Kdo je to?
Kdo je Daniel Day-Lewis? Životopis Daniel Day-Lewis, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Daniel Day-Lewis

Kdo je Daniel Day-Lewis? Životopis, informace, biografie, herectví

Daniel Day-Lewis je anglicko-irský herec.
Pochází z umělecké rodiny a uměním a filmem byl obklopen od dětství.
S filmem začínal Daniel Day-Lewis poměrně brzy, už v 70. letech, nicméně opravdové začátky jeho kariéry spadají do 80. let, kde už však exceloval v poměrný výrazných rolích. Jednou z jeho prvních rolí byla ta ve snímku Gándhí z roku 1982. V roce 1985 si zahrál například v Pokoji s vyhlídkou. Pro českého diváka bude zajímavé, že ztvárnil hlavní roli v adaptaci Kunderova románu Nesnesitelná lehkost bytí (1988).
V roce 1989 získal svého prvního Oscara za ztvárnění ochrnutého muže ve snímku Moje levá noha. Do devadesátých let vstoupil v roce 1992 populární filmovou adaptací Poslední mohykán. V tomto desetiletí (a vlastně i po celý zbytek kariéry) si role začal velmi pečlivě vybírat a na plátně se objevoval jen zřídka, ovšem v o to kvalitnějších snímcích. V roce 1993 tak hrál hlavní roli ve Scorseseho adaptaci románu oceněného Pulitzerovou cenou Věk nevinnosti. V tomtéž roce si zahrál opět hlavní roli v politickém thrilleru z občanského konfliktu v Irsku Ve jménu otce. Ze stejného prostředí je pak i další Day-Lewisův film z devadesátek Boxer (1997). Svou hereckou popularitu v tomto období potvrdil ještě (jak jinak než) hlavní rolí v Čarodějkách ze Salemu (1996).
V novém miléniu hrál Day-Lewis ve filmu už jen minimálně. Přesto (nebo možná právě proto) si z těchto let odnesl další dva Oscary. První za hlavní roli v americkém thrilleru Až na krev (2007) a druhou za ztvárnění amerického prezidenta Lincolna ve stejnojmenném snímku (2012).
Zatím (k roku 2023) poslední snímek natočil v roce 2017: Nit z přízraků.
Kromě filmového herectví slavil Daniel Day-Lewis úspěch i na divadle, oslavovanými se staly mimo jiné i jeho shakespearovské role - například Romeo či Hamlet.
Byl povýšen na rytíře a nosí titul Sir.
Od roku 1993 má také irské občanství.Kdo je Daniel Day-Lewis? Životopis Daniel Day-Lewis, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Základní údaje o osobě Daniel Day-Lewis

Národnost: anglická, irská
Datum narození: 29. dubna 1957
Místo narození: Londýn, UK

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Daniel Day-Lewis s vašimi známými a kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Víte, co je to Dekadentní? Znáte pojem Root? Vzpomněli byste si na význam slova Premisa? Vzpomenete si na definici slova Mikroplyš?

Klíčová slova: kdo je Daniel Day-Lewis?, lexikon, národnost, kde se narodil Daniel Day-Lewis?, osobnost, vysvětlení, kdy se narodil Daniel Day-Lewis?, popis, datum narození, osobnosti, narození, wikipedie, wiki, Daniel Day-Lewis, zajímavosti, herectví

Pojem Daniel Day-Lewis je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Jiné doporučené zdroje informací

Hledat pojem Daniel Day-Lewis ve fulltextu Seznam.cz

Najít heslo Daniel Day-Lewis ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Daniel Day-Lewis ve Wikimedia Commons

Zkusit najít výraz Daniel Day-Lewis ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít pojem Daniel Day-Lewis na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Daniel Day-Lewis například ve videích na Youtube, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla

Životopis, kdo je Daniel Day-Lewis? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo je to Daniel Day-Lewis? Kdy se narodil Daniel Day-Lewis? Kde se narodil Daniel Day-Lewis? Daniel Day-Lewis je v kategorii Herectví

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Možnost chyb vyhrazena. Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Daniel Day-Lewis kupříkladu v české Wikipedii, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Daniel Day-Lewis i v jiné kategorii než je herectví.