Kdo je to?
Kdo byl Charles de Gaulle? Životopis Charles de Gaulle, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Charles de Gaulle

Kdo byl Charles de Gaulle? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politici

Charles de Gaulle byl vojenský důstojník, politik a prezident Francie. Vyrůstal v katolické rodině a otec byl učitel historie na jezuitské koleji. Díky intelektuálnímu rodinnému prostředí se od dětství zajímal o dějiny, filosofii a vojenské strategie. Matka mu často vyprávěla o francouzské porážce v roce 1870, což položilo základy jeho budoucího snu porazit Německo a odčinit tak potupnou prohru. V Paříži vystudoval soukromou katolickou školu Collège Stanislas a krátce studoval také v Belgii.
Přestože se zpočátku profiloval spíše jako spisovatel a intelektuál, nakonec se rozhodl vstoupit do francouzské armády. Vystudoval elitní školu École spéciale militaire de Saint-Cyr, která cvičí budoucí armádní důstojníky. Dosud byl průměrným žákem, ale na vojenské škole se začal lépe učit a vynikly i jeho vlastnosti jako houževnatost a ambicióznost. V této době se poprvé setkal se slavným důstojníkem Pétainem a později ho označil za svého nejdůležitějšího učitele. V roce 1913 byl povýšen na nadporučíka a v očekávání budoucí války se zabýval modernizací vojenských taktik.
Po vypuknutí první světové války se okamžitě zapojil do bojů a brzy utrpěl první válečné zranění. Po zotavení vedl jednotku, která špehovala německé vojáky. Díky tomu zjistil cenné informace a byl povýšen do hodnosti kapitána. Později byl ještě několikrát raněn a po zásahu granátem ztratil vědomí a padl do německého zajetí. V Německu byl vězněn téměř tři roky, ale měl poměrně dobré podmínky, mohl číst noviny a naučil se dobře německy. Několikrát se pokusil utéci, jednou se dokonce přestrojil za zdravotní sestru, ale pokaždé byl dopaden a na svobodu se dostal až po skončení války.
V meziválečné době zůstal u armády a krátce působil na výcvikové misi v Polsku. Poté se vrátil na školu Saint Cyr, kde působil jako učitel. Ve Francii se zapojil do debat o budoucnosti armády a zastával názor, že by se měly opustit pevné doktríny, protože přizpůsobit taktiku okolnostem je efektivnější. Roli hrály jeho zkušenosti ze začátku první světové války, kdy se francouzští velitelé drželi dogmatických pouček a posílali vojáky na smrt pod německá děla. Klidnější období využil rovněž k literární činnosti a napsal několik esejů a knih. Ve 30. letech se uchytil v instituci Secrétariat général de la Défense et de la Sécurité nationale, která sloužila jako poradní orgán v oblasti obrany a národní bezpečnosti.
Před druhou světovou válkou patřil k zastáncům pohyblivého vojska založeného na tancích a kritizoval spoléhání na Maginotovu linii, která sloužila jako obranný systém na hranicích s Německem. Z jeho dopisů je patrné, že s druhou světovou válkou počítal už několik let před jejím začátkem. V první fázi války velel tankovým jednotkám a zpočátku byla obrana úspěšná. Později se však projevily strukturální problémy, na které dlouhodobě upozorňoval. Na bojišti vynikal odvahou, ale také autoritativním stylem, který byl typický i pro jeho pozdější politickou kariéru. Byl jmenován ministrem a z této pozice podporoval aktivnější obranu, ale následně vláda padla a nový premiér Pétain se snažil vyjednat mír mezi Francií a nacistickým Německem. De Gaulle se stal politicky nepohodlným a aby se vyhnul zatčení, uprchl do Londýna.
V britském azylu se snažil získat podporu pro Francii a odsuzoval novou francouzskou vládu, protože mír s nacisty považoval za zradu. Postupně se mu podařilo přesvědčit Churchilla a další britské politiky, aby přestali uznávat francouzskou vládu spolupracující s nacisty a postavil se do čela Svobodné Francie. Ta sdružovala francouzská území, která zůstala na straně Spojenců a nesouhlasila s vynuceným mírem. Postupem času docházelo mezi de Gaullem a představiteli Spojenců k diplomatickým sporům kvůli jeho neústupné povaze.
Po vylodění v Normandii a vytlačení nacistů z francouzského území se vrátil do Francie a byl oslavován jako osvoboditel. Euforie brzy vyprchala, protože země byla těžce poškozená nacistickými útoky a o převzetí moci usilovali rovněž komunisté. V roce 1944 byla vytvořena prozatímní vláda s de Gaullem v čele a sdružovala všechny politické proudy včetně komunistů. Krátce nato proběhlo stíhání kolaborantů s nacisty, které bylo rozsáhlejší než v jiných zemích. K trestu smrti byl odsouzen i Pétain, ale de Gaulle pro svého bývalého učitele vyjednal doživotní trest. V této době se Francii podařilo zajistit stálé místo v Radě bezpečnosti OSN, které si drží dodnes.
De Gaulle podporoval velké prezidentské pravomoci a slabý parlament, ale ostatní strany byly proti a politické spory vyvrcholily jeho rezignací. Doufal, že vláda bez jeho účasti ztratí podporu a následně přijme všechny podmínky, ale to se nestalo a v příštích letech se marně pokoušel vrátit do nejvyšší politiky. Až kvůli válce s Alžírskem a politické nestabilitě byl v roce 1958 znovu povolán, aby vedl Francii. Vyjednal si silné pravomoci, prosadil novou ústavu a založil Pátou republiku, která nahradila poválečné zřízení. Díky tomu má i v současné době francouzský prezident větší pravomoci než prezidenti v jiných evropských zemích. Jako prezident měl četné diplomatické spory, mimo jiné blokoval vstup Británie do EHS a roku 1966 vyvedl Francii z vojenských struktur NATO. V roce 1968 jeho pozici narušily rozsáhlé studentské demonstrace a následující rok rezignoval, protože ztratil většinu podpory. Krátce po definitivním konci v politice zemřel a dnes je pohřben na hřbitovu Colombey-les-Deux-Églises.



