vašimi známými a kamarády na svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Znáte definici termínu Den matek? Znáte definici termínu Dřík? Vzpomněli byste si co označuje výraz Vláknina? Pamatujete si definici pojmu Cheerleading?

Klíčová slova: Kdy zemřel Karel Urbánek, wiki, národnost, vysvětlení, herectví, herectví, kdy se narodil Karel Urbánek?, lexikon, Karel Urbánek, wikipedie, Karel Urbánek, informace, národnost, život, kdo je Karel Urbánek?, popis

Pojem Karel Urbánek je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Karel Urbánek v následujících vyhledávačích

Hledejte bez špehování slovo Karel Urbánek ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat slovo Karel Urbánek ve fulltextu Seznam.cz

Hledat pojem Karel Urbánek na Google.cz

Hledat termín Karel Urbánek ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat výraz Karel Urbánek ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Karel Urbánek například ve fulltextu Yahoo.com, v projektu slovnik.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Google překladači.

Vybrané odborné pojmy, osobnosti, termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Karel Urbánek

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Karel Urbánek? Kdy se narodil Karel Urbánek? Kde se narodil Karel Urbánek? Kdy zemřel Karel Urbánek? Karel Urbánek je v kategorii Herectví

Napsáno redaktory Superia.cz. Uvedené texty jsou poskytovány bez záruky. Mohou obsahovat faktické, resp. pravopisné chyby za něž se předem omlouváme. Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Karel Urbánek řekněme například v české Wikipedii, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Karel Urbánek i v jiné kategorii než je herectví.