Kdo je to?
Kdo byl Ladislav Fuks? Životopis Ladislav Fuks, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Ladislav Fuks

Kdo byl Ladislav Fuks? Životopis, informace, biografie, literatura

Ladislav Fuks byl český spisovatel, prozaik, zpracovávající ve svých dílech zejména strach a úzkost z totalitních režimů a nesvobody.
Ladislav se narodil do rodiny policejního úředníka. Otec byl však chladný a o dítě se příliš nezajímal. Matka se snažila jej společensky vychovat, ale dětství měl spisovatel smutné. O to horší byla pak jeho puberta, kdy zjistil, že je homosexuálně orientován, a musel svou orientaci tajit.
Základní školu i gymnázium absolvoval v Praze (gymnázium v Truhlářské ulici), po maturitě v roce 1942 byl totálně nasazen na statku v Hodoníně. Za okupace se neustále obával, že by mohl skončit v koncentračním táboře jako jeho židovští spolužáci. Po válce studoval filozofii, psychologii, dějiny umění a pedagogiku na FFUK, získal titul PhDr., a to díky práci „Rozbor a kritika Bergsonovy ideje vývoje a jejích důsledků pro mravní výchovu z hlediska marxistické dialektiky“. Pak pracoval na různých pozicích - v papírenském průmyslu, na Státní památkové správě, v Národní galerii. Po roce 1963 se věnoval již jen literatuře. V 70. letech se oženil, patrně proto, aby vyvrátil podezření ohledně své orientace. Stalo se to při jeho cestě po Itálii a manželka byla Italka. Již na svatební hostině však uprchl a v Praze se nechal na čas hospitalizovat na psychiatrii, aby se před rozzlobenou novomanželkou ukryl. Konec života pak prožil osamocen, většinou ve společnosti pochybných mladíků, kteří se živili prostitucí. Zemřel sám ve svém bytě v Praze a je pochován na Olšanských hřbitovech.
Ladislav Fuks ve svých dílech reflektuje neradostné dětství, obavy a strach z totality, častokrát také píše o krutém životě Židů za druhé světové války. Ač sám nebyl Žid, dokázal se do nich obdivuhodně vcítit, a to zřejmě kvůli své orientaci (i homosexuálové končili v koncentračních táborech). O Židech pojednává román Pan Teodor Mundstock a soubory povídek Mí černovlasí bratři a Smrt morčete. I román Variace na temnou strunu vychází ještě z fašismu a ohrožení obyčejných lidí tímto režimem, nicméně děj se proplétá i rodinnými vztahy, jejichž mikrosvět může také zničit lidskou bytost. Vyvrcholením románů popisujících devastující vliv fašistické zvůle je pak román Spalovač mrtvol, v němž člověk podlehne touze po moci a stane se sám vykonavatelem zla. O něco jiné jsou romány, které později kritika zařadila mezi sci-fi, a to Myši Natalie Mooshabrové a Oslovení z tmy, které mají rysy moderní pohádky a hororu zároveň. Příběh kriminálního rady je nejvíce ze všeho psychologickou detektivkou. A protože se Fuks potřeboval zbavit návštěv StB, napsal za normalizace i romány s prorežimními tématy - Návrat z žitného pole a Pasáček z doliny. Dalšími romány navázal na svou židovskou tematiku z 60. let, např. románem Obraz Martina Blaskowitze, a také sepsal obsáhlý historický román zachycující atmosféru secesní Vídně - Vévodkyně a kuchařka. Za své dílo byl oceněn titulem zasloužilý umělec roku 1978.Kdo byl Ladislav Fuks? Životopis Ladislav Fuks, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Ladislav Fuks

Národnost: česká
Datum narození: 24. 9. 1923
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 19. 8. 1994

Sdílejte tuto stránku s osobností Ladislav Fuks s partnery, kolegy a kamarády na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Znáte termín Karob? Znáte definici termínu Cizrna? Vzpomenete si na definici slova Klopka? Pamatujete si definici pojmu Cytoskopie?

Klíčová slova: vysvětlení, wiki, národnost, život, kdo to je, popis, osobnost, kdy se narodil Ladislav Fuks?, informace, národnost, biografie, osobnosti, Kdy zemřel Ladislav Fuks, datum narození, literatura, zajímavosti

Pojem Ladislav Fuks je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Linky na další online zdroje

Zkusit najít termín Ladislav Fuks ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít výraz Ladislav Fuks ve vyhledávači Qwant

Najít slovo Ladislav Fuks ve Wikislovníku

Hledat slovo Ladislav Fuks ve vyhledávači Yandex

Vyhledat heslo Ladislav Fuks na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Ladislav Fuks například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve videích na Youtube, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často hledané výrazy, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Biografie, životopis, kdo je to Ladislav Fuks?

Nyní již víte Kdo byl Ladislav Fuks? Kdy se narodil Ladislav Fuks? Kde se narodil Ladislav Fuks? Kdy zemřel Ladislav Fuks? Ladislav Fuks je v kategorii Literatura

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby. Některé informace již mohou být zastaralé nebo neaktuální. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Ladislav Fuks třeba v populární Wikipedii, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ladislav Fuks i v jiné kategorii než je literatura.