Kdo byl Charles de Gaulle? Životopis Charles de Gaulle, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní údaje o osobě Charles de Gaulle

Národnost: francouzská
Datum narození: 22. listopadu 1890
Místo narození: Lille, Francie
Datum úmrtí: 9. listopadu 1970

Zaujala vás biografie osobnosti Charles de Gaulle? Potom se podělte s kolegy na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Víte, co je to FAMU? Vzpomněli byste si na význam slova Nedotknutelní? Vzpomněli byste si na význam slova Nagajka? Znáte definici termínu Spektakulární?

Klíčová slova: osobnosti, wiki, život, vysvětlení, nežijící, datum úmrtí, lexikon, osobnost, Kdy zemřel Charles de Gaulle, biografie, informace, narození, politici, popis, životopis, místo narození

Pojem Charles de Gaulle je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Vyhledat slovo Charles de Gaulle ve vyhledávači Yahoo

Najít pojem Charles de Gaulle ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít frázi Charles de Gaulle ve fulltextu Seznam.cz

Hledejte bez špehování slovo Charles de Gaulle ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat pojem Charles de Gaulle na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Charles de Gaulle například v evropském vyhledávači Qwant, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google obrázcích nebo v Lingea slovnících.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Biografie, životopis, kdo je to Charles de Gaulle?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Charles de Gaulle? Kdy se narodil Charles de Gaulle? Kde se narodil Charles de Gaulle? Kdy zemřel Charles de Gaulle? Charles de Gaulle patří do sekce Politici

Text napsán pro Superia.cz. Velmi pečlivě jsme procházeli veškeré zveřejněné texty. Přes to vše se může stát, že je zde nesprávná, nepřesná či neaktuální informace. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Čerstvé informace hledejte osobnost, osobu, člověka Charles de Gaulle dejme tomu například na stránkách Wikipedie, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Charles de Gaulle i v jiné kategorii než je politici.