Kdo je to?
Kdo byl Garrincha? Životopis Garrincha, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Garrincha

Kdo byl Garrincha? Životopis, informace, biografie, sport

Manuel Francisco dos Santis, známější jako Garrincha, byl slavný brazilský fotbalový útočník a dvojnásobný mistr světa z let 1958 a 1962. Garrincha se narodil v Pau Grande do chudé rodiny. Od dětství miloval fotbal, ale špatně chodil – jeho levá noha byla totiž o 8 cm delší než pravá. S pomocí otce Garrincha každý den trénoval, díky čemuž se jeho stav zlepšoval. Od svých 10 let musel pracovat v místní továrně. Číst a psát se naučil až později. V 18 letech patřil k nejlepším fotbalistům Pau Grande, kde hrával v letech 1947-1952.
Mezi profesionály Garrincha debutoval ve 20 letech za brazilský prvoligový klub Botafogo de Futebol e Regatas v roce 1953. V Botafogu hrál až do roku 1965. V 581 ligových zápasech dokázal dát 232 gólů. Roku 1965 byl zraněný a musel podstoupit operaci kolena, po které už nikdy nehrál tak dobře jako předtím. Roku 1966 přestoupil do týmu SC Corinthians Paulista. Po sezóně odehrál jeden ročník v klubu CR Vasco de Gama (1967). Poté působil v klubech CDP Junior, Clube de Regatas do Flamengo a Olaria Atlético Clube. Profesionální hráčskou kariéru ukončil roku 1973 ve věku 40 let.
Garrincha hrál za brazilskou reprezentaci v letech 1955-1966, během kterých se zúčastnil tří mistrovství světa (1958, 1962, 1966). Na mistrovstvích 1958 a 1962 pomohl svými výkony ke dvěma zlatým medailím. Za reprezentaci odehrál celkem 50 utkání, ve kterých přispěl 12 góly. Když byli spolu na hřišti Garrinacha s Pelém, Brazílie nikdy neprohrála.
Podle rychlonohého útočníka je pojmenovaná Garrinchova klička.
Garrincha se poprvé oženil již v 19 letech se svou první láskou Nair, se kterou měl 8 dcer. Jeho život později doprovázely skandály, žil bouřlivým životem a holdoval alkoholu, což bylo v jeho rodině dědičné. Podruhé se oženil se zpěvačkou Elzou Soaresovou (1966). Údajně měl i několik nemanželských dětí.
Garrincha zemřel předčasně na cirhózu jater v roce 1983 ve věku 49 let.Kdo byl Garrincha? Životopis Garrincha, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Základní informace o osobě Garrincha

Národnost: brazilská
Datum narození: 28. 10. 1933
Místo narození: Pau Grande, Brazílie
Datum úmrtí: 20. 1. 1983

Líbí se stručný životopis s osobou Garrincha? Pak se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Pamatujete si definici pojmu Aproximace? Vzpomněli byste si co znamená slovo Minaret? Znáte termín Eunuch? Víte co je ASCII?

Klíčová slova: datum úmrtí, životopis, vysvětlení, kde se narodil Garrincha?, život, kdy se narodil Garrincha?, osobnost, Kdy zemřel Garrincha, sport, informace, biografie, zajímavosti, narození, wiki, národnost, lexikon

Pojem Garrincha je v kategorii Sport, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Zkusit najít Garrincha ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat heslo Garrincha ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít heslo Garrincha v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat pojem Garrincha na Google obrázcích

Vyhledat heslo Garrincha ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Garrincha například ve Wikislovníku, v nabídce zboží na Heureka.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledané pojmy, osobnosti, výrazy, odborné termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Garrincha

Právě nyní již víte Kdo byl Garrincha? Kdy se narodil Garrincha? Kde se narodil Garrincha? Kdy zemřel Garrincha? Garrincha se nachází v kategorii Sport

Napsáno redaktory Superia.cz. Pečlivě jsme zkontrolovali všechny informace a údaje. Přesto však nevylučujeme, že je v textech chyba. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Garrincha řekněme například v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Garrincha i v jiné kategorii než je sport.